Elektriline giljotiin ja töökorras monotüüp TYPA keskusesseKasutaja  MTÜ TYPA projekt kategoorias Kunst

TYPA keskus soovib uuendada masinaparki ja koguda vahendeid selle hooldamiseks, ehk soetada elektrilise giljotiini ning teha lõplikult töökorda monotüübi (tinatähtede valamise masina).
 

Kes me oleme?

TYPA on Tartus tegutsev trüki- ja paberikunsti keskus, mis on ainulaadne kogu Eestis ja Balti riikides. Meil käivad koos huviringid, toimuvad näitused ja kontserdid. Siin tehakse koostööd kõrgkoolide, kunstnike ja teiste trükikunsti huvilistega. Keskuses asub ka köitestuudio (TYPA Stationery), kus valmivad ajalooliste masinate abil omanäolised taaskasutusmärkmikud, albumid ja raamatukarbid.
 


 

Meie sajandivanused masinad on töökorras ja trükivad nii eritellimustöid kui trükikunstnike loomingut. Siin tutvustatakse külalistele paberivalmistamise saladusi, trükikunsti ajalugu ja kõrgtrükitehnikat ning põnevaid masinaid, mis ühel või teisel viisil paberivalmistamise või raamatute tootmisega seotud on.
 

TYPA köitestuudio ehk TYPA Stationery

Meie keskuse köitestuudio TYPA Stationery valmistab taaskasutusmärkmikke, salakarpe ja teisi kasulikke esemeid. Oleme enim tuntud oma unikaalsete märkmike poolest, mis on tehtud raamatukogude mahakantud ja meile annetatud raamatutest.

TYPA Stationery vajab abi oma masinapargi uuendamiseks elektrilise giljotiini näol. See seade aitaks meid hariduslike töötubade - eriti köitekursuste - edendamisel, mida pakume kunstnikele, lastele ja täiskasvanutele töötubade ja muuseumitundide raames.
 


 

TYPA keskus saab igal aastal mitu tonni annetusi vanu raamatuid ja meie missioon on leida nendele raamatutele, mis muidu satuksid jäätmetesse, uut kasutust. Lisaks tutvustame TYPA külastajatele oma raamaturingluse ja taaskasutuse missiooni – müüme paremad raamatud oma kasutatud raamatute poes ja valmistame ülejäänud jäätmetest TYPA kirjatarbekaupu.

Täna töötame köitestuudios igapäevaselt vana nõukogudeaegse giljotiiniga, БРП2М (toodetud 1969. a), mis on raskesti parandatav ja mille käitlemisel esineb tihti puudujääke. Tõrkuv masin pärsib igapäevaselt kvaliteetsete toodete valmistamist - tellimused võivad hilineda ja me ei suuda suurt hulka tellimusi täita, mis lisaks häirib ka hariduskeskuse tööd. Kõhkleme, kas oleme võimelised suuremaid gruppe raamatuköitmise või kalendermärkmiku valmistamise töötuppa vastu võtma. Sageli võtab nende läbiviimine kaua aega ja osalejatel on puudus köitmise vahenditest, mida nad kasutada saaks.

Lisaks on probleemiks masinate vali müra, mistõttu ei saa köitespetsialistid pabereid lõigata, kui muuseumi ruumides on külastajad. Probleemi aitaks lahendada elektriline giljotiin, mis võimaldaks kiiret ja täpset lõikamist.

Olgu öeldud, et elektriline giljotiin, mille TYPA soovib soetada, pärineb 1995. aastast ning praegu kasutusel olev 1969. aasta mudel БРП2М jääb jätkuvalt kasutusse hariduskeskuse töös, näiteks köitmise töötubades ja erialastel kursustel.
 

Mis masin on monotüüp?

Monotüüp (Monotype) on tinatähtede valmistamise masin, mis leiutati 19. sajandi lõpus Ameerikas. Õigemini koosneb ta kahest masinast: klaviatuurist ning valamismasinast. Klaviatuuril toksitakse sisse vajaminev tekst ning masin perforeerib paberisse augukombinatsioonid, mis tähistavad konkreetseid tähemärke. Valamismasin aga valab sulametallist tähed perfolindilt saadud info järgi.

TYPAs asuv monotüüp on valmistatud 1963. aastal ning ta töötas Tartus vanasti Vallikraavi tänaval Karl Mattieseni trükikojas. Hetkel ta kahjuks töökorras pole aga pingutame selle nimel, et masin töökorda saada.
 


 

Masina annetas TYPAle trükikoda Greif. Meile teadaolevalt on TYPA monotüüp täna Eestis ainus.
 

Miks on oluline teha töökorda monotüüp?

TYPAs on ainulaadne metallist kirjatüüpide kollektsioon, mis on ainus omataoline kogu maailmas ja mille kirjatüübid on ainuomased just Tartule. Sellega pakub TYPA külastajatele, kunstnikele ja üliõpilastele kordumatuid elamusi oma haridusprogrammi ja kunstiliste tegevuste kaudu. Siin on osalejatel võimalik ise trükkida, mis aitab säilitada selle ajaloolise protsessi oskusi ja teadmisi.

Täna seisab TYPA kitsaskoha ees, kus ajaloolist tinatähtede kogu saavad kasutada vaid vastava kvalifikatsiooniga muuseumitöötajad või kunstnikud eelnevalt kokkulepitud projektides. Uute tähtede valmistamine annab aga võimaluse muuta need kättesaadavaks rohkematele sihtrühmadele, tagades samas ajaloolise tinatähtede kogu säilimise.

Praegu parandame TYPAs monotüüpi jõudu mööda keskuse oma vahenditest. Meie eesmärk on seada töökorda kõrgtrüki tinatähtede valamismasin, õppida seda kasutama ja õpetada tulevikus uusi meistreid ja trükispetsialiste, kes oskaksid masinat nii hooldada kui kasutada. Seeläbi tagame unikaalse trükipärandi säilimise nii materiaalsel kui vaimsel kujul.

Töökorras monotüüpi kasutame uute, vabalt kasutamiseks mõeldud tinatähtede valmistamiseks, et arendada haridusprogramme, koostööd haridusvaldkonnas ning pakkuda interaktiivset muuseumikogemust tänasest palju suuremale publikule.

TYPA monotüübi restaureerimise eest vastutab TYPA meister Jörgen Loot, keda toetab Ian Gabb, Briti kõrgtrükispetsialist ja tippkonsultant.
 

Aita meil säilitada trükipärandit

Teie toetus aitab meil ellu viia meie missiooni trükipärandi säilitamisel. Miks on see oluline?

Maailm muutub kiiresti ja tänased värsked tehnoloogiad võivad homseks olla iganenud. Just seetõttu ongi oluline säilitada tulevastele põlvkondadele ajaloolised esemed ühes oskustega neid käsitleda.

Kui kogume 3440€, siis saame kokku pool elektrilise giljotiini summast ning teise poole kataks TYPA keskus ise. Tänu kvaliteetsele elektrilisele giljotiinile saab meie hariduskeskus teha raamatuköitmise ja märkmiku töötubasid suurematele gruppidele ning köitestuudio parandada töö kvaliteeti ja kiirust.

Kui saame kokku 6880€, siis saame soetada giljotiini täielikult tänu hooandjatele ning meile jääb rohkem vahendeid masinapargi arendamiseks ja seeläbi trükipärandi arendamiseks – nt. monotüübi ehk tinatähtede valmistamise masina parandamiseks.

Kui saame kokku 8500€, siis saame rahastada tänu hooandjatele ka monotüübi lõplikult korda tegemist. Seeläbi saame toota tinatähti igapäevaseks kasutamiseks kunstnike, kohalike meistrite ja huviliste tarbeks. Lisaks annab see võimaluse tulevikus õpetada välja uus meister, kes oskaks Eestis tinatähtede valamise masinat hooldada ja käsitleda.
 

Kingitused

TYPA Stationery märkmikud

TYPA Classic märkmik on täpselt nagu raamat! Vastupidav ning üdini taaskasutatud, TYPA Classic on meie kõige populaarsem märkmik, mis näeb pealt välja nagu raamat.

Köidetud vastupidavas õmmeldud liimköites; kaanteks päris raamatukaaned (raamatukogude mahakantud raamatute hunnikust); sisupaberiks tühi, jooneline või täpiline paber Olin Design Regular 120gsm; lehtede arv märkmikus varieerub sõltuvalt raamatukaante paksusest; märkmiku lõpus on pabertasku tšekkide, piletite vms hoiustamiseks.
 


 

TYPA College märkmikud on päris raamatukaantest ning mugavas spiraalköites, kuhu saab märkmeid kribada kasvõi põlve otsas. Köidetud kammspiraalköites; kaanteks päris raamatukaaned (raamatukogude mahakantud raamatute hunnikust); sisupaberiks tühi, täpiline või jooneline paber Olin Design Regular 120gsm; märkmikus on ca 80 lehte (ca 160 lk).
 
Kõrgtrüki tehnikas käsitsi trükitud inglisekeelne raamat "The Little Prince"

2020. aastal andsime TYPAs välja ühe erilise raamatu - Antoine de Saint-Exupéry armastatud teose ingliskeelse versiooni "The Little Prince". Raamatu sisulehed trükkisime TYPA vanadel masinatel ajaloolises kõrgtrükitehnikas. Raamat valmis piiratud tiraažis (350 eksemplari), millest pooled köitsime TYPA köitestuudios käsitsi.

Loe haruldase raamatu valmimise kohta lähemalt SIIT.
 


 

Muuseumituur 5-le külalisele/soovi korral teeme ka virtuaalse tuuri

TYPA muuseumituur on interaktiivne giidiga ringkäik muuseumis. Külastuse käigus tutvustame paberi teekonda Hiinast Eestini ning trükikunsti sünnilugu Euroopas, näitame oma puu- ja tinakirjade kogu, räägime erinevatest trükipressidest ja köitekunstist. Lisaks proovime kätt paberi valmistamisel, trükkimisel ning demonstreerime erinevaid töötavaid masinaid.
 


 


 

Töötuba ja meeskonnaüritus TYPAs

TYPA töötoad on heaks võimaluseks võtta koos oma kolleegidega ette midagi tavapäratut ja keskenduda üheskoos loomingule. Töötubade valikus on näiteks kangatrükk, pimetrükk, marmoreerimine, käsitööpaberi valmistamine, linoollõige pime- ja värvitrükiga ja kaevuluugitrükk.

Lisaks on TYPA keskus loominguline ja inspireeriv keskkond, kus korraldada meeldejääv meeskonnaüritus – koolitus, team-building töötuba või miks mitte ka jõulupidu. Erasündmuste jaoks on valikus paberisaal, trükisaal ja galerii.

Uuri töötubade kohta lähemalt SIIT.
 


TYPA galerii
 


TYPA trükisaal
 


TYPA paberisaal