;

Lasteraamat "Mäo, kasside kuningas"Пользователь  KiriSild проект в категории Печать

Tiia Kõnnussaar/Tia Navi, kirjanik:

"Mäo, kasside kuningas" on mu seitsmes lasteraamat, mis kibeleb juba jupp aega kaante vahele, raamaturiiullitesse ja lugejaga kohtuma.

Mul oli kass Nurr, hästi väärikas ja suur triibuline isakass. Nurr tegi oma 12 eluaasta jooksul kaasa kõik meie pere head ajad ja raskemad ajad ja kolimised, ja kui ta siit ilmast lahkus, oli mul tunne, et suur tükk mu elust läks temaga kaasa. Nurri kaotus kurvastas ka mu lapsi ja nii tekkiski mõte kirjutada raamat, mis aitaks lastel paremini mõista elu sellisena nagu ta on: et eluga käib kaasas sünd ja surm, ja et see on loomulik; et loomulik on ka kurb olla, aga seegi möödub; et kõik siin elus on muutumises, aga elu ise oma rikkuses ja ilus läheb edasi.

"Mäo, kasside kuningas" on lugu poisist ja kassist ja nende koos kasvamisest. Aga lisaks sellele on raamatus ka vägev kuldsete tiibadega draakon, ema, isa ja onu Leo ja kõik see, mis kuulub ühe koolipoisi ja ühe kassi ellu. See on raamat, mida on hea lugeda ka lapsega koos, et temaga maailma asjade üle arutada.

Kass, koer, hamster või mõni muu lemmik õpetab lapsele tähtsat asja: et teise elusa hinge eest tuleb hoolt kanda. Õpetab kannatlikkust ja järjepidevust. Õpetab mõistma ja tähele panema: kassi- ja koeraomanikud teavad, et igal kassil on oma iseloom ja igal koeral on oma iseloom. Kass on pehme ja siidise kasukaga, aga ta ei tule alati kutsumise peale nagu koer. Kass on isepäine, aga see ei tähenda, et ta oma inimestest ei hooliks.

Kassid oma mõistatusliku ja salapärase olemisega tõmbavad lapsi ligi. Kinkisin hiljaaegu ühele poisile oma viimase raamatu "Kimalane Karla ootab vihma". Ta luges selle läbi ja ütles natuke pettunult: "Muidu hea raamat, aga selles polnud ühtegi kassi!". Aga nüüd on kass Mäo mu raamatus peaaegu et peategelane – üks peategelasi kindlasti. Usun, et saame ühiste jõududega raamatu sügiseks kaante vahele ja ilmavalgust näevad ka raamatu illustraatori, kunstnik Katrin Ehrlichi vahvad ja fantaasiarikkad kassipildid.
 


 

Kunstnik Katrin Ehrlich:

"Mul avanes suurepärane võimalus joonistada ennastunustavalt kasse, kasse ja veel kord kasse. Minu elus on olnud triibukirju kass Migo ja suitsuhall Missik. Võiks öelda, et nad olid täielikud vastandid. Üks – uljas ja kartmatu rüütel, kiskus teiste kassidega alalõpmata tüli ja tuli ööseks kriimud näos koju. Teine – vaga kodupreili, kes võis oma kerratõmbunud asendis veeta liikumatult suurema osa päevast ja olla väärikas kaunistus nii külmikul kui ka pehmetel mööbliesemetel.

Mäo-raamatu kassil on aga oma iseloom ja omad tegemised. Martti kõrval on ta nii tähtis tegelene, et pühendan tema joonistamisele ilmselt rohkemgi aega kui Marttile. Arvan, et ta on selle kuhjaga ära teeninud."
 


Varem on ilmunud kaks raamatut, kus peategelane on Martti ja kass Mäo on samuti pildil: "Martti ja Kuldtiib", lugu poisi ja nähtamatu sõbra sõprusest, ja "Martti läheb kooli" – lugu sellest, kuidas Martti kooli läheb ja mida naljakat ning põnevat temaga seal juhtub. Mõlemad raamatud on illustreerinud Katrin Ehrlich https://www.apollo.ee/martti-laheb-kooli-ingel-laheb-kooli.html

"Mäo, kasside kuningas" on eraldiseisev raamat, mida võib lugeda nii iseseisvalt kui ka järje-raamatuna (eelmisi raamatuid leiab ilmselt raamatukogust).
 

Lugemisrõõmu!