Naisettevõtluse edendamine KamerunisKasutaja  Maia Klaassen projekt kategoorias Kodanikualgatus

AITÄH! Sihime niigi üle ootuste hästi läinud projektiga nüüd ümmargust lõpunumbrit - 50€ eest saab projekti kaasata ühe uue naise. 

Olen hetkel Kamerunis, Aafrikas, kuhu mind saatis Välisministeeriumi rahade eest Arengukoostöö Ümarlaud. Osalen maailmaharidusprogrammis GLEN ning koos oma Saksa partneri Caroga struktureerime kohalikku mikrolaenude projekti.

MTÜ RUDEC on 2012. aastast andnud naistele mikrolaene, keskmiselt summas 50 eurot, keskmiselt tähtajaga 10 kuud. Väheste õiguste ja sotsiaalse kapitaliga naised kasutavad laene enamjaolt mikroettevõtluseks, so oma äri alustamiseks või olemasoleva kasvatamiseks. Enamik neist on farmerid ning kasutavad saadud summat rendi maksmiseks, tööjõu palkamiseks ning külviaja lõpul transpordikulude tasumiseks. On aga ka iluteenuste osutajaid, poodnikke, õllemüüjaid... Tutvustan neid kõiki aja jooksul teile lähemalt!

Olen nüüdseks pea kaks kuud projekti senist kulgu jälginud ja kaardistanud: 33 osalejat, 71 laenutsüklit ja 100% õnnestumise protsent tagasimaksetega. Olen filminud, pildistanud ja kirja pannud paljude naiste lood, kõigil erinevad ärid ja kõik uskumatult tublid ja hakkajad. Naisi, kes laene võtaksid ja nendega lahedaid asju teeksid, on siin veelgi.

Tahan projekti edendamiseks koguda 500 eurot, mille abil kaasata projekti 10 uut naist, ehkki neid oleks kordades rohkem, kes osaleda sooviksid ja saaksid. Hooandjate poolt teele lähetatud kapital projektist kuhugi ei kao - tuleb kümne kuu pärast 10% intressiga eraldi loodud pangakontole tagasi ning läheb uuesti ringlusesse, kaasates rohkem uusi osalisi ning aidates veelgi rohkem naisi. See pole korjandus, vaid kodanikualgatus - mina kui maailmakodanik, hetkel Kamerunis, teen ülekutse teistele maailmakodanikele, et projekt laieneks ning jääks käima ka kaua pärast seda kui lahkunud olen.

Sellel mündil on ka teine pool. Kamerunis on kohaliku Buea ülikooli 2012. aasta uuringu kohaselt pangateenustele ligipääs umbes 5% elanikkonnast. MTÜ RUDEC laenud mitte ainult ei võimalda äri alustada või laiendada naistel, kellel puudub muu ligipääs algkapitalile, vaid laenu menetlemise ja säästude kogumise protsess viib neid kurssi ka finantsteenustega üldisemalt. Igalnädalasel säästukohtumisel vaatavad grupi liikmed ühiselt üle, kuivõrd on liikmetel õnnestunud nädala jooksul raha kõrvale panna, et rahastada oma järgmisi ettevõtmisi ja/või tagastada laen.

Sellist mudelit tuntakse arenguabi majanduspoliitikas juba mitu kümnendit. Solidaarsusel põhinevale grupile antavate laenude suureks eeliseks on kambavaim, mis tekib tänu sellele, et liikmed mitte ainult ei laena, vaid ka säästavad koos ja julgustavad üksteist. Mudel maandab ka laene väljastava organisatsiooni riske, sest igal nädalal kogutavad säästud katavad kulud juhul, kui mõni liige maksega hilinema peaks. Liikmetele tähendab iganädalane säästmine aga seda, et enamik neist lõpetab laenutsükli kasumiga. Tulemuseks on ühiskonnas muidu nõrka positsiooni omavate naiste enesekindluse kasv – nad said laenu abil edukalt oma äri kasvatada, laenu tagasi maksta ning lisarahagi säästa. Ilmselge kasutegur ning positiivne emotsioon on põhjusteks, mille tõttu enamik liikmeid laenu uuesti võtavad.

Kokkuvõttes - see pole hädaüleskutse, keegi ei sure ega nälgi, kui seda raha ei tule. Tegu on lihtsalt tõhusa ja hästi õnnestunud projektiga, mida olen ise koha peal mõnda aega jälginud, mida hindan ja mida ka teiste kodusteni tuua tahan. Projekti jätkusuutlikkus on juba tõestust leidnud. Uued kandidaadid on olemas, taustakontroll tehtud ning ka pereliikmete-sõpradega tutvutud. ANNA OMA PANUS, ET JÕUSTADA NAISI BELO KÜLAS!

PS! Hooandjate kingitused jõuavad koos minuga kodumaale oktoobri lõpus. Kuna meened on vaja kohvrisse ära mahutada, pole kõigile pisiannetajatele võimalik midagi tuua. Projektile on aga oluline iga kogutud euro ning selleks, et seda näidata, loositakse kõigi hooandjate vahel välja veel 5 Belo Pimedate Ühingu liikmete poolt valmistatud käevõru!

Uuri MTÜ RUDECi tegemiste kohta lisa nende kodulehelt www.rudec.org

Sarnased projektid

"Geeniuse pink" Mati Undi muuseumisse

  • 67%kogutud
  • 2680€toetatud
  • 23 päeva veel

Lennusulps taliujumisklubi Lennusadamas

  • 19%kogutud
  • 2811€toetatud
  • 13 päeva veel