MEXTONIA – ühendades kultuure läbi värviKasutaja  Sigre Tompel projekt kategoorias EV100

Transgraffiti seinamaalingute festival - Mextonia

14.-22. juuni 2017, Tallinn

 

Todoesuno Eesti ja Nueve Arte Urbano eestvedamisel toimub 14-22 juunil 2017 Tallinnas, läbi partnerorganisatsioonide ülejäänud  Eestis, transgraffiti seinamaalingute festival Mextonia. Festivali käigus loovad Eesti kunstnikud koostöös Mehhiko ja teiste rahvaste kunstnike ja graffiti-kunstnikega linnade avalikku ruumi suuremõõtmelised seinamaalingud, mis on inspireeritud Eestile olulistest kultuurisümbolitest.

Eesmärk

Festivali eesmärk on väljendada austust ja armastust inimkonna, kultuuride mitmekesisuse ja Eesti vastu. Tunnustada ja austada Eesti ajaloolist ja kultuurilist pärandit, kujutades seinamaalingutel eestlaste ja Eesti riikluse jaoks olulisi kultuurisümboleid. Festivali korraldamine on mehhiklaste juubelikingitus Eestile riigi 100. sünnipäeva puhul.

Festivali üks eesmärke on ka toetada kõrgetasemelise tänavakunsti arengut Tallinnas ja Eestis tervikuna, kaasates sellesse protsessi andekaid arenevaid kunstnikke ja graffiti-kunstnikke nii Eestist, Mehhikost kui ka teistest riikidest.

Asukoht

Festivali ajal saavad vabatahtlike kunstnike koostööna uue näo kümned täna valdavalt soditud ja ilmetud seinad, piirdeaiad, jalakäijate tunnelid üle Eesti, andes edasi meie lugu nii kohalikele elanikele kui ka külalistele. Huvi Mextonia festivali raames teostatavate seinamaalingute vastu on ka hoonete omanikel, teiste hulgas Eesti riigi ajaloos suurt tähendust omav Tallinna Teletorn kui ka uus peagi avatav Eesti Filmimuuseum. Festivali käigus luuakse üle 30-e seinamaalingu.

Kultuurisümbolid

Eesti kultuurisümbolite väljavalimiseks loodi rahvusvaheline töögrupp, kuhu kuuluvad Eesti ja Mehhiko eksperdid ja antropoloogid. Eesti poolt osales töögrupis Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur Marju Kõivupuu.

Kirjeldatud kultuurisümbolid on inspiratsiooniks täideviivatele kunstnikele. Tööd teostatakse kahe värvipaletiga: esimene on inspireeritud Eesti rabadest, teine sinistest ja pastelsetest toonidest, mida kasutatakse Eesti tekstiilides ja puidust majadel.

Eesti ja Mehhiko

Eesti Vabariik tähistab enda esimese 100 aasta juubelit 24. veebruaril 2018.a. Selle tähistamine kestab kolm aastat, alates 2017. aasta aprillist, kui möödub sada aastat eestlaste asuala ühendamisest, tipneb juubeliaastat täitvate tähtpäevadega ning lõpeb 2. veebruaril 2020. aastal, mil möödub sada aastat Tartu rahu sõlmimisest. Samaaegselt, on Eesti esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja rollis, alates juuli kuni detsember 2017.

See asjaolude kokkulangevus loob unikaalse võimaluse teha kingitus eestimaalastele: kingitus, mis pärineb kahe kauge, kuid sünergilise rahva kultuuripärandi esiletõstmise ja säilitamise soovist.

Eesti ja Mehhiko jagavad läbi ajaloo korduvate invasioonide haavu ja kultuurilist survet kohalikele etnilistele rahvastele. Kultuuriline mitmekesisus rikastab inimkonda ja me usume, et on oluline teadvustada, et kui hävitatakse üks kultuur, kaotame me kõik väikese maailma.

Sellest ajendatuna on Eesti ja Mehhiko eksperdid ning  antropoloogid ühiselt töötanud määratlemaks võtmeelemendid, mis kannavad endas Eesti kultuuri juuri ning mida me kutsume “identiteedi sümboliteks” või “kultuurisümboliteks”. Need on üldised ideed, mis ühendavad indiviide ühiskonnaga ning erinevaid sotsiaalseid gruppe.

Palume Sinu abi, et teostada Mextonia festivali raames 1 seinamaaling.

Iga seinamaalingu valmimisega seotud otsene kulu on keskmiselt 2500 eurot (töövahendid, värvid, tõstukid/tellingud, kohalik transport, toitlustamine jms.), mis sõltub seina suurusest ja keerukusest. Kõik Mextonia festivali seinamaalinguid teostatakse festivali käigus 14.-22. juuni 2017.

Hoia meie tegemistel silma peal Facebookis www.facebook.com/MextoniaFestival/

TOETA JA KOHTUME MEXTONIA FESTIVALIL!

Kontakt: mextonia@todoesuno.ee

http://estonianworld.com/culture/mexico-give-estonia-30-murals-centenary/