Teemu Mäki lavastus “Muutujad” Kasutaja  MTÜ Vaba Vorm projekt kategoorias Teater

Mis on "Muutujad"?
 
“Muutujad” on lavastus, mis tõstab õhku küsimuse, kuidas defineerida sugu ja mis võivad olla sellise defineerimise tagajärjed. See on lavastus, mille saamise lugu on ülimalt inspireeriv, võiks öelda, et see on kogukonnapõhise avatud ühiskonna edulugu. Soomes tegutsev sealset transkogukonda esindav ja koondav organisatsioon Transforces pöördus kunstniku ja lavastaja Teemu Mäki poole, et ta et aitaks neid puudutavatele teemadele tähelepanu juhtida. Valitud meediumiks sai dokumentaalne teater. Selline kunstiline lahendus aitas teemat käsitleda vähem trafaretsemalt kui ühiskonnas ja meedias pahatihti kombeks. Koostöö tulemusena sündis kõnekas lavastus, mida septembris Tallinnas ja Tartus näha saab.
 
Etendusel näeb laval viit inimest, kellest igaühel on lugu ja kogemus seoses oma soo sõnastamisega. Lavalolijate seas on inimesi, kes ei soovi üldse oma sugu defineerida. 
Miks!? 
Lavastusest selgub, et meile harjumuspärases sugude duaalses maailmas, milles on enesemääramiseks vaid kaks võimalust, ei saa kõik ühiskonna liikmed end määratleda sellistena, kes nad tegelikult on. 
 
Etenduse läbiviijaks on Helsingis tegutsev stand-up koomik Jamie MacDonald. Jamie on Kanada päritoluga transsooline mees, kes avab etenduse vältel kõige põhjalikumalt oma soolise identiteedi loo. Peale standupi lähenetakse lavastuses teemale läbi intervjuude, performance’i, tantsu- ja sõnateatri. Lavale jõudnud lood on tõeliselt puudutavad, tihti ka dramaatilise ja koomilise alatooniga samaaegselt.
 
 
Miks on lavastuse Eestisse toomine oluline?
 
Leiame, et lavastuse Eestisse toomine on teema avamise koha pealt väga oluline. Arvame, et Eesti transsoolised ei tunne ennast meie ühiskonnas veel piisavalt kindlalt, et oma lugusid avalikult rääkida. Kui aga pole lugusid, pole nende taga ka inimesi ning teema polekski justkui oluline. Loodame, et lavastus avab positiivselt mõtteainest inimestest, kes meie ümber elavad, ent kes ei julge oma loomust näidata ning inimõiguste olukorrast meie ühiskonnas üldisemalt. Lavastuse Eestis näitamine aitaks suurendada mõistmist ja tõsta teadlikkust sooküsimustest ja -konfliktidest laiema publiku seas. Märkimisväärne on ka tõsiasi, et lavastuses on tugevaid sarnaseid jooni Soome ja Eesti ühiskondlikus-poliitilises suhtumises. Näiteks tuleb lavastusest välja, et ka Soomes on avaliku elu tegelasi, kes vähemustele võrdseid õigusi ei taha anda ja kes häälekalt nende mõnitamisega tegelevad.
 
Etenduste järgselt korraldame ka kaks avalikku vestlusringi: Tallinnas 26. septembril ja teise Tartus 28. septembril, kus oma eksperdid ning erinevate huvigruppide esindajad oma arvamusi saavad jagada. Mõlemad vestlusringid toimuvad peale etenduse lõppu.
 
Etendused toimuvad 25. ja 26.09 2017 Vaba Lava teatrikeskuses ja 28.09. 2017 Tartus ERMi teatrisaalis.
 
Mille jaoks toetust kogutakse?
 
Selleks, et etendust saaks mängida parimal võimalikul moel, on puudu vahendeid tehniliste lahenduste jaoks. Sinu toetusega jõuavad "Muutujad" lavale oma täies ilus.
 
Lavastuse toob Eestisse sotsiaalselt kõnekate teatri- ja kunstiprojektidega tegelev MTÜ Vaba Vorm.
 
Vaba Vormi FB leht:
 
 
Link pikemale intervjuule Teemu Mäkiga:
Produktsioon: Transforces
Kaasproduktsioon: Vaba Vorm
Toetajad: Soome Instituut 100talks, Vaba Lava, Eesti Kultuurkapital, Tartu Linnavalitsus, EckeröLine.
 
Lavastus on soome ja inglise keeles koos eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

PIldid kingitustest:

Vikerkaarega rinnamärkFotograaf ja kunstnik Alan Proosa teeb sinust imeilusa sooidentideegiga sobiva portree. Stilistiks on Liina-Mai Püüa.


 

Sarnased projektid

Triinu Upkini live-bändiga monotüki "LÄBIMÄNG" esitamine Tartus ja Pärnus

  • 62%kogutud
  • 2461€toetatud
  • 4 päeva veel