Näitus „Libavetel“ – „On Ghost Waters“Kasutaja  Ivo Lill projekt kategoorias Kunst

Klaas: Ivo Lill, foto: Ülo Josing, kujundaja: Maret Kukkur
 

Näituse idee tutvustus

Näitus „Libavetel“ toimub Telliskivi loomelinnakus Vabalava kõrval asetsevas Punases saalis. Tegemist on 650 m2 maha jäetud tööstushoonega. Nii käesolevat näitust kui ka Ivo Lille loomingut üldse on inspireerinud VESI – voolava vee heli, ilu ja dünaamika. Tõsi küll, tegemist on olnud looduslike veekogudega. Seekord on näitus rajatud kontrastile ja “libaveed” tungivad hüljatud tööstushoonesse. Näituse kujundaja Praha kvadriennaalil peapreemia võitnud teatrikunstnik Maret Kukkur on sündmuse lavastanud vee äärde. Ruumi rajatakse 120m2 tehisveekogu ehk „libajõgi“. Vanutatud puidust kallastele paigutatakse Ivo Lille klaasskulptuurid, mis peegelduvad veepinnal. Seintele on planeeritud fotograaf Ülo Josingu suuremõõtmelised fotod samadest töödest, mis on pildistatud kaunis looduskeskkonnas mere ääres. Ivo Lille looming on üldiselt publiku huvi äratanud. 2013 aastal toimunud personaalnäitus Kunstihoone Galeriis Vabaduse väljakul külastas 5 492 kunstihuvilist. Just seetõttu tahaks publikule pakkuda midagi erilist ja loota, et ka mitteakadeemilises keskkonnas, on huvilisi piisavalt.

Näituse “Libavetel” kontseptsioon

Sillerdavalt voolav jõgi moondub hüljatud industriaalkeskkonnas hõbelevalt tontlikuks libajõeks. Kallastel toretsev klaas ja veepinnal värelevad peegeldused meelitavad virvatuledena vetesügavusse, heites räämas seintele pikki värvilisi varje. Libavetel seilates kaob kõle reaalsus avades tee mütoloogilisse fantaasiamaailma, kuid nagu libavetel kombeks – vaid esimese kukelauluni …

Raamatu esitlus

Näituse avamisega kaasneb raamatu "Ivo Lill – Cool Glass" esitlus. Tegemist on kõvakaanelise raamatuga (320x200 mm, 312 lk), kus peale kunstniku loomingu antakse ülevaade ka klaasi külmtöötlustehnoloogiast ning klaasobjektide eksponeerimisvõtetest. Just nende küsimuste vastu on klaasisõbrad ja kollektsionäärid huvi tundnud. Raamatu fotograaf on Ülo Josing. Raamat on eesti ja inglise keeles.

Kunstniku lühitutvustus

Ivo Lill on rahvusvaheliselt tunnustatud klaasikunstnik, kelle töid on Eesti Vabariigi president kinkinud Jaapani keisrile, (2007), USA presidendile (2006) jt prominentidele. Ta on tunnustatud klaasikunstnik (2013), Riikliku kultuuripreemia laureaat (2013), Tallinna linna aukodanik (2014), Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia näituse ”Cool Glass ehk Klaaskuul” eest (2013), Venemaa kunstide Akadeemia auakadeemik (2013) jne. Tema töid on erinevates muuseumides ja kogudes üle maailma.

Näituse avamisajad

Näitus avatakse 11. septembril kl 18.00. Näitus on avatud kuni 27. septembrini.

Hooandjate toetus läheb näituse ülesehituse kulude katteks: basseinide ja vanutatud laudpõrandate paigaldustööd ja lahtivõtmine, kommunaalkulud, näituse valve, prožektorite ja statiivide rent, valgustuse elektrimontaažitööd, ekspositsiooni installeerimistööd, materjalid (poodiumid, klaas, jm), transpordikulud, fotograaf Ülo Josingu suuremõõtmeliste fotode trükikulud ning esitlustehnika rent.

Kingitused antakse pidulikult üle näituse lõpetamise raames, 27. septembril toimuval tänuüritusel.