Raul Oreškin "Kui ma vananen"User's  Raul Oreškin project in the category Print


 

Kirjutasin oma esimese vanaduseloo Tartu-Tallinn rongis, kui varahommikul tööle sõitsin. Lugu rääkis kahest erinevast vananemise võimalusest. Esimeses jutustasin, kuidas ma vananen vanausuliste külas Varnjas ning teine lugu rääkis sellest, mis juhtub siis, kui vananen Tartus. Neil iganädalastel rongisõitudel tegin erinevaid postitusi, aga miskipärast sai just vanaduselugu palju kommentaare ning üleskutseid sarnaste lugudega jätkata. Mõtlesin, et miks mitte ja kirjutasin õige pea veel mõned vananemiselood. Varsti kolisin sotsiaalmeediast blogisse ning vahelduva eduga sai nelja aastaga kirjutatud 40 lugu.
 


 

Mõte lugude põhjal raamat välja anda, olekski ainult mõtteks jäänud, kui Berk Vaher poleks ettevõtmisele omalt poolt mitmel korral hoogu andnud. Bergi sõnul on vananemiselugudes globaalset, lausa kosmilist haaretki, ent samas on juttude keskmes teema, mis kultuuris eriti päevakajaline ning muutub üha aktuaalsemaks – kuidas jääda inimeseks, kuidas säilitada mälu, empaatia ja eluärksus suurte tehnoloogiliste muutuste ajastul, mille käigus paljugi praegu veel enesestmõistetavat on kadumisohus.

Peale sellist toetusavaldust oleks lausa raiskamine, kui ma raamatut välja ei annaks.
 


 

Kirjastuse leidmine ei võtnud kaua aega. Raamatu annab välja Kiwa ;paranoia kirjastuse alt. Kogumiku illustreerib ulmelis-maagilisi kunstiteoseid loonud Marge Nelk. Raamatu toimetab Berk Vaher. Hooandja videos pani Marge illustratsioonid liikuma Jaanus Kaasik. Kui vajalik toetus kokku koguneb, ilmub lühijuttude kogumik "Kui ma vananen" juba käesoleva aasta detsembris.