;

Lükka noorteraamatule "Esimene käik" hoog sisseПользователь  Eesti Noortekirjanduse Ühing проект в категории Печать

Tere! Nii tore, et oled siia jõudnud!

Millal oli viimane kord, mil sa tegid midagi esimest korda elus?

Kas armastad põnevaid seiklusi? Ja neid läbi elada ilma oma mugavalt diivanilt lahkumata?

See on sinu võimalus – anna hoogu uue noorteromaanide sarja kauaoodatud kolmanda osa avaldamisele!

Süütu naljana mõeldud kättemaksuaktsioon tüdrukuid ahistavale õpetajale lõpeb ootamatult tõsise õnnetusega. Garaažidekeskne ja mootorite maailma hõnguline lugu, kus peategelasest poissi vaevab lisaks põhisündmustele ka dilemma koolivaliku osas, sest tema kutsumuseks oleks olnud hoopis kutsekoolis autoremondi õppima asumine, kuid vanemate vastuseisu tõttu pidi selle unistuse kõrvale heitma.

Ilmuv raamat oleks üks vähestest teostest Eesti noortekirjanduses, kus luuakse positiivset kuvandit kutseõppeasutustele ja räägitakse ka autoga sõitma õppimisest, mis kuulub selles vanuses noorte ellu ning kutsub esile palju tugevaid emotsioone.
 


 

Tuntud ulmekirjanik Tuuli Tolmov võttis vastu väljakutse kirjutada realistlik noortekas ja see tulemus ületas kõiki ootusi! Viivuranna Gümnaasiumi kolmas osa - "Esimene käik" - on täpselt nii hea nagu kõik esimesed asjad – esimene armastus, esimene suudlus, esimene kord rooli taga ... See on ideaalne lugemine poistele, keda tõmbab mootorite maailm, elu garaažide ümber, noorte seiklused öösiti jne.
 

Milleks me hoogu kogume?

"Viivuranna Gümnaasium" on lühiromaanide sari, mille noored peategelased toovad värsket hingamist muidu nii tumedana tunduvale noortekirjanduse maastikule. Iga osa kirjutab erinev autor, kes valib omale žanri ja loob kas uued tegelased või kasutab eelmistest osadest tuttavaid tegelasi, ning otsustab nende saatuse. Vaid asukoht – väljamõeldud linn ja seal asuv gümnaasium, jäävad alati samaks.

Sari sai alguse Eesti Noortekirjanduse Ühingu ajurünnakul, kus otsiti lahendusi, kuidas laiendada žanrivalikut noortekirjanduses ja tuua sisse erinevamaid teemasid. Samuti soovime lühiromaanide vormi kaudu meelitada noortekirjandusse uusi autoreid, kelle jaoks võiks see olla kas kerge kõrvalepõige muu loomingu kõrvalt või siis esimene väike samm tulevaste suurte tegude juurde.

Ja mis kõige olulisem - soovime pakkuda noortele sujuvat sissejuhatust raamatute põnevasse maailma, sest oleme raamatukoguhoidjatelt kuulnud palju kurtmist, et puudus on umbes 100 lk pikkustest noorteraamatutest nende noorte jaoks, kes muidu eriti ei loe, aga kooli jaoks on vaja miskit läbi lugeda. Ja lühikesed raamatud on enamasti väga sügavate mõtete ja keerulise sõnavaraga, mis peletavad taolise noore veelgi kaugemale kirjandusest. Viivuranna raamatud on hoogsad, põnevad ja ajendavad sirutama kätt ka järgmiste osade poole. Seejärel oleks juba võrdlusmoment - avastataks, mis žanr kõige rohkem meeldis ja hakataks selle žanri raamatuid otsima teadlikumalt - ning ongi jälle uus raamatute armastaja maailmas juures!

Ideaalis loodame, et Viivuranna Gümnaasium saab selliseks sarjaks, kust kirjanduse õpetajad leiavad iga kirjandusžanri või kirjutamistehnika tutvustamiseks sobiva raamatu ja oleme selle eesmärgi suunas tegutsemas.

Sarja esimese osa "Uus tüdruk" (autorid Heli Künnapas ja Lille Roomets) teeb eriliseks mitme peategelase kasutamine. Hoogsas loos tuleb lahendada kriminaalsete sugemetega segapundar.

Teine Viivuranna osa on esimene LitRPG žanris kirjutatud lugu Eestis! "Viivuranna Online" (autor Maniakkide Tänav) raamatus satuvad tegelased virtuaalreaalsuses eluohtlikusse olukorda ja peavad mängu võitmiseks piisavalt punkte koguma, et sealt eluga välja pääseda. Loo teeb veel eriliseks väga huvitav Eesti ajaloofaktide loosse põimimine.
 


 

Raamatu autor, Tuuli Tolmov, on juba kogenud kirjanik. Lisaks raamatute kirjutamisele on ta lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo erialal ja töötanud mitmeid aastaid ajalooõpetajana. Ta on aktiivne ühiskondlikus elus olles Eesti Noortekirjanduse Ühingu asutajaliige, kirjandusrühmituse NaNoWriMo eestvedaja ning Viljandi Vallavolikogu liige.

Tuuli on raamatu käsikirja lõpetanud, ehk toetuse saamisel läheb raamat kohe teele toimetaja poole ning seejärel trükikotta ehk ilmumiseks kuluvad vaid loetud kuud! Hiljemalt jaanipäevaks on värske raamat aga poelettidel (ja hoo andnud kingisaajatel näpu vahel!).
 

Kui hoogu antakse ...

Meie projekti esimeseks eesmärgiks on 1200 eurot, mis katab raamatu toimetamise, küljendamise, kujundamise ja trükkimise.

Teiseks eesmärgiks on 1500 eurot, mis lubab autorile natukenegi honorari maksta, et ta ei peaks heast tahtest raamatuid looma.

Kolmandaks eesmärgiks on 1650 eurot, mis lubab panustada rohkem turundamisse, otsesuhtlusele lugejaskonnaga ja reklaamile.

Kolmanda eesmärgi täitumisel lisanduvad eurod tähendavad aga seda, et raamat on väga väga oodatud ja panustame sellesse, et tiraažiarvu veelgi tõsta, et raamatud jõuaksid ikka kõigi huvilisteni!
 

Ja kui raamat on ilmunud?

  • Sarja autoriga tehakse traditsiooniline intervjuu, mida jagatakse sotsiaalmeedias.
  • Raamatukogudel ning koolidel üle Eesti on võimalus sarja autoreid lugejatega kohtuma kutsuda.
  • Sarja ja uut raamatut tutvustatakse Eesti Noortekirjanduse Ühingu Facebookis, Instagramis, kodulehel ja uudiskirjades, pea 9000 liikmega Lugemise Väljakutse grupis, kirjutamisega seotud avalikes gruppides nagu näiteks NaNoWrimo grupp, raamatukogude ja emakeeleõpetajate meililistides.
  • 24 поддержавших
  • 1342€собрано от запланированных 1500€

Успешный проект

Проект был поддержан 26.Apr.2023