;

Visuaalteatriõhtu "Üle vee"/"Laineid lausudes ja lauldes" Viinistu rannajoonelПользователь  Mihkel Tikerpalu проект в категории Театр

Tere armas Hooandja!

Meie unistus on, et 31. juulil leiaks Viinistul aset mereteemaline visuaalteatriõhtu, mille osadeks on Viinistu Kunstimuuseumi katlamajas etenduv Eesti esimene varjuteatrilavastus „Üle vee“ ning Viinistu rannajoonel mängitav kohaspetsiifiline uuslavastus tööpealkirjaga „Laineid lausudes“. Palume Sinu abi, et see unistus teoks teha.

Uuslavastus valmib lavastaja, kunstniku, näitlejate ja muusikute koostöös kohapeal, täiesti uue mängupaigana kasutusele võetavas vanas paadikuuris. Trupp sünteesib üleskirjutatud pärimuse ning mereteemaliste legendide varal sooja augustiöösse valatud maagilise realismi võtmes suvelavastuse.

Helen Rekkor:

Lavastuse ainestikku sisse elamiseks uurime eesti ja vennasrahavaste mütoloogiat, erilises huviorbiidis on ranniku ja veealuse maailmaga seotud olevused ja olemise viisid, uskumused, tabud ja tavad.

Lavastus esietendub Viinistul, hotelli- ja restoranikompleksi õuel, võrratus vanas paadikuuris. Trupil on plaanis koostöös Viinistu külaseltsiga kuur korda teha, nii et pärast meie lavastusperioodi lõppu jääb see ala etendamis- ja kontsertpaigaks külalistele ja residentidele ning ühtlasi ka Viinistu külakogukonnale väliürituste korraldamiseks.

Metseenile ja ettevõtjale Jaan Manitskile kuuluv Viinistu kunstimuuseum ning selle ümbruses paiknevad sise- ja välilavad on juba aastaid olnud mängupaigaks paljudele teatritele ja teatriühendustele (MTÜ R.A.A.A.M, Eesti Draamteater, Nargen Festival jne).  Samuti on Viinistu tuntud kontsertpaigana, kus igal suvel esinevad paljud muusikud Eestist ja välismaalt.

Produtsent Mihkel Tikerpalu:

Viinistu on ühele suvelavastusele suurepärane mängupaik, pakkudes mitmesuguseid võimalusi erinevate lavade näol ning, nagu meie uuslavastuse puhul, peidab veel mitmeid avastamata mängukohti. Lisaks on ta juba tuntud suvise „teatrimekana“, kuhu vaataja ikka ja jälle tee leiab.

Ma olen Viinistult pärit – siin sündinud ja kasvanud ning elanud 20 aastat. Siit olen saanud teatripisiku. Juba teatrikoolis õppimise ajal tekkis mul mõte teha Viinistul midagi erialast – tahaks ju midagi oma kodukülale tagasi anda – ning see suvi pakub mulle väga hea võimaluse oma unistusi täita. Ma saan tuua Viinistule toreda ja teotahtelise trupi eesotsas ägeda lavastajaga, pakkuda augustis meeleolukat vaatamist nii Viinistu elanikele kui ülejäänud Eesti teatripublikule ning valmistada kohalikule külakogukonnale ette paiga oma ürituste läbiviimiseks.

Lavastuses teevad kaasa Improteater IMPEERIUMi näitlejad Mairi Jõgi ja Rauno Kaibiainen, Kristian Põldma Viljandi Ugalast, Märt Koik teatrist Must Kast. Külalisnäitlejana lendab Austraaliast Eestisse Melbourne´i näitlejanna Shannon Quinn. „Üle vee“ kaasautor ja etenduskunstnik Liisa Taul loob seekord koos pärimusmuusik ja viiuldaja Lee Tauliga lavastuse helimaastikke. Kunstnikutöö teeb Maarja Pabunen Eesti Kunstiakadeemiast ja valguse kujundab Jari Matsi Viljandi Kultuuriakadeemia visuaalkunstide osakonnast.

Visuaalteatriõhtu esimene osa, läbinisti varjuteatri vahenditega loodud muusikaküllane lavastus „Üle vee“ kõneleb eemaolekust ja igatsusest, lahusolekust tingitud ja seda leevendavast kujutlusvõime jõust ning veest, mis kannab sõnumeid ühelt kaldalt teisele. Lavastuses sulanduvad kokku visuaalne maagia ning muusikaline helipilt maailmamuusikast jazzini.

Kogume hoogu nii paadikuuri renoveerimisega seonduva kui ka lavastuse visuaalse keskkonna loomise toetuseks. Tahame hoonestise toestada, kinnitada prožektorite ja lavakujunduse paigaldamiseks lisatalad, luua väljapääsud lava külgedele ning, paigaldades klaasuksed, avada kuur merele. Soovime loodussõbralike vahenditega toonida kogu pinna – 180 ruutmeetrit seina ja 200 ruutmeetrit laepinda – rõhutatult pleekinuks, et esile tuua puidu struktruuri.

Ökoloogilist jalajälge silmas pidava trupina püüame maailma prügi mitte juurde toota ja, nii palju kui võimalik, lavastuse kujundusega seonduvat laenata või valmistada juba olemasolevatest materjalidest. Kuid olukoras, kus peaks selguma, et midagi olulist siiski on vaja rentida või osta, on hea, kui saame olla kindlad, et esteetilise tervikpildi saavutamiseks on vahendid olemas.

Kogume toetust ka professionaalse valgus- ja helitehnika hankimiseks ning loodavate kostüümide valmimiseks. Samuti kaasnevad lavastuse väljatoomisega transpordi- ning lavastusmeeskonnale korralike proovi- ja elamistingimuste korraldamise kulud.

Oma õla on juba alla pannud Viinistu restorani-ja hotellikompleks, Jaan Manitski, Viinistu Külaselts, Esko talu, Leibur, Veski Mati, Felix, Kapten Grant, Estover, A/S PR Disain.

 

Kingi endale soe ja suvine teatrielamus!

Eel-esietendus toetajatele ja sponsoritele leiab aset 30. juulil.

Ainult 10 etendust: 31. juulil, 1., 2., 10., 11., 20., 21., 22., 23., 24. augustil 

Piletid müügil Piletilevis ja Piletimaailmas.

 

Lavastaja ja muusikaline kujundaja: Helen Rekkor
Kunstnik: Maarja Pabunen
Helimaastikud: Lee Taul, Liisa Taul
Valguskujundaja: Jari Matsi
Laval: Shannon Quinn (Melbourne), Mairi Jõgi ja Rauno Kaibiainen (Improteater IMPEERIUM), Kristian Põldma (Ugala), Märt Koik (Must Kast), Liisa Taul, Lee Taul, Mauri Liiv
Produtsent: Mihkel Tikerpalu

 

Meediakajastused:

Teatriliidu Salme Reegi nimelise laste- ja noorteteatri auhinna žürii blogi
 

Video valmimisele aitasid kaasa: Maarja Pabunen (kunstnik, montaaž), Rainer Leemet (operaatoritöö ja kaamerad, www.kaamerarent.ee), Gert Mäll, BFM (heli võtteplatsil), SA NUKU (kostüümid, valgustehnika), Toomas Õunapuu (rekvisiidid), Kristel Hansen, Targo Miilimaa, Reet Loderaud, Raido Roostalu, Volmer Kliimand, Ülle ja Enno Tikerpalu, Riho Meister, Mairi Jõgi, Mauri Liiv, Liisa Taul, Viinistu hotelli- ja restoranikompleks, Viinistu kunstimuuseum.

Muusika: Laurent Petitgand „Nenets“


Preemiakapi seletused:

*Meri on kapriisne ja võib juhtuda, et ta ei anna meile iga kord kala. Sellisel juhul asendatakse suitsukala eelroaga Viinistu restoranis.

** Räimebiifsteegid