Eesti ülemaailmse iGEMi projekti tiimKasutaja  Alissa Agerova projekt kategoorias Tehnoloogia

Sel aastal osaleb esmakordselt Eestit esindav tiim ülemaailmsel sünteetilise bioloogia võistlusel iGEM, mida organiseerib Bostonis asuv Massachusetts Institute of Technology (MIT).
 


 

iGEM - innovatiivsus

iGEM on võistlus, mille raames üliõpilastest koosnevad võistkonnad disainivad ja konstrueerivad bioloogilisi süsteeme standardsetest bioloogilistest osadest, et luua uue funktsionaalsusega elusrakke. Uued süsteemid leiavad kasutust nii meditsiinis, jätkusuutlikus biomajanduses kui ka erinevates igapäevastes rakendustes.
 


 

Eesti võistkonna unikaalsus

Meie tiim koosneb Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis käivitunud rahvusvahelise õppekava Science & Technology üliõpilastest. Projekti kõigi etappide edukaks arendamiseks kaasatatakse nii programmeerimise, infotehnoloogia kui ka turunduse ja sotsiaalteaduse huviga üliõpilasi.
 


 

Projektist

Meie võistkonna eesmärk on leida eteeni, mida kasutatakse peamiselt polüeteenina erinevates plastikutes, tootmisele keskkonnasõbralik ning jätkusuutlik alternatiiv, mis oleks võimeline ka majanduslikult konkureerima senise petrokeemial põhineva tootmisega. Sel viisil soovime esile tuua ning edendada keskkonnasõbralikku plastikute tootmisviisi.
 

Projekti teaduslik seletus

Eteeni tootmine toornaftast ületas 2016. aastal 150 miljonit tonni ning seda kasutatakse peamiselt polüeteenina erinevates plastikutes. Et aga suurendada jätkusuutlike protsesside osakaalu, otsustasime pärmirakke geneetiliselt ümber disainida nii, et toota eteeni taastuvast toormest. Projekti uudsus seisneb tootmisprotsessis kahe erineva pärmirakkude alampopulatsiooni kasutamises, mille rollid eteeni tootmisel on täiesti erinevad. Esimene alampopulatsioon vastutab suhkrute lagundamise eest etanooliks ning teine etanooli konverteerimise eest eteeniks. Kui me suudame alampopulatsioonid omavahel suhtlema panna, on antud lähenemine tõhusam kui ühe populatsiooni kasutamine. Nii ei koorma me rakke üle olukorras, kus esineb konverteerimisprotsessiks vajalik suures koguses ensüümide tootmine.
 

Eesmärgid

Võistkonna ja projekti tutvustamise eesmärgil plaanime esineda mitmetes (10 - 15) koolides ja teadusüritustel, näiteks augusti lõpus Tartus toimuval Teadusnädalal, kus lisaks viime läbi töötubasid. Samuti ka kohalikes raadio- ja telesaadetes. Lõppeesmärgiks on projekti esitamine enam kui 5000 osalejaga Jamboreel Bostonis, kus on kohal ka suurte biotehnoloogia ettevõtete esindajad.
 


 

Rahalised eesmärgid

  1. Minimaalne - koguda 500 eurot, et viia kogu meeskond Bostonisse.
  2. Keskmine - koguda 1000 eurot, et lisaks tasuda projekti tööks vajamineva varustuse, reagentide, ensüümide jms eest.
  3. Maksimaalne - koguda 4000 eurot, et lisaks tasuda Jamboreel vajamineva tiimi varustuse (sh tiimisärgid, postrid ja muud printimisteenused) ning majutuse eest.
     

Estonia iGEMi Facebook: www.facebook.com/iGEMEST/
Estonia iGEMi Twitter: www.twitter.com/EstoniaIgem