Võrukeelsete lastejuttude kogumiku "Ruusmäe latsi jutuq" II osa trükkimineKasutaja  MTÜ Ruusmäe Noorteklubi projekt kategoorias Trükis

Ruusmäe noorteklubist ja meie tegemistest

MTÜ Ruusmäe noorteklubi tegevuse eesmärgiks on külaelu aktiviseerimine, külaelu traditsioonide elushoidmine, ürituste korraldamine, sporditegevustega laste ja noorte sihipärase vaba aja sisustamine, olemasolevate spordirajatiste ning ümbruse korrashoid, viia läbi koolitusi, mis aitaksid maanoorel areneda, teostada erinevaid rahvusvahelisi projekte.

2018. aastal valiti MTÜ Ruusmäe noorteklubi Rõuge valla kohaliku elu täheks. Läbi aastate on olnud klubi tegevus aktiivne, tähelepanu vääriv ning paikkonna jaoks suure tähtsusega. Klubi tegevuse erilisim sündmus - noortekoja avamine, sai teoks 2018. aastal ja nüüd on noortel olemas oma vaba aja veetmise koht ning majas saab läbi viia huviringe, koolitusi, õppepäevi.
 


 

Lisaks eelnevate aastate paljudele tegevustele ja projektidele (laululava ehitus mõisaparki, jõusaali sisustus, muusikariistade soetamine jne...) korrastati noorteklubi eestvõttel möödunud aastal Rogosi mõisa kellatornis asuvas muuseumitoas stende, viidi läbi mitmeid huviringe ning ilma noorte toetuseta oleks olnud võimatu osaleda Baltimaade mõisamängude sarjas. KOP toetuse abil saime paigaldada noortekotta pisikese kööginurga. Klubisse kuulub kokku 34 liiget, nendest juhatuse liikmeid on 5.
 

"Ruusmäe latsi jutuq"

2002. aastal anti Ruusmäe kooli õpetajate ja mitmete toetajate abil välja võrukeelne lastejuttude kogumik "Ruusmäe latsi jutuq", 112 lk, A5 formaadis.
 


 

Nimetatud kogumik muutub aastatega lugejate ja kuulajate seas aina armsamaks, sest need, kes on kogumikku aastaid tagasi lugusid kirjutanud, on juba täismehed ning pereemad ja tuleb ette, et erinevatel üritustel lugusid ette lugedes nii mõnelgi silm märjaks läheb. "Ruusmäe latsi jutuq" on väärt kogumik, kust leiab iga tähtpäeva ja sündmuse jaoks sobiva loo, luuletuse. Lood on pärit aastatest 1993-2002.
 

"Ruusmäe latsi jutuq II" trükkimine

Kuid vahvaid lugusid kirjutati Ruusmäel ka pärast 2002. aastat. Noorte koosviibimisel võeti jutuks teema, et kas võiks ka hilisemad lood kogumikuks köita. Mäletati - mina kirjutasin, mina kirjutasin ja mina ka kirjutasin, isegi võidetud sai nii mõnigi konkurss.

Pärast Ruusmäe kooli aastapäeva tähistamist 2019. aasta augustis (kontsert-aktuse siduvaks elemendiks olid just lood nimetatud kogumikust) võeti ühendust endise eesti keele õpetaja Helve Otsaga ning üheskoos leiti, et viljakas jutupärand väärib jäädvustamist. Eriti veel, kuna Ruusmäe kooli nüüd enam pole.

Eesti rahvajutu aastal soovimegi välja anda võrukeelse laste- ja noortejuttude kogumiku "Ruusmäe latsi jutuq" teise osa (128 lk).

Kuna jutud on õpetajal kõik alles hoitud, oli tarvis ainult teha valik ning otsida illustreerivad pildid, fotod. Väljaantav teine kogumik sisaldab aastatel 2002-2016 laste poolt kirjutatud muistendeid, lugusid, luuletusi. Kokku 115 kirjutist.

Oleme seni saanud veidi toetust Võrumaa Kultuurkapitali ekspertgrupilt ja Rõuge vallalt, kuid 500 kogumiku välja andmiseks sellest kahjuks ei piisa. Esitasime taotluse ka Kohaliku Omaalgatuse Programmi, kuid kahjuks ei saanud meie projekt toetust.

Kogumikku väljaandval toimkonnal (MTÜ Ruusmäe noorteklubi esindajad ja endised Ruusmäe kooli õpetajad Helve Ots ja Leili Org) on kindel soov ja tahe kogumiku presentatsioon ette võtta 1. septembril 2020. Esitlusele on oodatud kõik kirjutajad, võru keele edasikandjad, paikkonna inimesed ja toetajad.

Ruusmäe noorteklubi tänab südamest kõiki, kes annavad oma panuse võrukeelsete lastejuttude kogumiku "Ruusmäe latsi jutuq II" trükkimiseks!

MTÜ Ruusmäe Noorteklubil on olemas ka eelnev kogemus kogumiku väljaandmise osas. 2011. aastal anti välja noorsoonäidendite kogumik "Ruusmäest Ruusmäele". Kõvade kaantega kogumikus on 247 lk. Näidendite autor on Talvo Pabut ning kogumikus olevad näidendid on kõik ka kohalike laste ja noorte poolt lavale toodud.