;

JõulukalenderПользователь  Kadri Roosi проект в категории Печать

Mina olen Kadri Roosi, vabakutseline illustraator. Soovin selle aasta jõuludeks lasta trükkida pildiluukidega jõulukalendri.

Minu eluaegne harrastus on olnud välja mõelda ja meisterdada jõulukalendreid. Alguses meisterdasin neid oma nooremale õele ja hiljem oma lastele. Viimastel aastatel olen hakanud oma lastele tehtavat kalendrit paljundama ka heade sõprade perede jaoks. Sellest on saanud tohutu detsembrieelne meisterdamise virr-varr – paljundamine, voltimine, kleepimine. Aga nii tore on oma sõpradele üllatust valmistada! Mida aeg edasi, seda enam on saanud selgeks, et kalendrit oleks võimalik trükkides palju väiksema vaevaga teha ja veel suuremale hulgale sõpradele kinkida. Kaks aastat tagasi võtsingi eesmärgiks teha valmis pildiluukidega jõulukalender, mida oleks võimalik ka trükkida.

Mulle on meeldinud piltide ja lugudega jõulukalendrid seetõttu, et jõuluootuseaeg on tavaliselt üsna magusarohke. Pildijõulukalender on selle tervislikum variant, mida minu tähelepanekute järgi meie kultuuriruumis veel väga palju ei leidu. Olen näinud erinevaid piltidega jõulukalendreid Saksamaal ja teistes Kesk-Euroopa riikides. Nende seas on palju väga ilusaid ning korra olengi oma lastele tellinud jõulukalendrid hoopis Saksamaalt. Kuid nende kalendrite piltidel on kujutatud enamasti selliseid vaateid, mida meil Eestimaal ei leidu. Oma jõulukalendrit joonistama asudes mõtlesin et, milline keskkond võiks eestlaste jaoks tähendada jõulu- ja kodutunnet? Mulle tundub, et me seostame tavaliselt jõule talumaastikuga, hoolimata sellest, et talukeskkond on enamikule meist muutunud võõraks – me ei mõista talukombestikku ega oska enam talutöid. Maa- ja suvekodud on tänapäeval moodsad ja mugavad – loomi peavad või vilja kasvatavad väga vähesed pered. Leidsin siis, et kalendripildiks sobiks hästi kas aedlinna- või alevimiljöö. Kuna elan ise Nõmmel, siis otsustasingi, et joonistan oma ümbruskonna maastikku. Seega on minu jõulukalendrile joonistatud majad, mis on päriselt Kivimäel ja Pääskülas olemas. Ilusaid inspireerivaid hooneid on aga Nõmmel sadu ja oli tükk tegu, et valida välja "modelle" selle aasta kalendri jaoks. 
 


 

Minu 2020. aasta jõulukalender on mõõtudega 63cm x 30cm, on joonistatud ja maalitud tušši ning akvarellidega. Jõulukalender trükitakse trükikojas K-print värvilisena 280gr kartongile ning seda saab asetada kas lauale või riputada aasadega seinale. Iga päev, esimesest kuni kahekümne viienda detsembrini, saab avada ühe luugikese, kust avanevad värvilised pildiseeriad erinevate tegelaste toimetamistega, nagu: "Kassike avastab maailma.", "Poisid lumises õues.", "Mida saavad kingituseks linnud?" ning vahele on leitav ka mõni pilt jõuludega seotud kombestikust.

Kingitusteks toetajatele pakun oma pühendusega kalendreid, jõulukalendrist pärit piltidega postkaarte (14,7cm x 14,7cm) ja 5 toetajat on kutsustud osalema minu ja minu isa, arhitekt Urmas Arikese juhitud jalgsimatkale (ca 6 km), kus tutvustame Kivimäe-Pääsküla silmapaistvaid elamuid, nende arhitekte ja möödume ka majadest, mida olen kujutanud kalendril. Matk lõppeb meie kodus teejoomisega. Toimumisaeg novembri viimase nädala laupäeval (28.11). Kõige erilisem kingitus on minu maalitud kalendripildi originaal, mis on klaasitud ja raamitud.

Jõulukalendri olen juba valmis joonistanud, jäänud on veel natuke küljendustöid ja trükikojaga suhtlemist. Kalendrid plaanin trükikojast kätte saada novembri keskpaigas. Seejärel saavad toetajad need kätte Raamatukoi raamatupoest Tallinnas Harju tn 1 või saab neile minu juurde Pääskülla järele tulla või toimetab kuller need toetajateni. Kättesaamisest ja kulleritest annan toetajatele eelnevalt e-posti või telefoni kaudu teada. 

Jõulud on minu jaoks ettevalmistuste, koduste toimetamiste ja ootuste aeg, mil on tore oma lähedastega koos olla ja nii vahva on iga päev väikese jõulukalendrist avaneva pildiüllatusega oma peret rõõmustada! Minu kogemuste põhjal meeldib jõulukalender kõigile. Viieaastase pesamunaga koos avasid ka meie teismelised lapsed hommikul esimese asjana oma jõulukalendri pildiluugi ja isegi minu 68-aastane isa ootab innukalt meie iga-aastast kalendrit. Kui tahaksid ka oma pere jõuluootuse veelgi põnavamaks ja tervislikumaks muuta, siis toeta minu kalendriprojekti Hooandjas!

Kui sul on küsimusi kalendri kohta, siis võid mulle helistada telefonil 5132016 või kirjutada e-posti: kadri.roosi@gmail.com. Minu viimaste tegemiste kohta saad infot SIIT.

  • 154 поддержавших
  • 3891€собрано от запланированных 3000€

Успешный проект

Проект был поддержан 25.Sep.2020