Veljo Tormis 90 – Tartu lauluväljakul 07.08.2020Kasutaja  Kammerkoor Kolm Lindu projekt kategoorias Muusika

Veljo Tormisel on 7. augustil 90. sünniaastapäev. See on tema esimene juubel, kui ta ise kõike veidi kaugemalt pilvepiirilt jälgib.
 


 

Möödunud kevad on olnud väljakutsuv, aga nõnda tähtsa päeva tähistamiseks on palju erinevaid võimalusi. Tema jõustava mõju ja tohutu pärandi auks mängitakse sel päeval Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema muusika salvestusi: koorilaulud, orkestriteosed, kammermuusika, töötlused (elektroonika, džäss) jm. Teoste vahele on iga mõne aja tagant põimitud Fred Jüssi loodushelid.
 

Esialgne päevakava:

05.18 päikesetõus

Järgneva umbes 16 tunni jooksul kõlab Tormise muusika: koorirepertuaar (nt "Jaanilaulud"), orkestri- ja kammermuusika (nt avamäng nr 2, "Kolm prelüüdi ja fuugat klaverile"), Tormise töötlused (nt Tormis Quartet, Algorütmid jne). Iga mõne aja tagant kõlavad Fred Jüssi salvestatud loodushääled.

21.00 päikeseloojangueelne aeg: regilaulmine Celia Roose eestvõttel

21.20 ehk pärast päikeseloojangut (päikeseloojang kl 21.18) kõlab lindilt "Lauliku lapsepõli" sümboolse tervitusena ja tänuks helilooja jõustavale mõjule uute põlvkondade kasvamisel. Kui looduslik valgus on lõppenud, siis jääb ka üldine helitoon vaiksemaks – tasemini jäävad mängima Veljo Tormise kirjutatud hällilaulud. Ööpimeduse saabudes lõppeb ka sündmus.

Esitatavad teosed ja nende esitamise järjekord lisatakse mõned päevad varem sündmuse kodulehele, kus on täpsustatud ka esitajaid ning aastat. See on hea võimalus saada ülevaade ühest suurest osast Tormise loomingust ja inspireeruda näiteks tegemaks ekskursiooni ka oma plaadi- ja noodikogus, mõnuleda raamatukogude poolt pakutavate materjalide käes, õppida helilooja juubeli puhul näiteks mõne teose muu häälerühma partii selgeks, märkama Tormist näiteks raadioeetris jne. Pärand elab ikka inimeste sees ja inimeste kaudu!

Sündmuse raames saavad kõik Tartu külalised tuua Tartu Linnamuuseumisse oma soovipaela, mille seome istumiskohtade märkimiseks ning heade mõtete väljakule toomiseks eelmisel päeval pinkidele.

Teosed, mis kõlavad lauluväljakul 16 tunni jooksul, saavad valitud ka koostöös Sinuga, armas huviline. Anna meile teada, mis on Sinu lemmikteosed, ning soovita põnevaid salvestusi!
 


 

See päev Tartu lauluväljakul saab toimuma vaid annetuste toel ja palume siin Sinu abi, hea hooandja. Osa sündmuse korraldamiseks vaja minevast eelarvest on meil toredate ettevõtjate abiga juba koos, ent puudu on umbes 4500€. Eelarves on kulutused helitehnika rendiks ja häälestamiseks (2000€), teoste kuulamise ja väljavalimise meeskonna töötasud (u 50 tundi tööd), teoste helifailide tehniline ühtlustamine ning renoveerimine (1500€), lauluväljaku rent ja muud tehnilised kulud, reklaam jm. Kogu eelarvest ülejääv toetussumma annetatakse Veljo Tormise pärandi korrastamiseks.

Aita meil teha kummardus Veljo Tormisele ja tema pärandile. Tema looming, tema mõte ja hool on inspireerinud väga paljusid inimesi nii siin- kui ka sealpool merd. Tema pärand on tohutu – Sinu puudutusel on tähendus.
 

TÄNUKINGITUSED

Et siin platvormil on parem kajastada tänukingituste nimekirja lühidalt, siis oleme lisanud põhjalikuma ja ülevaatlikuma nimekirja oma kodulehele. Sealt leiab ka kontsertide nimekirja, mille vahel vastava tänukingituse saajad valida saavad.

Kõigi enne 31. juulit toetanud hooandjate nimed trükitakse 7. augustil lauluväljakul olevale infosildile. Kes ei soovi oma nime avaldamist, palume sellest teada anda, kirjutades kolmlindu@gmail.com. Kõigi hooandjate nimed avalikustame sündmuse kodulehel.

Tänukingitused saab kätte Eesti piires (v.a piletid, mis kehtivad nime alusel). Kokkuleppel ja võimalusel toimetame tänukingitused ka Eestist kaugemale!
 

LISAINFO

tormis90tartus.ee
kolmlindu@gmail.com
Leia sündmus ka Facebookist
Sündmuse trell Instagramis: #tormis90tartus

Sündmuse korraldajad on Kammerkoor Kolm Lindu, Tartu Linnamuuseum ja Kammerkoor Helü. Tormise muusika salvestuste leidmisel on abiks Tartu Ülikooli Raamatukogu, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia raamatukogu, ERR arhiiv, MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts jt. Sündmus toimub koostöös sel kevadel loodud Kultuuripartnerluse Sihtasutusega.


Videos kasutatud muusika:

"I On hilissuvi" tsüklist "Sügismaastikud" (teksti autor Viivi Luik) sarjast "Looduspildid". Esitab Eesti Raadio Koor, dirigent Toomas Kapten. Teos pärineb plaadilt "Siin põhjataeva all" (Eesti Raadio, 1994).

"Kiigelaul I" tsüklist "Ingerimaa õhtud" (tekstid kohandanud Ada Ambus) sarjast "Unustatud rahvad". Esitab Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav. Teos pärineb kontsert-salvestuse plaadilt "Unustatud rahvad" (Eesti Rahvusringhääling, 2014).

"Kui Arno isaga koolimajja jõudis" ja "Kevade" süidist filmile "Kevade". Esitab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Paul Mägi. Teosed pärinevad plaadilt "Eesti heliloojad. I, Eesti nüüdisklassika" (Eesti Raadio, 2001).

Räästapääsukeste pesajutud ja noorte kuldnokkade laul Fred Jüssi raadiosaatest „Keskööprogramm. Linnuhääled. Juuni“ (saate salvestus 30.06.1993).

 • 176 hooandjat
 • 4835€kogutud 4800€ eesmärgist

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 07.Aug.2020

Sarnased projektid

Haapsalu varajase muusika noortelaager 2024

 • 129%kogutud
 • 1930€toetatud
 • 4 päeva veel

Kai-Mai Olbri debüütalbum "Hingelt ära"

 • 48%kogutud
 • 1680€toetatud
 • 17 päeva veel

Lõõtsanøøbide debüütalbum "Mulk om iki uhke miis"

 • 102%kogutud
 • 3062€toetatud
 • 5 päeva veel

Vladimir Tšerdakovi akustiline sooloalbum "Lõpmatu kino"

 • 39%kogutud
 • 1172€toetatud
 • 2 päeva veel

Muusikaline audioalbum. Olesja Balakireva loeb luuletusi Athoselt.

 • 69%kogutud
 • 2405€toetatud
 • 17 päeva veel

Kaasaegse rahvatantsu muusikavideo modernse rahvaviisiga

 • 88%kogutud
 • 525€toetatud
 • 7 päeva veel