;

Veevärk Puhja pastoraatiПользователь  Tiit Kuusemaa проект в категории Гражданская инициатива

Olen Puhja luterliku koguduse vaimulik. Lisaks iidse kiriku korrastamisele tahame anda avalikku kasutusse ajaloolise pastoraadi.
 


 

Puhja pastoraat on vanimaid puitehitisi kihelkonnas. Juugendstiilis hoone on oma praeguse kuju saanud 1920-1922 aastatel. Rahvusarhiivis on säilinud Puhja pastoraadi ümberehitamise joonised 1832. aastast. 1912 pastoraat põles, kuid päästeti kirikuarhiiv, kassa ja osa ehitisest. Nõukogude ajal võeti pastoraat koguduselt ja paljud puhjakad mäletavad seda kooliaegse ühiselamuna, kuhu tullakse tänagi meenutama lapsepõlve. Puhja pastoraat on eriline veel sellegi poolest, et maja on katkematult olnud koduks vaimuliku perele ja seda ka läbi nõukogude aja.

Viimastel aastatel on väärikas hoone läbinud uuenduskuuri. Leader-projekti, KOP-i ja mitmete teiste rahastajate toel on renoveeritud teise korruse 5 ruumi, trepikoda, elektrisüsteem ja paigaldatud tuletõkke uksed. Valminud on toad palveränduritele, konverentsiruum, muuseumituba ja koguduse ruumid. Välja on ehitatud uus dušinurk ja tualettruum. Torustik on viidud ka teisele korrusele tuppa, kus toimuvad lauluproovid, kandletunnid ja külastajate võõrustamine.
 


 


 


 


 

Mais on plaanis ühineda valla veevärgiga, kuna uue pesuruumi reovesi võib lekkida kaevu või keldrisse. Kaev, millest tuleb kogu maja joogivesi, asub 15 meetrit praegusest lampkastist. Teine lampkast asub otse köögi akna all. Need mädandavad maja ja levitavad haisu.

Tööde maksumus on üle 8000€. Kogudus vajab toetust 2000€, et maksta kanalisatsioonitrassi rajamise ja pastoraadi veevärgiga ühendamise eest. Täname kõiki, kel võimalik hoogu anda algatusele, mis teeb pastoraadi kasutamise kõikidele külastajatele palju mugavamaks ja aitab säilitada ajaloolist hoonet!

Pastoraat on osa Puhja kirikukompleksist, mis on peamisi kohalikke pärandkultuuri turismi ja palverändude sihtpunkte, asudes Pirita-Vastseliina palverännuteel. Puhja kirik (1495-1499) on ainus säilinud hilisgooti kihistustega kirik Lõuna-Eestis. 1751.a. pärinevas aidas tegutseb menukas suvekohvik. Kõik need ehitised moodustavad järjepidevust peegeldava terviku. Puhja kirikus toimub aktiivne vaimu- ja kultuurielu. Koguduse tegemistest võid lugeda SIIT.

Auhinnad saab kätte kas laupäeviti Puhja Kirikuaida kohvikust (kl.12-16) või kokkuleppel tel. 55563876, tiit.kuusemaa@gmail.com. Erisoovi korral kasutades postiteenust.

PS: Suur tänu Enn Tobrele video eest!

  • 58 поддержавших
  • 2191€собрано от запланированных 2000€

Успешный проект

Проект был поддержан 16.Jun.2021

Related projects

Создание музея старинных мотоциклов в Нарве

  • 45%собрано
  • 2455€поддержано
  • 27 дней осталось

Реставрация фронтальных парапетов церкви Екатерины Пярну

  • 1%собрано
  • 120€поддержано
  • 48 дней осталось