;

Ookeanifauna avastaja Eestist. Dr Eschscholtz ja tema ränduridПользователь  Tiiu Härm проект в категории Печать

Olen Tiiu Härm, tõlkija, literaat, inglise keele õpetaja, kes omast huvist ja heast tahtest uurinud Eesti ohustatud ajalugu- kaugmeresõitude ja nende loodusteaduse ajalugu. Minult (endise nimega Tiiu Speek) on ilmunud mitmeid ajaloolisi kirjatöid ja samuti tõlkeid ajakirjades Eesti Loodus, Akadeemia jt.

Eestit seovad paljude hoopis kaugete maailmanurkadega nähtamatud sidemed ja neid oleks reisil käies hea teada. Californias San Franciscos elades nägin ise Eestiga  seotud paiku, puutusin ise kokku taimede ja loomadega, kes siit kogudes purjelaevale tõsteti ja ümber maailma Eestisse ja Peterburi viidi. Tekkis mõte jäädvustada üks peatükk unustatud ajalugu raamatus. Varem ei ole meil huvilistele purjelaeva ümbermaailmareisist ja loodusuurijate tegevusest keegi emakeeles raamatut kirjutanud. Minu raamat täidaks selle puudujäägi ja oleks teerajaja.  Käsikiri on valmis. Nüüd on vaja teadmised lugejateni viia. Armsad Eestimaa inimesed, kellele Eesti suur ajalugu korda läheb, palun aidake teadmiste seemet külvata ja käsikiri trükki!
 

Raamatu autor Tiiu Härm (end. Speek)
 

Teie toetus katab kujundaja-küljendaja töötasu, trükkimise ja köitmise kulud, mis haridustöötajale teeb kokku mitte just väikese summa, ning hüvitab veidi autori ettevalmistustööde kulutusi. Kokkulepe on tehtud digikirjastusega Omaraamat.

Populaarteaduslik raamat jutustab kodumaal teenimatult unustatud loodusuurija Johann Eschscholtzi loo ja tutvustab valikut tema teadusraamatutesse lisatud liikidest. Dorpatis notari perekonda sündinud poisslapsest sai meditsiinidoktor, kes osales Revalist keiserlikus mereväes teeninud maadeavastaja Otto von Kotzebue kahes ümbermaailmasõidus (1815-1818, 1823-1826), töötas merel ja sadamates tervelt 6 aastat. Laevad läbisid 3 ookeani, tegid vahepeatuse paljudes Okeaania saarestikes, Põhja-Ameerika rannikul Californias, Hawaiil ja kaugel põhjas Alaskal. Teadmised vormistati reisijutustusteks ja teadustöödeks, mida said lugeda õpetlased Euroopas ja kaugemal, ka kirjaoskajad eesti-ja liivimaalased. Noor doktor oli Eesti ja ühtlasi terve Venemaa esimene ookeanifaunat ja hõljumiloomi uurinud zooloog, mujal maailmas laialt tuntud.
 

Dr. Eschscholtz saabub Wotje atollile (Marshalli saarestik)
 

Paljude teiste harulduste kõrval andis avastaja teadusliku nime Vaikse ookeani ridlikilpkonnale, kes nüüd üha suurema inimsurve mõjul võib välja surra.

Raamatu teine peaeesmärk on juhtida tähelepanu meie aja ookeani kurvale olukorrale, peamiselt plastireostusele, millest on saanud suurim häda kliimasoojenemise kõrval. Kilpkonnad söövad kilekoti tükke, sest ei erista neid meduusidest. Albatrossid toidavad poegi pudelikorkidega. Meduusidest ja teistest  "tarretiseloomakestest" aga võivad saada tuleviku ookeanis peremehed.
 

Meduusid, Eschscholtz, Zooloogia atlas


Meie aialill sinine käoking Alaskal, Unalaska saar, autori foto. Ka seda taime koguti herbaariumi.

  • 6 поддержавших
  • 165€собрано от запланированных 3500€
  • 43 дней
    Проект будет поддержан 25. января только в случае, если он наберёт всю установленную в качестве цели сумму.
Поддержите проект!