"Läinud on jäänud". Esimene rahvusvaheline dokumentaalfilm setodestKasutaja  Karin Reinberg projekt kategoorias Film & Foto

FILM
 

India filmireźissöör Varun külastas Setomaad esimest korda 2015.aastal. Sellest ajast on see paik teda ikka ja jälle tagasi tõmmanud kui magnetiga. Tema rännakute eesmärgiks on olnud süveneda seto kultuuriidentiteedi tõelisse tähendusse: sellesse mis asub tema keskmes, sügavamal peavoolu ilmingutest ning geopoliitilise asukoha mõjudest. Sest nagu Mahatma Gandhi on öelnud, siis "rahva kultuur elab tema inimeste südames ja hinges".

Vaatamata kogu laiast ilmast vastukaikuvale infomürale ja peibutavale pinnavirvendusele või just selle kiuste, seab valmiv dokumentaalfilm "Läinud on jäänud" oma eesmärgiks tabada seto rahvakillule ainuomast südametukset ning heita pilk tema sügavuses helendavatele hingekihtidele. Teemale sedakaudu lähenedes kõneleb see film indiviidi kultuurilisest identiteedist ja selle haavatavusest ka palju üldisemalt. Jutustades setodest, räägime lugu ka eestlastest, mis kõnetades globaalselt, sisaldab ka väga unikaalset.
 


 

Seto lugu, see maailmakultuuri tibatilluke osa, muutub sama kiiresti kui ilm tema ümber. Nagu voolav jõgi, ruttab ka seto kultuur läbi ajaloosündmuste käänakute, jättes oma teele maha osakesi iseendast. Kusjuures nõnda, läbi ajamaastike kulgedes, nopib ta teekonnalt üles nii mõnedki uued väärtused. Sellistele muutustele vastu seismine muudaks vabalt voolava jõe mudaseks tiigiks. Samas peab kultuur nagu jõgigi mäletama oma vanu kaldaid, tundma elusid, mida oma teekonnal puudutas ja millel kasvada aitas.

Just selline "hingetöö" on käsil ka meie filmi peategelastel. "Läinud on jäänud" on lugu kolmest setost, kes seistes silmitsi kiirelt muutuva maailmaga, kuulatlevad ajasügavusest nendeni kostuva iidse kultuuri kaja. Olles "lõksus" nende kahe vastuolulise maailma vahel, leiavad filmi tegelased "eikellegimaa" omaenda unenägudes, mis aitavad neil mõista ja väljendada oma sügavamaid tundeid ja hirme.
 


 

Oleme väga tänulikud kõigile lahketele inimestele ja organisatsioonidele nii Setomaalt kui mujalt, kelle kaasabil oma filmiideed siiani arendanud oleme. Selleks, et edasi minna, vajame me nüüd teie kõigi hooguandvat abi. Et dokumentaalfilm "Läinud on jäänud" ilmavalgust näeks, et saaksime alustada selle tootmisega, tuleb meil reźissöör Varun Trikha India ajaloolisest pealinnast Delhist lennutada tagasi Setomaale veel sellel talvel. Lisaks juba alustatud filmimise jätkamisele, on meil unistus toota filmiprojektile ka tehniliselt kõrge kvaliteediga filmitreiler, mida vajame nii kodustest kui rahvusvahelistest fondidest filmile tootmisrahastuse taotlemiseks.

Dokumentaalfilm "Läinud on jäänud" oma süvitsimineva püüdega vaadelda ühe traditsioonirikka väikekultuuri eksistentsi tänases päevas ning jutustatuna teisest kultuuriruumist pärit autori poeetilise kõrvaltpilgu läbi, väärib oma ilmaletulekut. Palun aita Varunil jätkata filmimist armastatud Setomaal. Sinu toetus on selle filmi sündimisel just nüüd väga oluline, hea hooandja!
 


 

REŽISSÖÖRI MÕTTEID
 

Kui minu vanaisa suri, olin ma väga noor. Ta oli vanaisa, kes kirjutas luuletusi ja luges neid mulle ette keeles, mida ma vaid vaevu mõistsin. Õnneks selgitas ta alati nende urdukeelsete luuletuste sisu mulle hiljem ka hindi tavakeeles. Mäletan eredalt tema teraseid tähelepanekuid inimeseks olemisest. Veel tänagi saan ma peaaegu et puudutada tema hirme, lootust ja igatsust, mida ta läbi oma poeesia mulle nii üksikasjalikult vahendas.

Aga ometi olen ma suures hämmingus, sest ta ei rääkinud mulle midagi India alade verisest jaotamisest, millele ta nii vahetuks tunnistajaks oli olnud. Hindustani poolsaare traagiline sunniviisiline jagamine Indiaks ning Pakistaniks lahutas ka need 2 keelt, mida vanaisa rääkis. Ma ei saa iial teada, mida ta nägi, kuid ma ei unusta kunagi, et ta koges midagi sellist, millest tal minule võimatu kõnelda oli. Pärimata küll vanaisalt tema luuletuste keelt, pärisin ma sarnase kaotusvalu, mida tunnevad ka paljud setod oma keele hääbumise tõttu.

Vanaisa luuletused kujundasid kogu tema mõtteviisi ja neisse on kätketud tema maailmatajumise põhitõed. Mõned aastad tagasi nägin ma teda unes, laulmas laulu ühest vanast India filmist: "Ära vaata tagasi, palun ära vaata tagasi!" See sügav kaotusetunne seobki mind oma filmi kolme peategelasega, keda tean juba paar aastat. Ka nemad "puudutavad" oma seto identiteedi sügavaid kihte oma unenägudes.

Minu jaoks on filmi tegemine Setomaast kui silla ehitamine, mis ühendab minevikku olevikuga. Silla ehituskivideks on mälestused. Silla alustugedeks lootus. Filmi eesmärgiks ei ole vaid Setomaa mineviku- ja olevikupunktide ühendamine, vaid sellel sillal ka hetkeks seisatumine. Et sealt siis vaadata, kust me tulime, kus viibime ja kuhu oleme teel.
 


 

Režissöör Varun Trikha on India dokumentalist, kes elab New Delhis, Indias. Omandanud eetikateaduste magistrikraadi King College London'ist Inglismaal, lõpetas ta dokumentaalfilmilooja erialaõpingud SACAC'is, Indias. Tema filme on esitletud mitmetel rahvusvahelistel filmifestivalidel, nagu näiteks ka maailmanimega mainekal dokfilmifestivalil Yamagata International Documentary Film Festival Jaapanis. Lisaks muudele preemiatele on Varun Trikha'le omistatud parima filmireźissööri tiitel ka Indian Ministry of Information and Broadcasting poolt. Tema hiljutine dokumentaalfilm "The Wall" linastus 2017.a. Eesti Rahva Muuseumi eriprogrammis.

Karin Reinberg, filmitegija ja produtsent, kes õppinud Eesti Humanitaarinstituudis filosoofiat ja võrdlevat kultuuriteooriat, alustas draamasarjade ja tõsielusaadete tootmist televisioonis. Alates 2005.a. on Karin produktsioonifirma Revolver Film kaasomanik ja produtsent ning tootnud mitmeid, nii Eesti kui rahvusvahelisi lühi-, mängu- ja dokfilme. Viimaste hulgast näiteks nimetatuna "Metsatöllu"- aineline muusikadokk "Hundi süda sees" (rež. L. Paakspuu) ja Soome kaastootmises valminud rahvusvaheliste filmifestivalide lemmik, mõtlemapanev dokfilm maailmakuulsast Vene filmireźissöörist ja teisitimõtlejast Aleksandr Sokurovist, pealkirjaga "Sokurovi hääl" (rež. L. Kilpeläinen).
 

FILMI IDEE ARENDAMIST ON TOETANUD:
 

 • Eesti Filmi Instituut
 • Eesti Kultuurkapital
 • Setomaa Kultuuriprogramm
   

TOETUSE EESMÄRGID ETAPPIDE KAUPA
 

Oleme jaganud projekti rahvarahastuse kolmeks eesmärgistatud etapiks:

 • 4800 € Filmi režissöör Varun Trikha tulek kolmeks kuuks tagasi Eestisse, et filmimisega jätkata
 • 7200 € Lisaks filmimise jätkamisele, saame toota tehniliselt väga kvaliteetse filmitreileri
 • 9300 € Lisaks filmimisele ja kvaliteetsele treilerile, saame töösoleva filmiga osaleda Euroopa rahvusvahelisel projektiturul 2018.a. kevad-suvel. Osalemine võimaldab filmil "Läinud on jäänud" jõuda välja suurde maailma, et seal meie seto lugu edasi jutustada.
   

Lubame kõiki oma toetajaid meie käekäiguga jätkuvalt kursis hoida ning teiega oma rõõme jagada.

 • 95 hooandjat
 • 4801€kogutud 7200€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 22.Apr.2018

Sarnased projektid

Lühifilm "Lillade õuduste öö"

 • 24%kogutud
 • 1566€toetatud
 • 23 päeva veel

"ÜKSILDUS ei küsi vanust" - foto- ja installatsiooni näitus

 • 79%kogutud
 • 5067€toetatud
 • 5 päeva veel