;

Õunastop - tasuta õunad linnarahvale!Пользователь  Marika Juusu проект в категории Гражданская инициатива

Õunastop on koht, kuhu aiaomanikud saavad viia üleliigsed õunad ja kust soovijad, kel kodumaiseid õunu käepärast ei ole, saavad need kaasa võtta. Aiaomanikele võib iga-aastane õunauputus olla paras peavalu: õunad potsatavad puu alla, mädanevad ja jäävad muruniidukile jalgu. Häid õunu on kahju ära visata, sest näiteks korterites elavad lapsed võiksid neist endal kõhud vitamiinidest täis pugida. Õunastop on koht, kuhu saab üleliigsed õunad ise viia, aga võib ka tellida tasuta Omniva kulleri, kes õunad kodust ära toimetab.

Õunastopi peatused asuvad Tallinna lasteaedades ning avalikes ja rahvarohketes kohtades: ikka selleks, et lapsele lasteaeda järele minnes või õhtul peale tööd poest läbi hüpates oleks mugav maitsvad õunad koju kaasa haarata.
 


 

Selleks, et õunad jõuaksid Tallinna lasteni, palume sinu abi! Vajame rahalist tuge Õunastop peatuste valmis ehitamiseks, nende paigalduseks ning transpordiks. Vabatahtlike ja Tallinna linnaosavalitsustega koostöös hoiame Õunastopi peatused korras ja õunad värsked. Usume, et see on jätkusuutlik projekt ning neid peatusi saame ka järgmistel hooaegadel kasutada.

Omniva aitab õuntel peatustesse kohale jõuda. Pakendikeskusest saame vajalikud kastid, et õunu transportida.

Kuidas asi alguse sai?

Õunastopi idee sai alguse möödunud aastal, kui projekti algatajal Marika Juusul oli mure, mida teha liigsete õuntega. Vaatamata sellele, et tema peres on sirgumas neli õunasööjat last, tuli iga nädal puu all mädanema läinud õunu ära visata. Vahel õnnestus mõned õunad sokutada sõpradele, tuttavatele ja juhuslikele möödakäijatele, aga ikka jäi hunnikute viisi üle – niisama tänavale ei raatsinud ubinaid maha panna. Ka mahla keetmine ja moosi tegemine ei aidanud probleemi lahendada.
 


 

Marika Juusule valmistas rõõmu, kui talle tuli pealinnast külla sõbranna, kes viis suure kotitäie mahlakaid õunu Lasnamäele ühele neljalapselisele perele, kellel kodumaiseid õunu ei olnud. See ajendaski otsima püsilahendust, kuidas aiaomanikud saaksid linnarahvale kinkida õunad, mis muidu kompostihunnikusse rändaksid.

Kus asuvad Õunastop peatused?

Esimesed õunastop peatused asuvad Tallinnas. Kivila, Ümera, Läänemere ja Loitsu lasteaedades Lasnamäel. Pelguranna ja Maasika lasteaias Põhja-Tallinnas. Lisaks veel Kopli kalmistupargis ning Kalamaja pargis. Mustamäe kahes lasteaias ning kesklinna kahes lasteaias. Peatused avatakse augustikuu lõpus, juhul kui kõik läheb plaanipäraselt! Võib juhtuda, et heade inimeste abiga lisandub Õunastop peatusi veel juurdegi!

Õunakastid hakkavad välja nägema enam-vähem sellised, nagu pildil näha. Õunakastide alla paneme ka alused, et õunad seisaksid pisut kõrgemal ning nende peale tulevad rõõmsad, värvilised sildid, mis julgustavad inimesi tasuta õunu võtma.
 


Pildil projekti eestvedaja Marika Juusu koos Erki Pärnoja ja tema lastega Kalamaja pargis, kui Aktuaalne Kaamera käis lugu tegemas.

Hea inimene!

Palun toeta seda projekti! Me usume, et Õunastop peatused võiksid asetseda paljudes kohtades, kuskilt tuleb alustada ja sinu abiga saame sellele heategevusprojektile hoo sisse! Aita värsketel õuntel linnalasteni jõuda! Suur tänu juba ette!

Rohkem infot õunastop kodulehel.

  • 66 поддержавших
  • 3841€собрано от запланированных 3800€

Успешный проект

Проект был поддержан 26.Aug.2019