;

Cavendishi eksperimentПользователь  Hando Tõnumaa проект в категории Технологии

Teadusmaailma kõige fundamentaalsem katse – Cavendishi eksperiment

Tere, mina olen Hando. Üks olulisemaid asju, mis ma oma elus olen õppinud on see, et kõike ei tasu uskuda, mida meile räägitakse televiisoris või mida õpetatakse koolis. Minust on saanud skeptik. Kui meile öeldakse, et me elame pöörleva palli peal, mis kihutab ringi mööda lõputut universumit, siis mulle ei piisa selle tõestuseks 50 aasta tagused udused kaadrid või kaasaegne multifilm. Mina soovin näha empiirilisi tõendeid.

Teadus ütleb, et gravitatsioon on põhjuseks, miks me ei lenda pöörleva Maa pealt minema; teised vastavad, et gravitatsioon on kõigest hüpotees ning et lameda ja liikumatu Maa küljest ei saagi minema lennata, ja põhjus, miks kaaluga objekt maha kukub, on selles, et see on tihedam kui õhk. Selliseid näiteid on loendamatu arv ning me võimegi vaidlema jääda, kellel on õigus.

Aga on olemas üks konkreetne näide, teaduslik katse, mille üle ei saa vaielda – Cavendishi eksperiment. Nimelt, teadus väidab, et umbes 200 aastat tagasi oli mees nimega Henry Cavendish, kes riputas oma kuuris lakke mõned kuulid ning jälgis eemalt nende vastastikmõju ja märkas, et kuulid hakkasid gravitatsiooni tõttu tõmbuma üksteise poole. Selle katse tulemusena õnnestus Cavendishil väidetavalt kindlaks määrata terve Maa mass ning sealt on välja arvutatud tänaseks ülemaailmselt kasutusel olev suur G ehk gravitatsioonikonstant.

CAVENDISHI EKSPERIMENT
 

Peavooluteadus väidab, et kuna nemad teavad suurt G-d ehk gravitatsioonikonstanti, siis on neil võimalik välja arvutada kõikide taevakehade massid, mis sellest, et mitte ükski teadlane pole mitte kunagi nendele taevakehadele ise käinud lähemal kui mina või sina. Mitte keegi meist pole kunagi näinud, kuidas kaks keha hakkavad gravitatsiooni tõttu omavahel tõmbuma. Kui peavooluteadus väidab, et lakke riputatud kuulid hakkavad omavahel tõmbuma, siis me soovime seda ise kontrollida.

Lühidalt öeldes on peavooluteadusel vaja ära tõestada gravitatsioon, sest ilma gravitatsioonita ei saa nende pall eksisteerida. Senikaua, kuni nad pole gravitatsiooni tõestanud, pole kellelgi pointi isegi mitte kaaluda fantaasialikku ettekujutust pöörleva palli peal elamisest. Kui teadus väidab, et on olemas jõud nimega gravitatsioon, tänu millele inimesed Austraalias on hetkel meiega võrreldes pea alaspidi pöörleva palli küljes kinni, siis lasub teadusel ka kohustus sellist väidet tõestada.

Seega leppisin ma füüsiku, astronoomi ja Ahhaa teaduskeskuse planetaristi Üllar Kivilaga kokku, et me teeme Cavendishi katse järele. Üllar ehitab konstruktsiooni ehk pöördkaalu, mis kannab kokku nelja kuuli – kaks suurt, kumbki üle 150 kg, ja kaks pisikest. Idee on selles, et suur ja väike kuul peaksid hakkama gravitatsiooni tõttu üksteise poole tõmbuma.

Kui see katse õnnestub ja kuulid tõesti üksteise poole tõmbuvad, siis oleme tõestanud, et gravitatsiooniteooria kehtib endiselt. Kui aga juhtub, et need kuulid omavahel ei tõmbu, siis oleme tõestanud, et gravitatsiooniteooria ei vasta tõele ning peavooluteadusel on vesi ahjus.

Siin on täpsem kirjeldus mida see eksperiment endast kujutab ja kuidas selles kaasa lüüa saad. Tänan tähelepanu eest.

Vajame 2700€

Eelarve sisaldab:

- Metalli ostmine, kokku umbes 300kg
- Metalli sulatamine ja kuulideks vormimine
- Konstruktsiooni (Cavendishi pöördkaalu) ehitamine
- Transport
- Konstruktsiooni üles seadmine, sh traadi väändeteguri mõõtmise tasakaaluasendisse sättimine, mis võib võtta aega kuni 3 ööpäeva
- Toitlustus ja majutus
- Hooandja.ee vahendustasu
- Ettearvamatud kulud

Cavendishi eksperiment viiakse läbi Tallinnas 2019 aasta esimeses pooles.

Sõltumata katse tulemusest, saab see seadeldis ja eksperiment igavese prestiižika koha eesti teadusmaailmas, seega tegemist on kahtlemata vaatamisväärsusega.

Loe lisaks:
https://www.telegram.ee/nwo/cavendishi-eksperiment-kui-teaduse-achilleuse-kand

https://en.wikipedia.org/wiki/Cavendish_experiment

http://www.ahhaa.ee/

  • 38 поддержавших
  • 1264€собрано от запланированных 2700€

Закончился

Проект не был поддержан и был закрыт 13.Feb.2019