Hea hooandja!
Olen töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja Tiit, kellel tekkis koos oma abikaasa Viirega mõte rajada Eestisse vanaajakeskus. Selleks asus Viire Tartu Ülikoolis õppima ajalugu ja arheoloogiat, kus õpingud päädisid noorema rauaaja eluhoone rekonstruktsiooni ehitamisega. Hilisema tegevuse käigus rajasime terve muinasaegse talu. Rauaaja keskuse eesmärgiks on õpetada ja õppida tundma muinasaegset eluolu ning tehnoloogiaid läbi isikliku kogemuse. Sobiva koha selleks leidsime Rõuges. Tänu sõpradele Tartu Ülikoolis, paljude vabatahtlike tööle ning erinevatele toetajatele on keskusesse kavandatud hooned saanud katuse pea kohale ning oleme pakkunud hariduslikke tegevusi erinevatele vanuserühmadele.
Eelmisel suvel õpilastega Rõuge muinastalus praktikal olles saime täiendavaid teadmisi viikingiaja kohta, õppisime tundma erinevaid muinastehnoloogiaid, mängisime maastikumängu, valmistasime püstkojas muinastoitu ja palju muudki.
Majandusklassiga nuputatasime ülesande, kus majandusõpe oleks seotud nii viikingiaja kui ka Rõugega. Seal hakkaski idanema hariva mängu valmistamise idee. Mängu mängimisel omandatakse teadmisi viikingiaja kohta ning õpitakse paremini mõistma kaubanduse ja majanduse toimimist läbi omaaegse suurima kaubatee - Idatee näitel. Lisaks harivale küljele pakub mäng ka põnevust ja hasarti, kus tuleb oma majandusstrateegiline mõtlemisoskus proovile panna.
Mängu väljamõtlemisel on abiks olnud paljud teadlased Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Meremuuseumist ja mujaltki. Siiras tänu abilistele: Arvis Kiristaja, Anti Lillak, Ragnar Saage, Eve Rannamäe, Mauri Kiudsoo, Tõnno Jonuks, Laura Mihkelson, Epp Mihkels, Verno Kalur, Heiki Sepp ja paljudele teistele.
Mängulauda, mängukaarte ja karpi kaunistavad kunstnik Epp Margna käsitsi valmistatud joonistused. Kõik mängulaual olevad illustratsioonid on seotud viikingiaegse mütoloogia, kultuuri, laevanduse, looduse ja majandusgeograafiaga. 64-l mängukaardil olevad tekstid annavad lisateadmisi viikingiajast. Lisaks kolmele täringule, kümnele laevale, neljale kaamlile ning kaheksale linnale on mängus veel 50 hõbedase läikega metallist münti.
Mäng on valmistatud looduslikest materjalidest ja tehtud võimalikult ajastutruu. Puitnuppude valmistamiseks on kasutatud kase-, kirsi-, pähkli-, ning eebenipuud. Mängu valmistamiseks pole langetatud ühtegi puud, vaid materjaliks on kasutatud tootmisjääke. Mündid on metallist. Ainsad plastist osad on mängutäringud, mis sarnanevad enim viikingiaegsetele luust valmistatud täringutele.
Enam kui aasta väldanud arendusprotsess on juba lõpusirgel. Trükkimist ootavad veel mängukaardid, mängulaud ja pakend. Nüüd on sul võimalik anda hoogu, et see mäng lõplikult valmis saaks. Plaan on mäng detsembris välja anda.
Oma kingitustele võid ise järgi tulla või saadame need Sulle pakiga pakiautomaati.
KINGITUSED
Suur tänu!
Tiit