;

Hiiumaa Halulaeva ehitamineПользователь  Ain Tähiste проект в категории Технологии

Hiiumaal ehitatakse taas ajaloolist kaljast- kahemastilist puust purjelaeva. See on suur ja oluline sündmus kogu Eesti mereajaloo ja -kultuuri jaoks. Hiiumaa viimase puust purjelaeva ehituse katkestas Teine maailmasõda. Sellised kahemastilised kaljased vedasid kaupu Eesti rannikuvetes. Hiidlaste laevad toimetasid linnadesse küttepuid, sellest ka nimetus Halulaev. Laevaehitus on mahukas ja tõsine tegevus, meie ehitame halulaeva juba kolm aastat.

Hiidlased on hetkel ainukesed terves Baltikumis, kes sellise suure asja on ette võtnud. Kogu tegevus Suursadama ellingus on huvilistele avatud, toimub hulgaliselt koolitusi. Vabatahtlikud on saanud uusi oskusi ja löövad kaasa puussepa- ja metallitöödel. Laevaehitusele on juba õla alla pannud hulk inimesi, ettevõtteid ja toetusprogramme. Purjed õmmeldakse Ahvenamaal, puu- ja sepatöö tehakse kohapeal Hiiumaal, tammepuud saime Saaremaalt. Laeva jõuallikaks saab Perkins meremootor, usaldusväärne masin, mida on toodetud miljoneid eksemplare. Väga suurt abi on saadud „Leader“ ja „Innove“ toetusprogrammidest.

Meie töödest on päris palju pilte ja reportaaže kodulehel www.halulaev.ee

Kutsume kõiki hooandjaid toetama Hiiumaa laevaehitust ühe hästi konkreetse laevasõlme ostmiseks ja paigaldamiseks. See on laeva sõukruvi, veovõll ja vajalikud kinnitussüsteemid. Purjelaev liigub teadagi valdavalt tuulejõul. Aga sadamasse sissesõidul, tuulevaiksel ajal ja manööverdamiseks on mootorijõud vältimatu.

Ja Hooandjad saavadki anda oma panuse hiidlaste halulaeva „hoo andjale“: laeva sõukruvi ja veovõlli ostmiseks ja paikapanekuks. Esmapilgul lihtsad asjad kujutavad tegelikult endast küllaltki tehnoloogilist ja rangetele kvaliteedinõuetele vastavat süsteemi, millel on seetõttu ka üsna kõrge hind.

Mis edasi saab? Oleme laevaehitusel juba hulga töid ära teinud, kere on juba plangutatud, purjed õmblemisel. Käib tekiehitus ja sisetööd. Aega ja energiat kulub kahtlemata veel üksjagu, aga see päev, mil laev saab oma esimese suudluse merega ja hõigatakse välja tema nimi, ei ole mägede taga.

Meie purjelaev saab esmase merehariduse ja koolituse saamise kohaks noortele merehuvilistele. Retked Hiiumaa ja Väinamere vetes toovad soolased meretuuled huvilistele kätte romantilisel ja keskkonda säästval moel - purjede all. Ja seda kõike ka hooandjate abiga!

 

  • 93 поддержавших
  • 7487€собрано от запланированных 6195€

Успешный проект

Проект был поддержан 20.Jan.2014