;

Siberi loodПользователь  Janeli Jallai проект в категории Печать

Raamat “Siberi kodu” koosneb peamiselt koolinoorte poolt kirjapandud lugudest, milles nende Siberisse küüditatud esivanemad, sugulased, peretuttavad jutustavad eluoludest Siberis.

Veel on natuke aega, et panna kirja lugusid otseallikast ning seepärast korraldasid Okupatsioonide Muuseum, MTÜ Siberi Lood ning Eesti Memento Liit mälestuslugude konkursi. Kõik konkursile laekunud tööd avaldatakse raamatus “Siberi kodu”.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 9. klassi õpilane Helen-Carol Sepp kirjutab oma töö lõpus: “Kuulates naabritädi Pille lausa uskumatut Siberi-lugu, pani mind imestama, missugustes oludes Eesti inimesed hakkama said ja kuivõrd leidlikud ning töökad on minu kaasmaalased. Võrdlen ennast ja oma eakaaslasi tolleaegsete noortega ning tunnen pisut piinlikkust: oleme hoitud, soojas, toidetud ja ei mõtle eriti homse päeva muredele. Usun, et see lugu meenub mulle minu elu keerulistes olukordades ega luba alla anda. Tänan Sind, Pille!

Kui üks noor inimene jõuab sellise järelduseni, siis on ilmselge, et sellist konkurssi ja raamatut on tarvis - 130 meenutajat ja 111 kirjapanijat!

Emakeeleõpetaja Anu Kell, kelle juhendamisel saabus konkursile üle neljakümne töö, kirjutab Õpetajate Lehes: “Pean selliste tööde tegemist erakordselt oluliseks. Enamasti on võimalus oma lugu kirja panna küüditatud inimesele nagu kompensatsioon valusate aegade eest. Töö koostaja ehk õpilase seisukohast on kõige olulisem see, et erinevad põlvkonnad istuvad maha ja räägivad omavahel. Tänapäeval on kõikidel kogu aeg kiire ning usun, et vanaemad-vanaisad ja lapselapsed ei leia tihti enam aega, et omavahel rääkida, ometi on peresisene suhtlemine ülimalt oluline. Mingil hetkel neid memmesid-taate pole enam meie keskel ja küsida pole enam kelleltki, kui isegi tahaks.”

Raamat valmib juuniküüditamise aastapäevaks ning iga meenutaja, kirjapanija ning juhendaja saab selle endale tänutäheks. Raamat jõuab ka kõikide koolide raamatukogudesse ning tuleb müüki raamatupoodidesse.

Lisaks kantakse kõik lood interaktiivsele Siberi kaardile. Kaardile on juba kantud 2010/2011 aastal Eesti Memento Liidu poolt korraldatud konkursile laekunud mälestuslood raamatust “Siberi karm kool”. Kaardiga saab tutvuda siin: http://www.siberilood.ee/interaktiivne-siberi-kaart

Projekti peamised kulud on raamatu väljaandmine (7920 eur), raamatute transport raamatukogudesse ja konkursil osalenutele (340 eur), konkursi teavitus ja asjaajamine (310 eur), konkursi auhinnad, ekskursioon õpilastele ja tänuüritus/raamatuesitlus (870 eur).

Projekti toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Represseeritute Abistamise Fond.

President Lennart Meri on öelnud: "Meie lastel, uuel põlvkonnal, on vaja saada elavaid mälestusi oma vanavanematelt, et õpilased ise õpiksid tundma ja kirjutaksid üles ajalugu: oma pere, oma rahva, oma kodumaa ajalugu."

 

  • 59 поддержавших
  • 2105€собрано от запланированных 2000€

Успешный проект

Проект был поддержан 05.Jun.2014