Eesti kultuurimaestroid meenutadesKasutaja  Maarja Keerd projekt kategoorias Film & Foto

Ole hooliv meie kultuuri alustalade mäletamises

30. novembril oleks saanud 97 aastaseks, ent varalahkunud lavastaja, näitleja, teatripedagoog ja teatriteadlane, Voldemar Panso. Sama vanaks oleks saanud sel aastal ka paljude poolt palavalt armastatud laulja, näitleja Georg Ots.

Seda nimekirja meie kultuuri alustaladest võiks jätkata pikalt. Meie kultuur on üks õnnelik kultuur. Meil on kelle üle uhke olla, kes on meile palju andnud, meie teatritele, laulu- ja lavastuskunstidele ning paljude teiste kunstiliikide arendamiseks.

Kahjuks aga kipuvad need inimesed meie mäludest koos nendega lahkumisega tuhmuma. Kui praegu veel me mäletame selliseid nimesid nagu Sulev Nõmmik, Vello Viisimaa, Ants Eskola, Jüri Järvet, siis kui palju mäletavad ja teavad neid järgmised järeltulevad põlved?

Ajapikku unustatakse need imelised inimesed, nende jutud, õpetussõnad, juhtumised ja tõesti sündinud lood. Samuti tuhmuvad ka skulptorite valminud skulptuurid ja luuletajate imelised luuleread.

/---/Arm on nii üürike. 
Sõprus on püsiv. 
Mina ta vanust küll 
iial ei küsi…
Ave Alavainu

Miks just selline idee?

Ise olen 28 aastane Eesti kultuuri austav ja hindav inimene. Käin palju teatris, vaatan klassikutest telesaateid, loen raamatuid, mis on nendest välja antud. Nemad on palju andnud nii mulle kui kõigile meile. Nüüd oleks aeg neile midagi erilist vastu anda.

Olen kuulnud korduvalt kurbi lauseid, kus öeldakse, et üks või teine meister on unustusehõlma vajunud, neid ei mäletata, kuna koos nende lahkumisega hääbuvad ka mälestused ja lood nendest inimestest.

Nendest lausetes ja väljaütlemistest tekkis põletav soov seda muuta. Kokku koguda infot just nende kohta ja see kõik panna videopildis DVD-plaadile. See ei oleks pelgalt elulugude kogumik vaid midagi palju enamat. Sõnas ja pildis meenutused meie kultuurist: lood, mälestused, juhtumised, jutud, tõestisündinud anekdoodid, meie imeliste luuletajate luule ja palju muud põnevat.

„Teater on hullumaja. Operett aga maruhullude osakond!“ Paul Pinna.
 


 

Milleks läheb Sinu toetus?

Kuna tegemist ei ole lühiprojektiga, mida saaks teha põlveotsas ja käepäraste vahenditega, siis on sellega seoses ka suuremad kulutused.
 
Projekti idee on koguda neid jutt just neilt, praegustelt maestrotelt, kes on meie hulgast lahkunud meistritega koostööd teinud. Kes on mänginud nende lavastustes, esinenud koos kontsertidel, jaganud pikki aastaid ühist lava, kes esitavad nende luulet. Autentsuse lisamiseks toimuksid võtted just nendes kohtades, kus meenutatav maestro sündinud, kasvanud või töötanud. Näiteks Ants Lauter on sündinud Veski külas, Velise vallas, milline koht oleks parem meenutuste filmimiseks, kui tema sünnikoht.
 
Sellega seoses hõlmab see ettevõtmine praktiliselt kogu Eestit, Tallinnast Võruni, Kuressaarest Narvani ja Pärnust Mustveeni. Millises Eesti otsas või väiksemas kohas ei oleks sündinud, kasvanud mõni meie kultuuritegelane?
 
Kindlasti ei saaks valmida film ilma meenutusteta maestrote lavatöödest ja muusikata. Selleks, et lisada autentset audiot, peab avaldamisõigused välja ostma. Õnneks on meil olemas autorikaitse, kes hindab seda poolt ja hoiab au sees kõiki teoseid, mis salvestatud.
 
Samuti neelab suure osa enda alla DVD-de avaldamine. Plaadid lasen valmistada firmas, mis on selleks kvalifitseerunud ja teeb kvaliteetset tööd. Sellega kaasneb aga samuti suurem kulu.
 
Kuna projekti valmimisperiood on pikk, tööpind lai ja väljund kulukas, siis iga euro läheb 100%-diliselt projekti edukaks lõpetamiseks.

Kasu toetajale

Usun, et kõige suurem kasu igale toetajale on panus meie kultuuri. Hingerahu, et on saanud ulatada oma abikäe meie kultuuri säilimisse. Saad panna õla alla ja panuse millegi vajaliku tegemisse.

Samuti ei unusta ma ühtegi toetajat, olgu toetus ükskõik kui suur või väike. Tänan kõiki, kes abiks. Ja loodan, et armastus meistrite vastu ja rahva headus ei ole Eestist kadunud

Millal?

Projekti jaoks finantseeringute kogumine toimub selle aasta lõpus ja uue aasta alguses. Aasta algusest algavad viimistlevad tööd juttude ja lugude filmimiseks. Seejärel algab võtteperiood koos montaažidega, mis on pikk ja töömahukas ettevõtmine. Tänu sellele jõuab töö hiljemalt suve lõpus/sügise alguses lõpule. Viimane faas, DVD kujundamine ja tootmine ning esitlus jäävad kõige hiljemalt sügise (2018 aasta) lõppu. Kindlasti saab kõiki toetajaid jooksvalt kursis hoitud, kaugel projekt on kulgemisega on.

Anname koos hoogu meie kultuuri säilimisele!

Kui projekti eesmärk on Sinu arvates väärt toetust, leidnud Sinu näol mõttekaaslase ja usud, et selline kultuuri hoidmine on vajalik ning tervitatav, siis palun sind kogu südamest, aita selle projekti korda minemisele kaasa.

See oleks suur sammu meie ühiskonna edendamiseks, kultuuri hoidmiseks ja edasi kandmiseks.

Projektiga saab kursis olla veel Facebooki Eesti Kultuurimaestroid Meenutades lehel:
https://www.facebook.com/EestiKultuurimaestroidMeenutades/
Sellel lehel tulevad kõik kõige viimased uudised. Tänsõnad toetajatele ja muud huvitavat projektiga seoses.  

  • 5 hooandjat
  • 130€kogutud 9000€ eesmärgist

Lõppenud

See projekt ei kogunud vajaminevat summat ja lõppes 28.Dec.2017

Sarnased projektid

Dokumentaalfilm Ülo Soosterist

  • 0%kogutud
  • 25€toetatud
  • 39 päeva veel