Hersoni kunstnike näituse "Päästik / Тригер / Trigger" korraldamine tARTu poesKasutaja  Raul Oreškin projekt kategoorias Kunst

Jaanuari lõpus külastasid tARTu poodi Hersoni loomeettevõtjad, nende seas ka mõned kunstnikud. Jäime peale kohtumist Viktoria Berezinaga suhtlema, et avada Tartus ühel hetkel Hersoni linna kunstnike näitus ja toetusavaldusena ka kunsti müük. Veel päev enne Venemaa rünnakut Ukrainale vahetasime lootusrikkaid meile ...

Seejärel oleme olnud iga päev suhtluses ning kuigi esialgu oli vaja ukrainlastel tegeleda ellujäämisega ning näituseplaanid said kõrvale pandud, jõudsime samm-sammult siiski arusaamiseni, et just praegu on õige aeg Ukraina kunstnike näituse avamiseks Tartus. Viktoria kirjadega saab tutvuda SIIN.

Meie koostööpartneriks Ukrainas on "МІЦЕЛІЙ" festivali meeskond - Viktoria Berezina, Sergey Serko, Daria Baranova, Maria Zagurskaya ja Arseniy Shandropol. "МІЦЕЛІЙ" (tõlkes mütseel ehk seeneniidistik) on kaasaegse kunsti festival, mis sai käima lükatud noorte Hersoni kunstnike poolt. Esimene "МІЦЕЛІЙ" toimus oktoobris 2020 ja teine mais 2021. Sel kevadel oli plaanis korraldada kolmas festival, aga sõda katkestas festivali korralduse. Võib öelda, et kolmanda "МІЦЕЛІЙ" festivali korraldavad ukrainlased Tartus, mitmežanrilise näituse "Päästik / Тригер / Trigger" avamisega 24. mail 2022, tARTu poe näitusesaalis.
 

МІЦЕЛІЙ festival Herson, Ukraina


Näituse eesmärgiks on meenutada, et ühise sõjakupli all on igal inimesel siiski isiklikud kogemused ja sündmused, mis teda enim on mõjutanud. 24. veebruar 2022 liitis ukrainlased üheks. Ukrianlastel on ühised mured, kuid igaüks näeb, tunneb ja kajastab neid omal moel. Näitusel osalemiseks on välja kuulutatud avalik konkurss. Korraldajad kutsuvad loojaid näitusel  väljendama eriti meeldejäävaid hetki, mis toimusid sõja ajal: "Igaüks teab oma päästikut! Kutsume teid üles maailmale teada andma, mida inimesed sõja ajal tundsid!"

Hooandjate poolt kogutud toetuse eest on plaanis näituse korraldajatele maksta 100€ honorar ning kunstnikele 50€ honorar. See võib olla näitusel osalevatele loojatele ainus sissetulek sõja perioodil, kuna kõik tellimused on tühistatud. Korraldajaid on Ukraina meeskonnas 5 ning oleme arvestanud, et näitusel saab osaleda kuni 30 Ukraina kunstnikku. Seega honoraride maht projektis on 500+1500=2000€.

Näituse vormistamise kuludeks oleme arvestanud 40€ ühe teose kohta, ehk siis kokku 1200€. Kuna näitusetööde valik selgub 7. maiks, on arvutused ligikaudsed. Juhul, kui näituse produktsioon läheb kallimaks, katab kulud tARTu pood. Kui kulud osutuvad väiksemaks, suurendame kunstnike honorare.

Juhul, kui projekt kogub eesmärgist rohkem toetust, suuname ülejäänud summa Hersoni kunstnike fondi. Fondist on tuge saanud üle 70 sõjakoldes elava Ukraina kunstniku.

Ukraina kunstnike näituse "Päästik / Тригер / Trigger" avamine toimub 24. mail 2022, kell 18, tARTu poe näitusesaalis (Kastani 42, Tartu). Näituse avamist kanname üle ka veebis.

Hooandjate auhindade seas on "МІЦЕЛІЙ" festivali ja tARTu poe meeskonnaliikmete looming. Lisaks tARTu hääle T-särgid ja tARTu poe ruumid sündmuse korraldamiseks. Kõik auhinnad saab kätte tARTu poest, Aparaaditehases.
 

Näeme tARTus!

tARTu poe meeskonna nimel
Raul Oreškin