Orel Pöide kirikusseKasutaja  Anne Untera projekt kategoorias Muusika

Head hooandjad! Ootame kõigi kiriku-, muusika-, arhitektuuri- ja maaelu toetajate heatahtlikku abi Pöide oreli projektile!

Üks Saaremaa suurimaid ja vanemaid pühakodasid – Pöide Maarja kirik – on olnud ilma orelita juba kolmveerand sajandit. 1940. aastatel sai kirik kannatada nii tule kui inimkäe läbi – hävis kogu sisustus, sealhulgas vana orel. 2019. aasta sügisel jõudis Pöide koguduseni info, et Soome Janakkala kogudus kavatseb loobuda Tervakoski kirikus asuvast töökorras orelist (valminud 1940. aastatel) ja pakub seda tasuta. Otsustasime pakkumise vastu võtta. Ent samal kujul seda Pöide kirikusse üles panna ei saa – orel tuleb põhjalikult ümber ehitada.
 


Pöide vana orel
 

Eesti üks tuntumaid orelimeistreid Hardo Kriisa tutvustab tööd järgmiselt:

"Plaanitava oreli aluseks on Soomes, Tervakoski koguduses maha kantud oreli detailide  uuskasutus, et nende baasil valmistada Pöide kogudusele uus orel. Koos väikeste muudatustega jääb vana oreli dispositsioon endiseks, lisandub orelile ainult 1 uus register. Seega orel suureneb üheksalt registrilt kümnele registrile. Kogu vana oreli vilestik saab kasutatud ära tervikuna. Kasutusele tuleb ka vana oreli mängupult (2 manuaali + pedaal), vana oreli kompressor (puhur). Uuendamist vajavad oreli väliskorpus, vilepõhjad, lõõts, regulaator ja kogu oreli tehniline traktuur. Kuna orelil Soomes oli kasutusel pneumaatiline süsteem, siis meie kirikute ebastabiilsetes ilmastikutingimustes nimetatud süsteem ei õigusta end ja vajab muutmist. Seega on uuele orelile vajalikud uued vilepõhjad, lõõts, regulaator ja uus elektriline mängutraktuur. Kõik see vajab ka uut korpust orelile, mis Soomes praktiliselt puudus."

Oreli dispositsioon:

I manuaal (58 tooni) Principal 8', Bordun 8',  Gemshorn 4', Quarete 2x
II manuaal (58 t) Nachthorn 8',  Kl.principal 4',  Schwegel 2',  Mixtur 3x
Kogu II manuaal on paisukapis.
Pedaal (30 tooni) Subbass 16', Nachthorn 8' (laenuregister II manuaalist)
Kopplid: II/I    I/P   II/P   II Sub,   II Super,   II Sub/I,   II Super/I,   Super I,  IISup/Ped. 

Projekt "Orel Pöide kirikusse" läheb kokku maksma üle 25000 euro. Kogudus on juba tasunud esimese osamakse – 5000 eurot – ja peab augustis tasuma taas 5000 eurot.

Kutsumegi nüüd appi häid inimesi, et koguda Hooandjas Pöide kiriku oreli jaoks 3000 eurot, millele kogudus paneb omalt poolt juurde 2000 eurot. Nii saame astuda üheskoos järgmise sammu eesmärgi poole, et iidses Pöide kirikus võiksid taas kõlada pillide kuninga kaunid helid. Orel ei ole üksnes saatepill, vaid pakub nii saarlastele kui suvekülalistele täiesti uusi võimalusi osa saada heast vaimulikust muusikast iidses Pöide kirikus.

Pöide kirik on rajatud 13. sajandil ja saanud alguse Pöide ordulinnuse kabelist. Läbi 8 sajandi on see pühakoda näinud paremaid ja halvemaid aegu, millest üks süngemaid oli II maailmasõja järgne rüüstamine ja lagunemine nõukogude perioodil (1947–1990). Tänu entusiastidele algasid kirikuhoone ennistustööd juba 1957–1961 ning jätkusid 1986–2004. Kirik tagastati Pöide Maarja kogudusele 1990 ja kooriruum pühitseti 1994.
 


 

Nüüd juba 30 aastat toimub Pöides kirikutöö ja viimastel aastatel ka kontserditegevus.
 


 

Siin on esinenud ansamblid Tuli Taevast (2016, 2017), Hortus Musicus (2018, 2019), Vox Clamantis (2019), Läänesaarte kammerorkester (2019) jt.
 


 

Meie tegemistest võib lugeda Facebookist.

Sarnased projektid

Violone Tallinna Barokkorkestrile

 • 26%kogutud
 • 2085€toetatud
 • 15 päeva veel

Winny Puhh "kuusk kuusk kuusk" vinüülplaadil

 • 18%kogutud
 • 1170€toetatud
 • 14 päeva veel

Mareti debüütalbumi "Pai tee oma hingel" väljaandmine

 • 84%kogutud
 • 3022€toetatud
 • 3 päeva veel

Helin Marii omaloomingulise albumi "Nimetu" väljaandmine

 • 60%kogutud
 • 1430€toetatud
 • 41 päeva veel