ELFi talgute suvekool PalupõhjasKasutaja  Eestimaa Looduse Fond projekt kategoorias Keskkond

Mis on ELFi talgute suvekool?

Eestimaa Looduse Fond korraldab looduskaitselisi talguid juba aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb tavalistest talgutest mitmeti, sai alguse neli aastat tagasi. Nüüd oleme igal suvel kogunenud poolesaja inimesega puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega. Suure rahavahulgaga vikatid käes puisniidule minnes tekib selline ühtsus ja side minevikuga, mis ehk hiljuti paljudel laulupeol kogetud.
 

Miks niidame puisniidul ja vikatitega?

Puisniidud on tekkinud inimese ja looduse koostöö tulemusena ja ühiselt peame ka neid säilitama. Meie esivanemate jaoks oli puisniit paik loomade karjatamiseks, heina varumiseks, puidu, vajalike ravimtaimede ja toidu saamiseks. Sajanditepikkune heinategu on andnud võimaluse tekkida väga eriilmelisel kooslusel, kus tänu mitmekesistele tingimustele elab koos imepäraselt palju liike. Puisniidud laiusid varasemalt üle terve Eesti, kuid 20. sajandi muutunud elukorralduse tõttu on nende pindala kiiresti vähenenud. Ilma iga-aastase niitmiseta puisniidud võsastuvad, sealsetel haruldastel taimedel ja loomadel jääb eluruum ahtaks ning nad kaovad. Lisaks on puisniidud ka imeliselt ilusad paigad.

Puisniit, mis asub Palupõhjas, vaatega Emajõele, oli veel vaid mõned aastad tagasi võssa kasvanud, nagu paljud omataolised. ELFi talgute suvekooli niitmise juhendaja Avo võttis endale südameasjaks puisniit taastada ning 2017 on esmakordne aasta, kus puisniidul üle paljude-paljude aastate suur heinaliste seltskond saab vikateid viibutada. Soovime hooldada puisniitu, meie pärandmaastikku just vanaviisi, kuna kanname sellega edasi ka killukest oma kultuuripärandist. Käsitsi heinategu on ka loodusele hea, sest annab puisniidul palju rohkem mänguruumi - näiteks tööjärge taimede õitsemise järgi arvestada või jätta alles saareke erilisi orhideesid.
 


 

Mida lisaks heinateole ette võtame?

Suvekoolis on oluline osa ühisel koosolemisel ja teadmiste jagamisel. Loomulikult õpime vikatiga heinaniitmist ja täiustame juba olemasolevaid teadmisi, heinategu juhendab Avo Rosenvald. Suvekooli loengute ja õpitubade külalisteks on folklorist Mall Hiiemäe, kes tutvustab vanu talgukombeid, Inglismaa looduskaitsja ja niitmismeister Simon Damant, Soome maastikuarhitekt Emilia Horttanainen ja kirjanik Juhani Püttsepp, kes jutustab Palupõhja kandis elanud inimeste lugusid. Ööülikooli rännakutele viib osalejad Robert Oetjen Palupõhja looduskoolist, kes räägib oma mõtetest ja vaatest Eesti looduskaitsele, mida on kogenud 25 Eestis elatud aasta jooksul. Ka pärimusmuusika on osa suvekoolist, sest külla tuleb Setomaa mitmekordne parim pillimees Toomas Valk.

Pühapäeval matkame Palupõhja küla ümbruses ning avastame tundmata kante, kuhu inimjalg tihti ei satu. Kuigi niitmine on juba iseenesest üks suur nauding, siis veidi põnevust kulub ikka ära - seetõttu võtame laupäeval üksteisega mõõtu ja niidame kiiruse ja kvaliteedi peale võidu. Selleks, et kogu selle suure kava jaoks osalejatel aega ja energiat jääks, oleme palunud hea ja paremaga kostitama koka Jakob Oetjeni.

Seega on suvekoolis lisaks talgutööle ka palju muud, mistõttu on ka kulutused tavapärasest talgust suuremad. Korraldamiseks on meile õla alla pannud juba Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Eesti Kultuurkapital, kuid viimase eelarve osa soovime katta teie abil, head hooandjad. Palun andke meile hoogu, et Palupõhja puisniit saaks taas üle pika aja heinalistega kaetud ja kogu see kava täies hiilguses teostuks.
 

 

 

Häid hooandjaid ootavad heinamaade loodushäältega heliplaat "Pastoraal", R. Kuresoo raamat "Muutuv Eesti Loodus" koos autori pühendusega ja lendoravaga ELFi toetajasärk, mille on disaininud Reet Aus. Loomulikult saab ka priipääsme ELFi talgutele või suvekooli.

Ja muidugi ootame teid väga sellest kõigest osa saama 20.-23. juulil. Registreerimine: http://talgud.ee/talgud/2017/elfi-talgute-suvekool

Täpsemat ja jooksvat infot suvekooli kohta jagame Facebookis: https://www.facebook.com/events/748884055282785/?fref=ts 

Sarnased projektid

Kajakasaare mäng

  • 98%kogutud
  • 9831€toetatud
  • 51 päeva veel