;

Väikse linna suured mustrid - raamat Paide ajaloolistest interjööridestПользователь  Karen Klandorf проект в категории Печать

Oleme vana maja austajaid koondav ühendus Paidest – Paide Säästva Renoveerimise Infokeskus. Oleme tegutsenud 11 aastat eesmärgiga abistada vana maja omanikke ning tutvustada arhitektuuripärandiga seotud teemasid. Vanad majad on meie kirg ja elu lahutamatu osa, mis pakub nii palju avastamisrõõmu ja kirkaid emotsioone. Paide vanalinna majad on viimasel ajal pakkunud vaimustavaid interjöörileide tapeetide näol. Uurijad on mitmest majast leidnud lademetes ajaloolisi tapeete, mis pärinevad 19. sajandi teisest poolest, 20. sajandi algusest ja Eesti Vabariigi algusaastatest. Selleks, et need fantastilised leiud ei oleks üksnes spetsialistidele ja vähestele asjaga seotud isikutele kättesaadavad, oleme otsustanud kokku panna väikelinna ajaloolisi interjööre tutvustava raamatu.

Meie eesmärk on koostada Paide vanalinna kodusid väärtustav inspiratsiooniallikaks olev trükis, mis motiveerib arhitektuuripärandit veidi teise pilguga vaatama ja võimalusi nägema. Tahame näidata, mis on peidus kulunud fassaadi taga ja kihtide all – milliseid vaimustavaid mustreid on aja jooksul väärikatesse vanadesse majadesse talletunud.

Raamatusse koondatakse tapeedimustrid ja valik rekonstruktsioone, ajaloolised interjöörifotod Paide kodudest (mis on muide tõelised rariteedid, kuid meil on õnnestunud leida neid vaateid oodatust rohkem) ning kodukujunduse põhitõed ja sisustusalane teave. Atraktiivse pildimaterjali ja täiendava taustinfo põhjal sünnib teadmine väikelinna ajaloolistest interjööridest ning loodetavasti ka soov päevinäinud ja ajahambast puretud majad taas ellu äratada.
 muster leiusituatsioonis ja digirekonstruktsioon

Raamatu autoriteks on Viljar Vissel, kes on Eesti virtuaalse tapeedikogu üks asutajaid, ja Kristiina Ribelus, kes uurija ja konservaatorina on praktikas ajalooliste interjööridega palju kokku puutunud.

Seni on restauraatorite ja konservaatorite meeli erutanud eelkõige maalingud, kuid viimasel ajal on rohkem tähelepanu hakatud pöörama ka paberist seinakatetele. Näiteks Puurmanni lossis, Käsmu kabelis ja veel mitmes esinduslikus interjööris on täna võimalik viibida autentses ruumis, mille seinu katavad ehedad vanad ja väärikad mustrid ja nende järgi valmistatud rekonstruktsioonid. Ja mõelda vaid, et losside ja Tallinna vanalinna eksklusiivsete interjööride kõrval on just Paide vanalinna tagasihoidlikud kodud pakkunud nii suurel hulgal meeli erutavaid mustrileide! Raamatu tarvis üles joonistatud mustrite alusel on võimalik originaalseid seinakatteid taastoota ning need mustrid on oluline vihje ja vahend, mis aitab kunagisest elukeskkonnast aimu saada.

Raamatu trükkimiseks on meile toetuse eraldanud Kultuuriministeerium. Kuna ettevalmistavad tegevused - tapeedikihtide avamine, puhastamine ja ülesjoonistamine ning uurimistöö on väga ajamahukad, siis palume raamatu koostamisele hoogu anda ning aidata omafinantseeringu kogumisega.

Raamat valmib 2019. aasta jaanuariks. See saab olema suureformaadiline kõvakaaneline rohke pildimaterjaliga trükis, mis on ühtlasi oluline teabekandja, atraktiivne pildialbum ning kaunis kingitus. Kõigile, kes teevad 30 euro suuruse või kopsakama annetuse, kingime trükisooja raamatu. Raamatu saate kätte pakiautomaadist või esitlusele tulles. Huvilistele pakume võimalust saada osa spetsiaalselt teile ette valmistatud ekskursioonist Paide vanalinnas. Oleme lõputult tänulikud kõigile toetajatele. Teile mõeldes kujundame kaunitest väikelinna mustritest inspireeritud nimelise poster-tänukirja ning saadame personaalse kutse raamatu esitlusele, et saaksite esimesena teate raamatu valmimisest.

Täname ka hooandja projekti kaasabilisi: Priit Jõesaar (video autor); Jan Vutt (videos kasutatud piltide autor); Heli Aade (avakuva pildi autor) ning raamatu koostamisse panustavaid partnereid SA EVM konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut (tapeetide ja fotode digiteerimine); Järvamaa muuseum (uurimistöö).
 


 

Related projects

Аманда и вирус

  • 10%собрано
  • 310€поддержано
  • 22 дней осталось

Роман-сказка «Подземная Башня»

  • 93%собрано
  • 1845€поддержано
  • 9 дней осталось