Saaremaa Ühisgümnaasiumi XLV lend tahavaatepeeglisKasutaja  Gerda Johanna Raidaru projekt kategoorias Kodanikualgatus

Mängi videot

Kallid hooandjad!

Olen Gerda Johanna Raidaru, elukutselt keemik- TÜ teadur, Saaremaa Ühisgümnaasiumi XLV lennu vilistlane.

Esindusalbumis „Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-1995“ leiame XLV lennu lõpetajate nimekirjast 53 nime. See on küll austusväärne kinnitus faktile, et oleme SÜGi täievoliliste vilistlaste seisuses, kuid siiski vaid pelk statistika. Sõja lõpu- ja järgsel ajajärgul Saaremaa erinevates paikades sündinud laste kooliskäimise omapärad on seni leidnud väga vähe kajastamist trükisõnas. 1963-l aastal SÜGi lõpetajate elu lugu on olnud kordumatult ainulaadne ja tähtis nii iseenda kui ajaloo so ühiskonna jaoks. XLV lend sai oma parimates eluaastates tunnetada võõrvõimu pitsitust rohkem kui tuli sel ajal igapäevaliselt nähtavale.

Viimasel lennu kokkutulekul (50 aastat lõpetamisest) leidsime, et on viimane aeg talletada elukäigud sünnist kaasajani ühisesse raamatusse ennem, kui need mälestused ja sündmused meie põlvkonnaga haihtuvad. Kuidas on kõige sellega toime tuldud, mida meelde jäetud ja läbielatud - selle kajastamine igaühe isikliku tunnetuse läbi ühises raamatus „Saaremaa Ühisgümnaasiumi XLV lend tahavaatepeeglis“ ongi meie eesmärk.

Meie lennu aktivistid, Adik Sepp ja Sirje Överus, võtsid asja ette ja hakkasid lennukaaslastelt lugusid koguma. See on võtnud aega 1.5 aastat. Ja nüüd on lennukaaslaste talletatud lood seatud raamatuna mälupulgale ja on tehtud esimene korrektuur (korrektorid Kadri Sõrmus ja Ellen Niit- SÜGi vilistlane). Pärast teist korrektuuri raamat küljendatakse (küljendaja Madis Raidaru) ja kujundatakse vastavalt autorite (36 autorit) nägemusele ja stiilile. Trükitakse trükikojas „Greif“ Tartus. Esialgne raamatu esikaas näeb välja selline:

Kõigi töödega saame sõprade abiga hakkama va trükkimine. Palume headelt hooandjatelt abi kogumiku trükkimiseks. Igasugune toetus on tänuväärt. Eesmärgi loeme täidetuks kui SÜGi 150. tegevusaastaks (juuli 2015) saame esitleda oma ligi 600 leheküljelise kogumikuga osakest kooli, tsipake saarlaste ja meie, 70 aastaste vilistlaste, lugu.

Kogumiku presentatsioon toimub 4. juulil 2015 Kuressaares.

Raamatu toimetame meie headele hooandjatele soovi korral kas isiklikult või posti teel.

Kui meie eesmärk täitub, siis heatahtlikele toetajatele võime olla edaspidi abiks analoogsete kogumike kokkupanekul nii jõu kui nõuga. Nii ei kao meie ajalugu.

Tänuga XLV lennu nimel Gerda Raidaru

  • 63 hooandjat
  • 2895€kogutud 1500€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 15.Jun.2015