Dokumentaalfilm nõukogude hipiliikumisestKasutaja  Liis Lepik projekt kategoorias Film & Foto

Mängi videot

Paljud inimesed Eestis ja mujal maailmas ei tea veel, et 1970ndatel aastatel oli siingi aktiivne ja väga omanäoline hipiliikumine. Selleks, et panna kokku film, mis kõnetaks lisaks meile ka rahvusvahelist publikut ning tooks Lääne omast mitmes mõttes erinenud ja palju kauem kestnud hipiliikumise valu ja värvid vaatajateni, vajamegi SINU abi. Ka Sina võid olla osa süsteemist, mis usub rahu, armastust ja vabadust! Oleme juba ette ääretult tänulikud!

Siinse hipiliikumise uurimist alustasime neli aastat tagasi, mille tulemusel valmis Kiwa ja Terje Toomistu kureeritud ning Kultusfilmi videoproduktsiooniga näitus “Nõukogude lillelapsed: 1970ndate psühhedeelne underground”. Väljapanekut käis 2013. aastal Eesti Rahva Muuseumis vaatamas üle 12 000 külastaja. Pärast seda on näitus mööda ilma ringi rännanud - Rootsis Malmöst Uppsalasse ja sealt üle ookeani Vancouverisse Kanadas. Kuna oleme selles osas teerajajad ning projekt on suur ja rahvusvaheline, siis ainuüksi Eestist saadavate fonditoetustega me välja ei tule.

FILMI LUGU

Hipiliikumisel, mis haaras sadu tuhandeid noori inimesi Läänes, oli suur mõju ka teisel pool raudset eesriiet. Nõukogude süsteemis lõid värvikad kunstnikud, muusikud, veidrikud, hulkurid ning teised pikajuukselised vabahinged oma underground Süsteemi, mis ühendas neid, kes uskusid rahusse, armastusse ja vabadusse.

Rohkem kui 40 aastat hiljem võtab grupp hipisid Eestist ette teekonna Moskvasse, kus hipid siiani 1. juunil kogunevad, et mälestada traagilist sündmust 1971. aastal, kui tuhanded hipid seal KGB poolt arreteeriti. Peategelased sõidavad oma lillelise minibussiga riiki, mis on nüüdseks neile võõras, kuid ometi sarnaneb üha enam ja enam toonase Nõukogude Liiduga. Ometi sai seal teoks nende noorpõlve parimad mälestused ning Venemaa rahuliikumise pikk ajalugu.

Hipide rännak koos Süsteemi kuulunud lillelaste lugudega Ukrainast, Venemaalt, Eestist, Lätist ja mujalt moodustuvad teekonna läbi aja ja ruumi. Jälgiv dokumentaalfilm vaheldub ajaloolise jutustusega, mis on põimitud ühtseks tervikuks intervjuude, fotode, Nõukogude animatsioonide ja rikka arhiivimaterjaliga, tuues vaatajani psühhedeelse underground-maailma, milles need inimesed tookord elasid.

ÜHINE MEIEGA!

Me oleme metsikud. Me oleme teravmeelsed. Me armastame groteski. Me hindame ilu. Väärtustame kultuuridevahelist ja põlvkondadevahelist suhtlust. Me armastame lilli, rock’n’rolli ja unistamist.

Filmis Nõukogude hipiliikumisest eelistame pigem reegleid murda ja ületada piire, kui jääda kinni traditsioonilisse ja reserveeritud jutustamisviisi. Me usume, et meie suhe reaalsusega on alati küsitav, väljakutseid esitav ning ümberhinnatav, samas aga väärtused, nagu rahu ja armastus, on kõigutamatud. Me usume filmi kui meediumisse, mis kannab meid erinevatesse maailmadesse ning teadvuse seisunditesse, andes üheaegselt osalemise rõõmu ja elevust sellel ettearvamatul teekonnal. Me kutsume sind rännakule läbi aja ja ruumi, kulgedes läbi Nõukogude maastike ja loovate meelte lõputute koridoride.

Kui Sa oled rändaja, unistaja, loominguline hing, kes pigem avab uksi kui neid sulgeb, kes otsib pigem teadmatust kui jääb kinni vanasse, kui sead küsimuse alla poliitilise ajaloo, mida Sulle on räägitud ja juurdled selle üle, miks biitlid ikka veel on selline hitt Sinu peas ja miks Putin on veider.  Kui usud rahusse kui ainuõigesse poliitika tegemise viisi ning armastusse kui kõige alusesse ja vahel isegi nutad – miks nad ei võiks? Milleks see sõda? Milleks maailmas on ikka nii palju vägivalda? Siis oled kindlasti üks meie seast.

Ühine meiega sellel teekonnal vägivalla vastu rahumeelsete vahenditega. Aita meil oma unistustele truuks jääda ning seista keha ja hinge vabaduse eest filmi kaudu. Seda võid teha Sinagi, kas mõttes või teos, kunstis või muusikas, unistustes või mälestustes.

Aili Vint

Filmi teevad Terje Toomistu (režissöör), Liis Lepik (produtsent), Taavi Arus (operaator), Indrek Soe (helioperaator), KIWA (kunstnik), Priit Tender (animaator), Martin Männik (monteerija), Marika Alver (arhiivitöö koordinaator), Juliane Fürst, PhD (kaasprodutsent, uurimistöö konsultant), Irina Gordeyeva, PhD (uurimistöö konsultant), Martin Pedanik (graafiline disainer), Karin Kahre (meediasuhted) ja mitmed teised. Loe meeskonnaliikmete tutvustusi siit.

Jälgi meie Moskva reisi ja filmi edenemist Facebookis!

Filmi pikkus on 90 minutit ja seda produtseerib Kultusfilm. Film valmib 2016. aasta suveks.

Projekti on arendatud rahvusvahelises koolitusprogrammis Documentary Campus Masterschool 2014. Filmi tegemist toetavad ka Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kinotehnik, JAA Disain, Wolfprint 3D ja Schilling.

  • 151 hooandjat
  • 8099€kogutud 8000€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 11.Jul.2015

Sarnased projektid

"ÜKSILDUS ei küsi vanust" - foto- ja installatsiooni näitus

  • 60%kogutud
  • 3887€toetatud
  • 15 päeva veel