Anna hoogu Eesti Seenefarmi tööle lükkamiseks vajaliku koridori valmimiseleKasutaja  Jaanela projekt kategoorias Söök ja jook

Meie oleme Eesti Seenefarmi pere - Jaanela, Tanel ja Elon Azriel

Elasime (enne lapse sündi) mõned aastad Kesk-Ameerikas Guatemalas, kus Tanel koos kahe teise sõbraga lõid projekti: Fungi Academy- seenekool ja kogukond. Nagu muinasjutus, jõudis ka Jaanela ühel päeval sinna kogukonda paariks nädalaks külastama. Nii kohtusimegi, kaks eestlast, teises maailma otsas. Kahest nädalast sai aasta ja peagi suunas lapseootus meid tagasi Eestimaale.
 


 

Kuidas alustasime seenekasvatusega?

Jõudsime kevadel 2018 Eestisse, ning esimesed austerserviku kotid said kasvama suvel. Maja teise korruse magamistoas. Kuniks Tanel ehitas, kohanes ja vahendeid otsis, kasvatasime enda tarbeks ja käe harjutamise mõttes kõrval magamistoas. 2019 aasta suveks oli Tanel maakeldri ümber rajanud seente kasvuruumiks ning iganädalane seenekottide tegu hakkas pihta just siis.

Algselt keetsime suures tünnis substraati, jahutasime ning pakkisime kolmekesi (jah poja oli kandekotiga seljas, lastelaulud olid põhjas) sauna eesruumis iga nädal kottidesse substraati. Seejärel Tanel nakatas kotid seeneniidistikuga ise tehtud plastmass kastis (vt. ingl.k glove box)... Nii me alustasime. Iga vaba raha, väikesed tulud seentest suunasime arendusse. Osta uus filter, või kvaliteetsemad kasvukotid, ehitada kasvuruumi juurde ventilatsioon jne. Samm-sammu haaval oleme oma pereettevõtet rajanud, ilma kõrvaliste investeeringuteta.

See aeg oli meile vajalik, et tutvuda turuga, kas inimesed on valmis? Seente kasvatus, ka raviseened ja nende ühendid on maailmas tõusulainel. Inimesed ja turg on selleks arenguks valmis. Turg lausa nõuab funktsionaalset toitu! Hakkasime julgemalt austerservikuid kasvatama, peagi võtsime veel teise liigi- lõvilakk-korallnarmiku enda käe alla. 2020 suvi oli meile suur hüpe, inimesed olid meist kuulnud, kõik erinevad meediaväljaanded soovisid meie lugu jagada. Maahommik tegi meist saate 2019. a. Info levis kiiresti ja suveks olime suutnud ka tootlikkust nõnda tõsta, et jõudsime Pärnu Turule, Nõmme Turule, Haapsalu Turule, eraisikutele seeneringe pakkuda.
 


 

Kuhu edasi?

Meie unistus on kasvatada seeni kogu Eestile, ja veel kaugemalegi! Oleme oma põhimõttelt null-tolerantsi pooldajad. See tähendab, et oma seenekasvatuses (ja ka oma toidu kasvatuses!) ei tolereeri pestitsiidide, väetiste ja muude mürkainete kasutamist. Läbi selle oleme kindlad, et meie seened jõuavad ka Eestist väljapoole oma kvaliteedi ja puhtuse tõttu. Meie unistus ei ole ainult kasvatada seeni, vaid ka luua uusi tooteid, koostööd toidulisandite tootjatega Eestis, koostööd meditsiinivaldkonnaga jne. Näeme, et meie oleme seenekuningriigi tee sillutajad Eestis.
 

Kuidas Sina saad meid aidata?

Tänaseks oleme peaaegu valmis saanud oma Seenefarm 2.0 uued ruumid. Selleks saime healt tuttavalt meie kodust 10km kaugusele Kullamaale rendile krundi. Krundil on kaks hiigelsuurt veetünni - nõukogudeaegne elektrood katlamaja. Tünni ümber oleme soetanud 5 termo konteinerit seente kasvatuseks ja 4 väiksemat konteinerit kottide valmistamiseks, nakatusruumiks ja pastöriseerimiseks. Selleks, et seenekasvatus tööle saada ON MEIL VAJA SINU PANUST. Meil on ehitisest puudu üks väga tähtis osa, mis muudab seenekottide liikumise sujuvaks ja säästab meie töötajate higi ja vaeva! KORIDOR, mis ühendab suurt tünni konteineritega. Selleks, et paremini aru saada, VAATA VIDEOT.

Juhul kui kogume soovitust summast rohkem raha, käivitame kasvatustsükli viimase etapi ehitamise - pakendamise ruum ja tulevane seenepasteedi köök. Selleks soetame juurde 2 konteinerit ning soojustame ja ehitame need vajadustele vastavaks. Seenepasteedi köögi rajame sinna lähitulevikus. Hetkel on kõige tähtsam luua spetsiaalne puhas ruum seente pakendamiseks ja kaalumiseks. Oleme optimistid! ...ehk saame ka korraliku tasapinna ja kaalu, et pakendamistööd hõlpsamalt läheks.
 

Millal oma tänu-kingituse kätte saan?

Selleks, et tootmine täismahus tööle panna, peab koridor olema valmis. Hooandja projekti kestvuseks on 8 nädalat, pärast mida läheb julgelt 4 nädalat, kuni koridori kasutama saame hakata. Kõikide toetajate nimed ja kontaktid prindime välja ja kleebime seinale, ning hakkame järjest seeni väljastama. Kingitused saab kätte kahe kuu vältel peale kampaania lõppu.

 • Sina, kes sa valid rohkem seene krediiti ette soetada, saad ise valida millise intervalliga värskeid seeni soovid, ei pea kõike 10kg korraga valima :)
 • Sina, kes sa valid kogemuse süüa õhtust Seenefarmi perega, varu endale aega ka privaatseks Seenefarmi külastuseks. Erilise 3-käigulise õhtusöögi valmistab Seenefarmi perenaine Jaanela. Sa üllatud, et ka magustoit saab olema seentest ;)
 • Sina, kes sa valid saada Seenefarmi eriliste sõprade sekka, saad püsisoodustust 30% tõendava nimelise kaardi. Ning väljasõidu sügisel eesti metsa seeneteadlase Enn Kaljoga. Metsarännakul õpid tuvastama eriti põnevaid seeneliike ja kuidas neid ka toiduks kasutada. Enn korraldab sügiseti väljasõite gruppidele erinevatesse liigirohketesse paikadesse. Ta teab hästi, kust leida eesti Reishit, vääveltorikut, maksakut aga ka ravimtaimi. Kuid just seente vastu omab Enn suurt kirge.
 • 174 hooandjat
 • 10090€kogutud 8000€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 18.Jun.2021

Sarnased projektid

Salt restorani kriisiremont

 • 7%kogutud
 • 200€toetatud
 • 44 päeva veel

Rohelise Maja kogukonnakohviku uus katus

 • 58%kogutud
 • 8774€toetatud
 • 43 päeva veel