Eesti esimese menstruatsioonile pühendatud raamatu "Kuukiik" avaldamineKasutaja  Kristina Ude projekt kategoorias Trükis

MISSIOON

Meie südametest tulev suur missioon on see, et tüdrukud ja naised tunneksid oma keha ning elaksid selle võimsaid rütme tundes elu, mis hellitab hinge! Ideaalis võiks raamat jõuda tütarlasteni enne, kui nad menstrueerima hakkavad, sest siis saavad nad juba eelnevalt aimu, millist väge nad endas kannavad. Samas on raamatu juurde kutsutud ka kõik teised, keda vähegi naiseks olemise sügavamad kihid huvitavad: kes soovib mõista, mis toimub igakuiselt tema tütre, ema, partneri, abikaasa või sõbranna kehas ja psüühes. Üle kõige soovitaks raamatut just neile, kes natuke vereteemat kardavad.

Väikese lisavooluna peamissioonile on autoritel ka soov, et menstruatsioon kui äärmiselt oluline teema ning suursugune initsiatsiooniriitus oleks ühiskonnas rohkem teemaks ning pildil.
 

RAAMATUST

Ainulaadne "Kuukiik" on suureformaadiline (24x28cm), bordoopunase sametseljaga tõeliselt pühapäevamaiguline elamusraamat nii väiksele kui ka suurele lugejale! Raamatu 130 imelist ja veetlevat lehekülge on trükitud eetiliselt toodetud naturaalsele paberile ning iga samm teose valmimisteekonnal on tasakaalus Emand Looduse heaoluga. Näiteks istutasid autorid koos oma sõprade ja perega selle aasta emadepäeval Eestimaale 2000 puud, et alustuseks anda ja siis alles võtta.

Illustratsioonideks on akvarellmaalid ning tekst on kirja pandud käsitsi. Teose kirjastiil on mütopoeetiline ning peatükid kutsuvad lugeja kaasa harukordsele teekonnale, mille kaudu saab avastada ja mõtestada naiseks olemise kunsti. Raamatu keel on lihtne ning arusaadav kõigile.
 


 

Raamat räägib loovalt ja kaashaaravalt naiste ajaloost, naise vaagna anatoomiast ja tema ajust, menstruatsiooni erinevatest faasidest, nende seostest looduse rütmidega ning sellest, mida siis teha, kui ühel päeval päriselt verevool algabki. Sõnakunsti saadavad eriliselt sügavad ning müütilis-müstilised pildid, mis aitavad teksti kihte võimsamalt avada ning muudavad raamatu lugemise esteetiliseks ning lummavaks kogemuseks. Illustratsioonid peidavad endas mitmeid sümboleid ja nii on võimalik iga kord raamatut avades midagi täiesti uut eest leida. Raamat on kindlasti imeline kingiidee, millest jätkub rõõmu mitmele põlvkonnale.

Raamatu loomisidee alguseks on J. W. Goethe "Fausti" (tlk A. Sang) viimased repliigid

Kõik muinasloolik on,
võrdpilt kõik ajalik.
Kobav ja poolik on täiuseks vajalik.
Saab kord, ehk tee küll pikk,
otsingust leid.
Kõik iginaiselik
ligi veab meid.

Ning raamat soovib kogu oma suursuguses ja hiilguses väestada tüdrukuid ja naisi tundma uhkust selle üle, kes nad on!
 

AUTORITEST

Raamat on sündinud kahe loojatari, Kristina Ude ja Triin Leesi aastate pikkusest sõprusest. Teksti autor Kristina ja illustraator Triin on naised, keda on lapsest saadik köitnud müüdid, regilaulud, sümbolid, muinasjutud, põlisrahvad, taimetarkused ning üle kõige – naiseks olemise müstika.
 


 

Kristina on töötanud 15 aastat eesti keele ja kirjanduse õpetajana ning huvitava mõõtme tema kogemusele annab see, et ta on õpetanud eelkoolist kuni magistriastmeni välja ning viimased 9 aastat on ta koolmeistri ametit pidanud välismaal. Kõik see kokku on võimaldanud tal näha haridussüsteemi erilise sügavusega ning andnud võimaluse tunnetada eesti keele nüansse väga erinevatel tasanditel. Kristinat on õpetajana alati rohkem köitnud need teemad, mis õppekavast välja jäävad – lapse aju areng, holistilne vaade, mis ühendab keha ja vaimu, mikrobioomi imeline elu, emotsionaalne intelligentsus, somaatilised tarkused ja loovus-loovus-loovus oma tuhande näoga.

Hingelt on ta nomaad – igal vabal võimalusel veedab ta aega kõrbete või džunglite sügavuses ning tema süda heliseb, kui ta kogeb enda ümber maailma eri rahvaste vibratsioone ning mõistab seeläbi vägevamalt inimeseks olemise saladusi.

Triin armastab kohaväge ning on iseloomult paiksem. Hariduselt on ta kirjandusuurija, keda võlub sõnamaailmades rändamine ning tema päevad on tikitud maalimise, kirjutamise, käsitöö ja kollaažikunstiga. Ta on avaldanud raamatuarvustusi nii ajalehes Sirp kui ka ajakirjas Eesti Loodus. Triinu kogemuste pärlikees on ka mitmeid kunstinäituseid. Triin on 11 aastat järjest esinenud omapäraste ettekannetega Tartu O. Lutsu nimelise Linnaraamatukogu algupärase lastekirjanduse päevadel. Vabadel hetkedel kogub ta jõudu ja väge metsade vahel.
 

KUIDAS KASUTAME KOGUTUD RAHA

"Kuukiige" projekti on läinud kosmiline hulk armastust, hoolt ja pühendumist. Materiaalse poole pealt kataks Hooandjas kogutud raha ära osa raamatu avaldamisega seotud kuludest, mis reaalsuses jagunevad järgmiselt:

 • raamatu trükikulud 15 500€
 • küljendustöö ja digitaalsed lahendused 2500€
 • illustratsioonid 3000€

Raamat ilmub selle aasta sügisel ning peale eduka projekti lõppu võetakse kõigi hooandjatega ühendust. Kõik toetajad saavad nimetatud sotsiaalmeedias ning auhinnad koos südamliku ja sooja ürgtänuga saab kätte kokkulepitud kohast Eesti piires. Postikulud katab saaja.

 • 83 hooandjat
 • 11618€kogutud 8888€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 20.Aug.2023

Sarnased projektid

Laste- ja noorteraamat "Hingesädemed"

 • 6%kogutud
 • 120€toetatud
 • 19 päeva veel

RAAMAT "Võim sinu sees: kuidas hormoonid tervist ja heaolu juhivad"

 • 19%kogutud
 • 1270€toetatud
 • 19 päeva veel

Toivo Niibergi luulekogu "Truismid"

 • 4%kogutud
 • 150€toetatud
 • 44 päeva veel

Raamatu "Tõrva politseimajast ja politseinikest" väljaandmine

 • 14%kogutud
 • 491€toetatud
 • 25 päeva veel

Lasteraamat "Mustikas, kes sa oled?"

 • 66%kogutud
 • 3574€toetatud
 • 19 päeva veel