"ÜKSILDUS ei küsi vanust" - foto- ja installatsiooni näitusKasutaja  Erika Tuulik projekt kategoorias Film & Foto

Üksildus kui tunne pole ilmselt kellelegi võõras. On ka neid, kelle sõnul seda tunnet ei eksiteeri. Samas sellest kirjutatakse ja räägitakse viimsel ajal üha rohkem.

"Et paremini üksilduse olemust mõista ja ka üksildast inimest tõhusamalt toetada, on hea süveneda erinevatesse liigitustesse. Üksildustunnet võib jaotada järgmiselt: 1) sotsiaalne üksildus, kus inimesel puudub sotsiaalne sidusus, ta ei ole rahul enda suhete kvaliteediga; 2) emotsionaalne üksildus, kus tähenduslikud suhted näiteks tööl, perekonnas või muudes gruppides ei paku kuuluvustunnet; 3) eksistentsiaalne üksildus, kus inimene viibib objektiivselt teistest eraldi."

Allikas: peaasi.ee

Viimased aastad on seda tunnet oluliselt võimendanud - seda siis tundes ise või märgates kõrvalseisjana. Olenemata vanusest, soost, ühiskondlikust staatusest jne võib see kutsumata külaline ühel päeval koputada meie uksele. Kas laseme ta tuppa ja saame temaga "sõbraks" või...?
 


 

MILLEST IDEE ALGUSE SAI?

Erika: "Aastal 2020 sai tehtud EKA Avatud Akadeemia fotograafia täiendõppes dokumentalistika lõputöö, mille mina tegin hooldusasutuses. Arvestades selle perioodi sotsiaalset isoleeritust ja piiratud võimalusi, oli tookord lugu ootamisest. Kuigi vabalt oleks võinud selle fotoloo pealkiri olla ka üksildus, sest see oli tunne, mis nendelt piltidelt vastu peegeldus."

Sealt sai alguse mõtete jada – kuidas üksildust jäädvustada fotona/pildis? Millise vormina, kujundina, ruumina seda tunnet jäädvustada? Kuidas, millisena näevad teised üksildust?
 


 

Mõtetest sai väljakutse, millest sai "hääl", mis vajas väljundit. Vaikiv hääl pani ideed paberile ja nii kujuneski välja näituse formaat. Et näitus ei jääks liigselt monotoonseks ning  üksildaseks, sai kaasatud ka teisi jäädvustajaid.
 

KOLM ON SELTSKOND

Visiooni ja mõtteid sai jagatud fotosõprade seltskonnas – noppides tagasisidet. Nii saigi kokku seltskond, keda mõte ja idee paelus: fotokollektiiv "M.E.M.". Seltskond, kelle ühiseks nimetajaks on EKA Avatud Akadeemia ja/või ühised fotolaagrid Peipsi ääres asuvas AmbulARTooriumis.

Margus Metsaäär - koduleht, Instagramis @edge4est
Erika Tuulik - Instagramis @erikatuulik_photography
Marilyn Rebane - Instagramis @ebarebane
 

NÄITUSE FORMAAT

Tegu on foto(näituse)projektiga, millele lisandub mõningane ruumiinstallatsioon.

Näituse "ÜKSILDUS ei küsi vanust" avamine on planeeritud Tallinnas Kalamajas asuvas ArtDepoo Galeriis 10. september – 7. oktoober 2023.

Näitus saab olema 2-tasandiline, seda nii vormilt kui ka sisult.

Viime fotolood nii galeriisse kui ka õuealale. Siseruumis (ArtDepoo Galeriis) on esindatud "M.E.M."-i fotolood ning ruumiinstallatsioon. Väligalerii (milleks kasutame galerii ees asuvat võrkaeda) jaoks oleme teinud üleskutse kogukonnale – saatmaks oma nägemuse üksildusest pildi näol. Välja valitud piltidest saab fotosein, millest saab osa ka lihtsalt tänaval kulgeja.

Fotosein kõnelemaks koos mõtlemisest ja märkamisest.
 


 

Fotosid ootame jätkuvalt (kuni Hooandja projekti lõpuni) meiliaadressil tuulik.erika@gmail.com.
 

EESMÄRK

Kuna üksildusel on nii meeldiv kui ka vähem meeldiv pale, siis meie soovime pakkuda pigem esteetilist-visuaalset vaatamist aga ka võimalust samastuda erinevate vaatenurkadega.

"ÜKSILDUS ei küsi vanust" on lugu märkamisest, kas siis enda sisemuses või kõrvalseisjana. See on koos märkamine ja lahenduse otsimine. Metafoorselt võiks öelda: "Me ei pigista konnasilma ilma plaastrit pakkumata". Kus on probleem – seal on ka lahendus.

Teeme projekti raames koostööd vaimse tervise eriala spetsialistidega, et lisaks fotokunstile pakkuda ka adekvaatset infot ning võimalusi, kuidas ukse taga seisva kutsumata külalisega toime tulla. "Taustajõudude" kaasnemistest saate lugeda meie instagrami kontolt @yksildus.
 

MILLEKS  VAJAME ABI?

"ÜKSILDUS ei küsi vanust" on näituseprojekt, mida näeme rändamas, sest üksildus ei pesitse mitte ainult Tallinnas.

Et meil oleks millega rännata, siis vajavad tegemist suuremõõtmelised fotod nii siseruumi kui ka ilmastikukindlad fotod õuealale. Lisaks näituse tutvustused, ruumiinstallatsiooni materjal ning galerii rent.

Iga toetus loeb – on see siis rahaline toetus Hooandja keskkonnas, info jagamine sotsiaalmeedias või pildi saatmine. Omalt poolt saame Hooandjas toetajatele vastu pakkuda kvaliteetaega jäädvustades kordumatud hetki ning rõõmsaid emotsioone meie foto-tiimiga.

Meie sügav kummardus ja siirast tänu ette!

Projekti teekonda dokumenteerime ka instagramis. Jälgi meid - @yksildus.

MÄRKAME JA AITAME KOOS!
 

 • 101 hooandjat
 • 6462€kogutud 6450€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 14.Jun.2023

Sarnased projektid

Lühifilm "Aja purk"

 • 0%kogutud
 • 0€toetatud
 • 57 päeva veel

Animatsioon ja heli animafilmi "The Crack" jaoks

 • 6%kogutud
 • 110€toetatud
 • 52 päeva veel

Noorte Filmifestival KOOLIFILM 2024

 • 0%kogutud
 • 0€toetatud
 • 54 päeva veel

Dokumentaalfilm "Tantsijaks sündinud"

 • 61%kogutud
 • 2275€toetatud
 • 24 päeva veel

BOB lavale!

 • 3%kogutud
 • 70€toetatud
 • 9 päeva veel