;

Unustatud operetipärl Therese Raide isikuraamatПользователь  helinavictoria проект в категории Печать

Tere!

Olen Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilane Helina-Victoria Kruup. 2011.aasta suvel tutvusin oma bakalaureusetöö teema otsinguil hea juhuse tahtel endise Estonia opereti primadonna Therese Raidega, kes on üheksakümne ühe eluaasta jooksul kinkinud oma muusikaga paljudele rõõmu ja nostalgia momente.

Proua Raide kirev elu Eesti muusika-ja kultuurimaastikul, mis hõlmab endas Estonia teatri primadonna tiitlit, kaht korda Tallinna Konservatooriumi lõpetamist, üle kolmekümne aasta
koostööd tunnustatud vokaalpedagoogi Linda Sauliga ning asjaolu, et proua veel kõrges eas esineb, tekitasid minus sügavat huvi ja imestust, miks temast pole varem kirjutatud.
 
Theresega töötamise protsess on olnud huvitav. Tema silmade ja elavate näidete kaudu olen hakanud paremini tajuma meie ajalugu selle ilus ja valus. Ei saa märkimata jätta ka Therese vitaalsust, mis teeb nii mõnelegi nooremale silmad ette. Meid Theresega lahutavad seitsekümmend pikka eluaastat, kuid need ei andnud endast kordagi märku ning tihti venisid planeeritud paaritunnilised intervjuud pikkadeks päevadeks, mis lõppesid kõhuli maas vanu fotosid, afišše ja artikleid uurides.
Huvitavat materjali proua elust kulisside ees ja taga kogunes niivõrd, et seda oleks olnud vale koondada paarikümne leheküljeliseks uurimuseks ning tänaseks ongi valminud 120 leheküljega käsikiri, mis ootab kaante vahele jõudmist. Käsikirjale on andnud heakskiidu Rahvusooper
Estonia lavastaja ja Estonia Seltsi esimees Arne Mikk ning kirjastus SE&JS, märkides, et raamat oleks oluliseks täienduseks meie kultuuri-ja muusikaloos tervikpildi loomisel.
Therese on elanud terve oma elu muusika teenistuses ja süstinud positiivsust ning usku oma õpilastesse ja kuulajatesse. Usun, et proua väärib vastavat tunnustust ning oleks au seda teha tema elu ajal.
 
Siin on neli auhinnaks olevat maali: