MATI KARMINUser's  ARTEFILM project in the category Film & Photo

Artefilm on ellu kutsutud peamiselt kunstiga seotud filmide tegemiseks. Stuudios on valminud filmid Risto Joostist ja Tallinna Kammerorkestrist. Mälestusfilm Georg Ots, hetked Võsul. Ees ootavad Eesti arhitektuuri- ja popmuusika ajalugu. Aga ka Eesti purjetamissaaga ja filmid merest. Järgmise projektina soovib stuudio lõpetada dokumentaalfilmi Mati Karminist.

Dokumentaalfilm Mati Karminist "Võitlus lohega endas ja lohedega enda ümber" on Artefilmi tootmisplaanis ammu. Jaanus Nõgisto on Karminit portreteerinud juba aastal 1993. Meie hiljuti lahkunud kolleeg ETV-st, Jüri Tallinn, aga jälgis kaameraga skulptorit pikemat aega, jäädvustades Marie Underi kuju valmimist. Tema filmitud materjali on Jüri Tallinna sugulased usaldanud uue filmi tegijatele, et portree Mati Karminist valmis saaks.
 


 

Tartus on tuntud skulptuur tema suudlevad tudengid Raekoja ees ja uhkeldav notsu turuhoone juures. Veel on Tartus ausammas Juri Lotmanile. Tallinnas teatakse mälestusmärki Pirita teel Charles Leroux'le ja Rahvusraamatukogu ees Marie Underile. Nüüd sai kuulsaks Viljandi. Nüüd räägivad Mati Karminist kõik – tema ausammas Jaak Joalale ei jäta külmaks kedagi. On õige aeg film lõpetada.
 

 
 


 

Jaanus Nõgisto soovib dokumentaalfilmiga Mati Karminist jutustada loo inimesest ja kunstnikust, kes hoolimata tema sees ja ümber lehvivatest lohedest on jätmas kustumatut jälge meid ümbritsevasse avalikku ruumi. Loo suurelt unistamisest ja oma mastaapsete ideede teostamisest läbi terase, marmori ja pronksi. Õnnestumisest ja rängast pettumisest, enesekindlusest ja eksirännakutest. Mõtestame tema loomingut läbi 4 aastakümne ja kunstniku muutumise ajas. Aasta tagasi teispoolsusesse rännanud telerezhissöör Jüri Tallinna videoarhiiv, mis meie kätte usaldati, annab selleks nii lisaväärtuse, motivatsiooni kui võimaluse autoripoolseks kummarduseks oma õpetajale.
 


 

Toetust rakendatakse dokumentaalfilmi lõpetamiseks – lisavõtted, intervjuud, montaaž, helikujundus.

Õnnestumise korral peaks film valmima enne suve – juunikuuks.

 

  • 39 backers
  • 9484.44€raised of 8000€ goal

Successful project

This project was funded on 03.Mar.2021