Toomas Trapido raamat "Lood, mis loovad"Kasutaja  toomas.trapido projekt kategoorias Trükis

Miks ma tahan seda raamatut kirjutada

Mul on juba mitu aastat küpsenud mõte raamatust, kuhu ma saan sisse kirjutada oma taipamised ja olulised lood, mis võivad kõnetada teisigi. Olen hetkel 48-aastane ja mõtlen, et esimese 50 aasta põhjal võib inimene ühe sisuka raamatu ikka kirjutada!

Ma mõistan üha selgemalt, kuidas lugudega luuaksegi maailma, sõna otseses mõttes. Ehk siis maailm, kus me praegu elame, on selliseks saanud mingite lugude jutustamise tõttu. Usun, et paljud inimesed mõistavad ja tunnevad sisimas, et need põhilood, mis meid siiani on toonud, ei pruugi meid enam edasi viia. Aga milline on see teistsugune, tuleviku lugu. Mulle tundub, et keegi ei tea seda päris täpselt, aga seetõttu ongi tähtis uusi, sealhulgas unustatud vanu lugusid rääkida.  

See raamat ongi üks teekond läbi teistsuguse loo – loo, mis pigem ühendab kui eraldab, pigem teeb terveks kui katki, pigem loob tulevikku kui kordab minevikku. Selle loo sõlmpunktideks on loodus, evolutsioon, mets, põlisrahvad, koostöö, ühistarkus, poliitika, taipamised. 

Mul on kavas see lugu 2020/2021 talvel raamatuks vormistada ning kevadel trükitud kujul kaante vahele saada. Üht-teist on juba kirjas ning räägin läbi ka kirjastajaga. Palun hooandmist eelkõige selleks, et saaksin talvel rahulikult kirjutamisele keskenduda teadmises, et toimetamise, kujundamise ja trükkimise kulud on suuresti kaetud. Luban, et võtan kõigi hooandjatega isiklikult ühendust ning lepime kinkide kättesaamise täpselt kokku.
 


 

Raamatu sisu

Järgnev on laiendatud sisukorra moodi ning annab rohkem aimu raamatu sisust.

 1. Kuidas ma ühel suvepäeval aastal 2000 äkki suurest pildist aru sain. Elisabet Sahtourise Maailmatants, evolutsiooni uus lugu. Koostöö ja konkurents. Teadvuse roll evolutsioonis.
 2. Miks ja kas me peame loodust kaitsma? Kelle eest? Kas on ka muid võimalusi? Kuidas ma ühel hetkel küsisin endalt, miks, kui kaua ja kelle eest ma pean loodust kaitsma? Kolme tüüpi tegevused – hävingut ära hoidvad, uut struktuuri loovad, teadvust ja maailmanägemist muutvad. Joanna Macy.
 3. Gaia – Maa kui elusorganism. Mis siis kui Maa ongi elus ja teadvel? James Lovelock – Gaia teooria. Emake Maa. Kliimamuutus, energiatipp – midagi peab muutuma.
 4. Põlisrahvaste maailmapilt ja sõnum. Kas me oleme põlisrahvas? Kuidas loodus meiega räägib, mis me selleks tegema peame. Milline on põlise maailmanägemisega inimese ja kogukonna arusaam maailmast ja kuidas see elus väljendub? Kas ja kuidas me saame ühendada nutitelefoni ja loodusega suhtlemist? Kogemused saamidega.
 5. Naftaste lindude lugu. Imede võimalikkusest. Kuidas ma sain 2006. aasta talvel naftaseid linde aidates aru koostöö ja teadmiste tähtsusest.
 6. Organisatsioonid kui arenevad organismid. Kas organisatsioonid saavad käituda nagu elusorganismid? Kuidas toimub sel juhul juhtumine ja igapäevane töö? Avatud ruum, ring. Frederic Laloux – evolutsiooniline juhtimine. Minu isiklikud kogemused ringipõhiste meetoditega väga erinevates organisatsioonides. Draakoniunistamine.
 7. Ökokülad ja Maa immuunvastus. Looduse kaitsmine üksinda ei ole lahendus. On vaja uusi mudeleid, kus katsetatakse looduse ja inimeste kooselu üksteisele viga  tegemata. Kuidas me käisime Euroopas ökokülasid uurimas ja mida me nägime. Väga eriilmelised organisatsioonid, kes kõik liiguvad ühes suunas – liikumiste liikumine kui Maa immuunreaktsioon, Paul Hawken.
 8. Teistmoodi teadus. Ka teadus on muutumises. Mis on teadmine, kas on erinevat tüüpi teadmisi, mis on teadmiste allikad? Mis on tõde ja kuidas seda kasutada. Põlisrahvaste teadus.
 9. Kirevus haridusmaastikul. Kas lapsed jäävad lolliks, kui nad saavad ise oma hariduse üle oluliselt rohkem otsustada, end proovile panna? Metsa, eksimise, üksiolemise tähtsusest arenemisel. Täiskasvanuks saamine.
 10. Evolutsiooniline poliitika. Kas poliitikal on lootust? Värsked tuuled, mis suurendavad iseorganiseerumise, üksikisiku vastutuse ja erinevate kogukondade rolli. Milline võiks olla ühe riigi poliitika kui me vaatleksime end kui elusorganismi? Ühe rohelise seiklused Eesti poliitikas.
 11. Eesti keel, mis on täis vihjeid, saladusi, aardeid ja taipamisi. Meie suur varandus. Lugupidamisest ehk loo pidamisest.
 12. Teadvus. Kes või mis oli alguses? Kas algus üldse oli? Kust me tuleme? Kes me oleme? Kuhu läheme?

Läbi lugude loome maailma. Milline on minu praegune lugu, sinu lugu, meie lugu? Kas loota on lootust?
 


 

Endast:

Kuna raamat tulebki osaliselt elulooline ning kõike ei saa siin ära öelda, siis tutvustan end lühidalt mööda minu elu ajatelge kulgedes.

1972 – tulen ilmale 15. aprilli õhtul Tallinnas, Pelgulinna sünnitusmajas

1972 – 1990 – lapsepõlv ja noorus Tallinnas ja Saaremaal. Õppimine Tallinna 7. keskkoolis

1990 – 1995 – õpin Tartu Ülikoolis bioloogia erialal, töötan 1995.a. suvel puisniitude kaardistajana

1995 – 1997 – töötan ja elan Karula Rahvuspargis

1997 – 2007 – töötamine Eestimaa Looduse Fondi tegevjuhi ja Rohelise Värava meediaagentuuri väljaandjana. Elan Tartus

2007-2011 – olen Riigikogu liige Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsioonis, tulen Tallinna

2011-2013 – õpin TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia magistriprogrammis "Design and Development of Virtual Environments" ehk kuidas teha iduettevõtteid

2012 – 2014 – töötan Teeme Äras, Keskkonnaagentuuris, teen iduettevõtet Things.info

2012 - ... tegutseme koos Kaia-Kairega Võrumaal Hundiallikal, rajame Hundiallika Retriidi- ja Koolituskeskust ja korraldame seal sündmusi

2014 - ... - asutan Gaia Akadeemia ning korraldame seal tervikliku eluviisi koolitusi, õpetan Tallinna Vabas Waldorfkoolis, Gaia Koolis, Tallinna Ülikoolis, viin läbi rühmaprotsesse, kasutades draakoniunistamist, avatud ruumi, ringe jt meetodeid

Ja võib-olla kõige olulisem – peaaegu sellest ajast, kui end mäletan, tunnen aina kasvavat huvi selle vastu, kuidas maailm ja inimesed selle sees toimivad, mis on minu roll selles kõiges ning püüan seda võimalikult hästi ellu viia

Minu koduleht, kus on nii kirjutisi kui esinemisi: toomastrapido.ee

Sarnased projektid

RAAMAT "Võim sinu sees: kuidas hormoonid tervist ja heaolu juhivad"

 • 6%kogutud
 • 400€toetatud
 • 48 päeva veel

Laste- ja noorteraamat "Hingesädemed"

 • 6%kogutud
 • 120€toetatud
 • 48 päeva veel

Lasteraamat "Mustikas, kes sa oled?"

 • 47%kogutud
 • 1234€toetatud
 • 48 päeva veel

Lasteraamatu "Maie ja Mummi" väljaandmine

 • 97%kogutud
 • 4385€toetatud
 • 4 päeva veel

Raamat "Arseni Poolgas – härrasmehest tantsuõpetaja ja autosportlane"

 • 107%kogutud
 • 1065€toetatud
 • 17 päeva veel

Unelugu kassipojast, kes otsis sõpra

 • 99%kogutud
 • 2270€toetatud
 • 5 päeva veel