;

Fotoraamat “Heli riided”Пользователь  Tiina Sööt проект в категории Печать

“Heli riided”
Koostajad: Tiina Sööt ja Mai Arslan
Fotograaf: Eva Labotkin

“Heli riided” võtab vaatluse alla soo ja vanuse seosed moega ning dokumenteerib ühe keskealise naise riidekapi sisu Eestis aastatel 2017–2018. See 59aastane naine on meie ema Heli, keda pildistame tema erinevates riietes.
 

Foto: Eva Labotkin
 

Helile meeldib riideid osta, otsida ja selga proovida, mille tõttu on tal neid palju rohkem, kui ühe eluaja jooksul kanda jõuaks. Ütleme nii, et kahest kapist ei piisa. Kuigi suurema osa Heli riiete ainsaks väljundiks on olla kõigest selga proovitud, leidsime nendes riiete komplektides palju avastamata visuaalset ja dokumentaalset potentsiaali.

Meie ülesanne ei ole hukka mõista, et riideid on liiga palju ja pole praktiline neid alles hoida. Vastupidi, püüame väärtustada ühe inimese hobi ja eneseväljendust. Näeme riidekapi sisu kui omanäolist kollektsiooni, millest moodustub nende omaniku portree ning samas räägib see ka laiematest küsimustest. Projekt “Heli riided” heidab valgust Heli generatsiooni moetunnetusele ja identiteedile ning keskealiste inimeste enesetajule ühiskonnas.

Vahel võib jääda mulje, et mood on ainult see, mida kannavad H&Mi noored ja kõhnad modellid. Ometi on enamik Eesti inimesi üle 40aastased ja kannavad hoopis teistsuguseid riideid.

„Heli riietega” soovime väärtustada keskealise naise ilu, näidata tema sarmi, identiteeti ja eneseväljendusvõimalusi.

Lisaks 86 moefotole sisaldab kataloog 3 esseed, mis käsitlevad “Heli riiete” fookuses vanuse, soo ja moe omavahelisi seoseid ning keskealiste naiste nähtavust meedias ja ühiskonnas. Esseede autoriteks on Feministeerium.ee toimetaja Aet Kuusik, disainer Merike Kaunissaare ning Eesti Naise moetoimetaja Anne Metsis. Kataloogi alguses on ka autorite eessõna ning intervjuu projekti kangelanna Heliga.

Raamatuesitlus toimub 1. novembril kell 18.00 Kopli Couture'i poes (aadressil Kopli 25, Tallinn). Pärast esitlust toimub arutelu teemal vanussurve (ageism) ehk negatiivne eelarvamuslik suhtumine vanuse baasil. Arutelu juhib Feministeeriumi toimetaja Kadi Viik, kes vestleb Aet Kuusiku ja Merike Kaunissaarega, kelle esseid saab kataloogist lugeda. Pärast esitlust on kõik oodatud peole Femme Fatale baaris Tops (aadressil Soo 15, Tallinn). Kell 20.00 algaval peol mängib feministlikku räppi, hiphoppi ja poppi DJ Dagmar Kase.

Pärast ilmumist saab raamatut osta raamatupoest Puänt.

Fotod: Eva Labotkin, Mai Arslan
 

Hooandjas kogutud toetust kasutame raamatu trükiga seotud kulude katteks.

Meeneraamatud saadame lähimasse pakiautomaati või toome kokkuleppel Tallinna/Tartu piires kohale. Suureformaadilise foto saab kätte Tallinnast või Tartust, teiste asukohtade puhul leiame transpordilahenduse kokkuleppel!

Foto: Eva Labotkin
 

Projekti "Heli riided" esimest etappi näitasime kahel näitusel, Ladyfest 2017 raames ning Valga Muuseumi Galeriis 2017. Meediakajastus neist näitustest:

Piret Karro, Sirp 17.03.17. - "Keha võimu vastu": http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/keha-voimu-vastu/

Sirje Lemmik, Valgamaalane 6.07.17. - "Tütred tõid emast tehtud pildid näitusele": https://lounapostimees.postimees.ee/4169913/tutred-toid-emast-tehtud-pildid-naitusele

Fotoraamatu ettevalmistamist, koostamist ja väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ning Bildrecht GmbH. Täname: Heli Sööt, Eva Labotkin, Feministeerium.ee, Kopli Couture, Tops, Ioan Cernei