Raamat "Ülestähendusi Montmartre'i mäelt"Kasutaja  Ena Mets projekt kategoorias Trükis

MINUST:

"Ehita oma elu nii, nagu looksid kunstiteost." /Abraham Heschel/

Mitteteadlikult olen seda püüdnud alates 1999. aastast – kogeda elu, panna ennast tükkidest kokku ja anda endast maailma.

Nii kaua, kui lapsepõlve mäletan, olen soovinud saada kirjanikuks, olen igatsenud sõnadega luua maailmu, kuhu teisi inimesi kaasa haarata, viia neid avastama seda osa ümbritsevast, mille oma argielus ära unustame või sunniviisiliselt kõrvale jätame. Nõnda sain tänu teile aastal 2015. aastal välja anda oma esimese raamatu "Naeratava kuu inimesed". See oli imeline kogemus – andsite raamatule väe! Sealt edasi olen üha enam keskendunud lugude kogumisele, loomisele ja edasi andmisele.

Täna tegutsen giidi, kirjaniku, hüpnoterapeudi ja jutuvestjana ehk siis püüan järgida oma unistust – sõnade abil maailma luua ning seda paremaks muuta. Mõnikord õnnestub, mõnikord mitte – natuke nagu puhuks ära õitsenud võilille, teadmata, millisesse mulda, kas ja millal need seemned kukuvad.

Siin otsin ma taas Sinu abikätt, et jätkata oma unistuse täitmist – tuua oma sõnadest ja seekord ka piltidest loodud maailm elava ja vahetu foto-mõtisklusraamatu "Ülestähendusi Montmartre'i mäelt" kaudu võimalikult paljudeni. Sellest saab üks ilus raamat – täis lihtsaid erilisi inimesi, ootamatuid kohtumisi, eksimisi, avastusi ja loomulikult FOTOSID!
 


 

PROJEKTIST:

"Sa oled see, mida pidevalt teed."

Foto- ja mõtisklusraamat "Ülestähendusi Montmartre'i mäelt" sündis ootamatult, juhuslikult, orgaaniliselt ja seob mõne kuu sisse kokku paljut ühe inimese elutantsust.

LUGU: Olen viimased aastad töötanud kultuurireisidel giidina ning talved on seega olnud enda päralt. Nõnda veetsin seekord giidihooajale eelnevad kuud Pariisis, kirjutades oma kolmandat romaani, vestes lugusid ja tantsides minu jaoks inspireerivas keskkonnas – linnas, kuhu täna kõik teed Rooma asemel viivad ning kus on lõputult avastamis-, kohtumis- ja ootamatuste võimalusi. Minu giidtöö hooaeg pidi aprillis taas lahti minema, kui siis märtsis korraga kogu maailm lukku keerati ja kallistamine ära keelati.

Seega tööreise giidina sel kevadel oodata ei olnud ja otsustasin jääda karantiiniaega veetma oma Pariisi peatuspaika kuulsa ajaloolise kunstnike boheemia Montmartre'i serval.

Karantiinirežiim muutus kiirelt karmiks ning lubas päevas väljas jalutada vaid 1 tunni 1 km raadiuses, sedagi vaid tõendi ehk õueloa alusel. Otsustasin seda 1 tundi päevas mitte käest anda ning asusin iga päev retkele sellele samale 1 km raadiuses asuvale maalapile. Sellest imelisest tunnist saavad alguse seiklused, avastused ja elumuutused.

Spontaanselt tegin 29. märtsil peale järjekordset õuetundi pisikese sissekande oma FB-lehel pealkirjaga "5 minuti kingitus". Mõtteid kogunes ühe juurde ja nõnda said sellest juhuslikust sissekandest "Ülestähendused Montmartre'i mäelt" – kohati sisevaatluslikud, filosoofilised ja poeetilised, kohati sotsiaalkriitilised, kohati lihtsalt elavat kohtumishetke kirjeldavad lood, mida hakkasid saatma algul kümned, siis sajad, siis juba tuhanded ülesvõtted minu kolmandaks silmaks muutunud fotoka abil.

Lihtsatest jalutustest said üsna kiirelt päikesetõusuretked ning varastatud aja rännakud, aga sellest kõigest juba raamatus endas... ;)
 

MÕNED SÕNAD:

"Pean tunnistama, et väga naudin nende lugemist-üles panemist-piltide valimist. Oled tõesti väga hea jutuvestja, ma olen nüüd nii tund-poolteist sellega tegelenud ja täiesti nagu oleks ise Montmartre'il viibinud selle aja, nii elavad pildid:) ja kuidagi tunnen ära nii palju mõtteid:)" /Kairi Prints, ajakirjanik/

"Armas sõber Ena, sa oled need kaks kuud nii palju andnud nende eluga kohtumiste kaudu, mida jagad. Kõik sinu pildid on jagatud emotsioon, mul on olnud koguaeg tunne, nagu kõnniksin sinuga koos, kui olin ometi need kaks kuud väga väsinud. Oled kõige ilusam kõikidest nendest kohtumistest, kõikidest neist heatahtlikest pilguheitudest." /Philémon, sõber jutuvestja/

"Armas Ena! Tahtsin sind tänada selle karantiini-päeviku eest. See ei ole kindlasti vaid seinale või tühjusse kirjutatud, sellel on tänulikku publikut – olen seda pisteliselt lastele ette lugenud. Arutasime neid lugusid lastega. Jätka kindlasti kirjutamist, ja mis kõige olulisem - hoia end." /Rafaela, üks kohtumine aastast 2008/
 


 

SINUST:

"Ainus rikkus, mis jääb alatiseks sinuga, on see, mille oled ära andnud." /Marcus Aurelius/
 
Kallis Hooandja, kui Sul on võimalik, palun anna hoogu ja aita kaasa sellele, et ka võimalikult paljude teisteni jõuaksid hetked, kohtumised ja päiksesse vaatamised, mis mulle on tänaseks sellise elamiserõõmu ja loomissoovi andnud, et enam pidama ei saa! Aita mul jätkata oma unistuse järgi elamist!

Küljendamine ja trükkimine on see, mille peale Sinu abi suuresti läheb: fotode (ligi 40 lk pilte) ja kakskeelsete (eesti ja prantsuse) lugudega kinkeraamat, kus võid uidata nii läbi iseenda kui Pariisi ühe legendaarsema paiga. Aitäh teile, maailma armsaimad inimesed, kes olete mind juba aidanud! Palun andestust puudelt, kes minu unistuse pärast paberiks muutuvad, kuid kinnitan Sulle, kallis Hooandja ja unistuste täitja, et mu raamat pole ühekordne reisikiri, mis pärast riiulisse seisma jääb. Trükki läheb raamat juba selle aasta juuli lõpus ja augustist novembrini peaks ta kenasti soovijani jõudma.

Suur aitäh Sulle, armas Hooandja ja unistuste täitja!

Soovin, et Sinu suure südame headus jõuaks Sinuni Sulle vajalikul moel ringiga tagasi.
 


 

Südamest tulevad kingid.

Kingitused jõuavad teieni  kas läbi internetiavaruste (virtuaalne tänukaart; raamatu osad pdf-ina; virtuaalne jutuõhtu; kokkulepped tänuõhtu, pikniku ja juttu vestma kutsumise osas); posti teel (mälupulgad videotega); Eestis erinevates keskustes (Tallinn-Tartu-Pärnu-Viljandi-Kuressaare-Narva jne) kindlalt aadressilt või üle Eesti jututuuri käigus novembris 2020 ja Prantsusmaal Pariisis või Marseille's minu käest või posti teel (pühendusega raamatud).

2020. aasta novembris-detsembris Tartus ja oktoobris Pariisis kutsun teid kõiki õdusale õhtule, kus jutustan ka Montmartre'i lugusid. 2020.a. sügisel kutsun teid päikesetõusu-piknikule Tartus, Tallinnas ja Montmartre'il, kus jutustan lugusid päikesest ning seejärel teen teile lugudena jalutuskäigu läbi linna(osa). Alates sügisest 2020 saad mind kutsuda jutustama lugusid mõnele seltskonnale (teema kokkuleppel), transpordikulud on korraldaja kanda.

Lisaks võid uudistada minu Facebooki-lehte, kust saad juba oma Montmartre'i rännakut alustada.

Või hoopis Delfi reisijuhti, kus osad lood on alates 31. maist ilmunud.

 • 117 hooandjat
 • 5190€kogutud 4359€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 02.Aug.2020

Sarnased projektid

PAUL. Poistele, kes ei osanud elada.

 • 87%kogutud
 • 1962€toetatud
 • 32 päeva veel

Džiinimusketärid

 • 2%kogutud
 • 50€toetatud
 • 24 päeva veel

"Nii ongi, mu kullake"

 • 65%kogutud
 • 905€toetatud
 • 23 päeva veel

Lasteraamat "Kõndides katustel"

 • 75%kogutud
 • 1130€toetatud
 • 13 päeva veel

Ööülikooli Raamatukogu I

 • 67%kogutud
 • 6732€toetatud
 • 16 päeva veel

Luuleraamat "Lenneldes riimides"

 • 22%kogutud
 • 635€toetatud
 • 32 päeva veel

Äratame ellu võrratu kinkeraamatu "Mõtete kukerpall"

 • 8%kogutud
 • 80€toetatud
 • 30 päeva veel

50 aastat vanamuusikat Viljandis

 • 92%kogutud
 • 1106€toetatud
 • 36 päeva veel