ZiL-131 SAUN: Make leil not warKasutaja  Anni Oviir projekt kategoorias Kodanikualgatus

Meie missioon

Meie missiooniks on tutvustada kogu maailmale eesti saunakultuuri.

Seeläbi on meie eesmärk suurendada eesti saunade eksporti, edendada sauna turismi Eestis ja anda Eestile saunariigi kuvand maailma eri paigus. Meie saunatööstusel on väga suur potentsiaal kasvada, kuid esmalt peame leidma viise, et tutvustada Eestit kui sauna armastavat riiki.

Oma firma Estonian Saunas kaudu oleme läbi viinud juba mitmeid projekte, mis meie missioonile kaasa aitavad. Meile endalegi üllatavalt, on see eesti saunadele kaasa toonud märkimisväärse välismeedia tähelepanu (lugusid saab lugeda siit) ning muuhulgas ka uusi kliente saunapidajatele ja saunatootjatele üle Eesti.
 


 

Meie praegune projekt on aga siiani ehk kõige kummalisem ja ka ambitsioonikam ning selle läbiviimiseks on meil sinu abi vaja!

Meie plaan on avada uus saun Tallinnas, kuhu saaksime kutsuda regulaarselt külalisi nii Eestist kui ka välismaalt, et nautida head leili ja värsket kasevihta. Me ei taha aga, et tegemist oleks järjekordse spaga. Soovime pakkuda tõeliselt unikaalset saunaelamust ja demonstreerida eesti sauna selle kõige paremas tähenduses, et hoida meie saunakultuuri elus väga meeldejääval viisil.

Meie inspiratsiooniks on olnud pop-up saunad üle maailma, mis on väga positiivselt mõjunud nende kogukondadele. Näiteks Sompa saun Helsingis, Red Hot saun New Yorgis (tuletõrjekaubik, millesse on paigaldatud eesti keris), Beach Box Brightonins, või parv-saunad Oslos. Oma pop-up saunaks oleme valinud ZiL-131 Nõukogude armee kaubiku, mis peale Nõukogude Liidu lagunemist siia maha jäeti. Toome kaubiku selle eelmisest asukohast Tallinnasse, kus seda enne külaliste võõrustamist veidi üles putitame, kasutades selleks Eesti disaini.

Lisaks gruppide võõrustamisele Tallinnas, plaanime ZiL-131 saunaga osa võtta ka erinevatest pop-up üritustest Eestis ja väljaspool Eestit. Meie unistuseks on viia saun Suurbritanniasse, mis on hetkel meie peamisi sihtturge saunakeriste- ja Eesti saunakultuuri ekspordil.
 


 

Eelmisel aastal võtsime me ka ise osa sarnase missiooniga ühisrahastusprojektidest. Panustasime HUUMi, Eesti ühte parimasse saunakeriste tegijasse, kes kogus rahastust et oma tootmist suurendada, Tallifornia filmi "Ükssarvik" ja Peter Vesterbacka plaani Talsinki tunnel valmis ehitada. Oleme suured ühisrahastus-projektide fännid, kuna need mitte lihtsalt ei paku rahastust, mida projektidele vaja, vaid toovad ka välja, kui palju inimesi reaalselt sellise projekti elluviimisest huvitatud on. See on väga vajalik, et teha koostööd ettevõtetega, kes oleksid huvitatud meie ZiL-131 sauna oma territooriumile paigutama.

Toetades meie projekti, aitad meil avada just nii erilise sauna Tallinnas! Sinu suurema või väiksema panuse kaudu näitad ka toetust meie ideele. Inimeste toetust on meil vaja ka selleks, et leida saunale soodne asukoht. Mida suurem on rahvapoolne toetus ja huvi sellist sauna külastada, seda lihtsam on meil seda demonstreerida oma võimalikele partneritele asukoha leidmisel.

Vastutasuks on meil erinevaid auhindu nii eraisikutele kui ka firmadele, kes meid Eestist või välismaalt toetada soovivad. Kõikide toetajate nimed, kes panustavad vähemalt 10 eurot, pannakse meie saunameistrite autahvlile, mis riputatakse üles kaubiku kabiini.
 

Miks just ZiL-131 saun?

Selleks, et rahvusvaheliselt rohkem inimesi tutvuksid eesti saunadega, kirjutame me Estonian Saunas blogi. Esimest korda postitasime me ZiL-131 saunast umbes pool aastat tagasi, kui leidsime kuulutuse selle eelmiselt omanikult, kes oli kaubiku müüki pannud. See Nõukogude armee kaubik võeti üle Eesti kaitseväe poolt peale okupatsiooni lõppu ning jäi sõjaväe teenistusse kuni aastani 2008. Seejärel müüdi masin maha oksjonil, pärast mida selle uus omanik kaubikusse sauna ehitas.

Mõnda aega peale oma blogipostituse avaldamist avastasime, et keegi pole kaubikut veel ostnud, ja otsustasime, et ostame selle ise ära.

Võib öelda, et ZiL-131 on oma aja ikoon ning ühtlasi peegeldab tumedaimat aega Eesti ajaloos. Seepärast meeldiski meile idee võtta see ikoon ning pöörata pea peale selle kasutusotstarve. Selle välimus jääb endiselt meenutama okupatsiooni aega, kuid sinu abiga on meil plaan uuendada selle sisu, kasutades kaasaegset Eesti disaini. Soovime ZiL-131 saunas tervitada soojalt kõiki, kes soovivad pikemalt kuulda Eesti lugu ja teada saada meie iidsest saunakultuurist.

ZiL-131 loodi okupeerimiseks, kuid peatselt on see kasutuses, et aus hoida meie vabadust. Seda kasutati, et alla suruda Eesti identiteet, kuid nüüd soovime seda kasutada eesti kultuuri ja disaini tutvustamiseks. See oli loodud sõduritele, kes kannavad rasket sõjaväevormi, kuid nüüd käivad seal inimesed, kellel pole midagi seljas.
 


 

Kaubik on suhteliselt heas konditsioonis, kuid veel on nii mõnigi asi, mis vajaks kõpitsemist. Peaasjalikult soovime vahetada välja sauna kerise Eestis toodetud HUUMi kerise vastu. Samuti soovime kaubikut veidi keskkonnasõbralikumaks muuta ning mootori efektiivsema vastu välja vahetada. Oleme ka mõelnud, et tulevikus võiks kogu kaubiku osa ümber ehitada leiliruumiks (praegu asuvad seal leiliruum ja eesruum).

Kaubiku esimene avalik kasutamine toimub Otepää saunamaratonil, peale mida transpordime selle Tallinna. Tallinnas plaanime leida kaubikule pool-paikse asukoha, kus saaksime regulaarselt külastajaid vastu võtta.

Peale meie lühivideot lehekülje alguses, võite ka vaadata täisversiooni meie esimesest ZiL-131 sauna proovimisest ja väikest ülevaadet selle masina ajaloost SIIT.

Ootame põnevusega, et võõrustada nii paljusid teist, kui võimalik.
 

Ühisrahastuse eesmärgid

 • 4000€: ZiL-131 sauna avamiseks Tallinnas renoveerime sauna leiliruumi ja paigaldame uue Eestis toodetud kerise HUUMilt.
 • 8000€: ZiL-131 sauna avamiseks Tallinnas renoveerime sauna leiliruumi, eesruumi ja paigaldame uue Eestis toodetud kerise HUUMilt.
 • 12000€: ZiL-131 sauna avamiseks Tallinnas uuendame kogu sisemust muutes kogu kaubiku osa leiliruumiks nii, et lavale mahub korraga 10 inimest ja paigaldame uue Eestis toodetud kerise HUUMilt.
   

Meist

Me oleme eesti paar, kelle kireks on säilitada ja tutvustada eesti saunatraditsioone, -kombeid ja -disaini ning peamiselt tuua rohkem inimesi saunadess leili nautima.
 


 

Anni Oviir on pärit Tallinnast ja kasvas üles tavalises eesti peres, kus saunas käimine on loomulik elu osa, samas kui Adam Rang on väliseestlane, kes on sündinud Inglismaal ning õppis saunu armastama peale eestisse kolimist ja Anniga tutvumist. Kui nad parasjagu saunas ei ole, on Anni jätkusuutliku ehituse spetsialist ja Adam ettevõtja, kes on töötanud ka e-residentsuse programmi jaoks.

Selleks, et tutvustada eesti saunu suuremale hulgale rahvale väljaspool Eestit, kirjutame me Estonian Saunas blogi ning jagame postitusi Instagramis, Facebookis ja Twitteris. Me oleme alustanud ka oma YouTube'i kanaliga.

Peale selle on siin loetletud mõned muud huvitavad projektid, mida oleme läbi viinud, et meelitada rohkem inimesi sauna:

 • Avasime Tallinnas suitsusauna. Tegemist on Eestis toodetud Iglucrafti saunaga, mis asub meie kodu hoovis. Loe rohkem meie sauna kohta SIIT.
 • Haldame e-poode EstonianSaunas.com ja EstonianSaunas.co.uk, mis on mõeldud Eestis toodetud HUUMi keriste müügiks.
 • Investeerime eesti saunadega seotud ühisrahastusprojektidesse, sealhulgas toetame HUUMi kasvu olles nende toodete eksportijaks.
 • Avasime Eestis toodetud esimese WiFi kaudu juhitava sauna oma eelmises kodus, mis on nüüd rentimiseks külalistele ja kasutamiseks ajakirjanikele, kes soovivad õppida Eesti moodsa tehnoloogia kasutamist.
 • Võõrustame regulaarselst saunaüritusi erinevates asukohtades. Näiteks klubis Heldeke! Tallinna Kalamajas, kus toimub meie üritus 'How to sauna the Estonian way'/'kuidas käia saunas nagu eestlane', kus me oleme õpetanud oma külalistele eesti sauna ajalugu ning loomulikult lasknud neil sauna nautida.
 • Oleme toetanud mitmeid aastaid Otepää saunamaratoni ning sel aastal oleme maratoni ametlikud sponsorid. Viime ka ZiL-131 sauna maratonile.
 • Mitmed meie tegevused on olnud naljakalt napakad. Näiteks asutasime oma firma suitsusaunas ja e-hääletasime jäises tünnisaunas. Tänu sellistele tegevustele on meie kohta uudistekajastusi toimunud üle maailma.

Kogu see tähelepanu on aga tekitanud ühe probleemi.

Nimelt on meil hulka rohkem sauna tulla soovijaid, kui me võõrustada jaksame. Eriti keeruline on kõiki soovijaid vastu võtta, kuna oleme värsked vanemad ja saun asub meie kodus. Sellepärast otsisime uusi võimalusi ja kaalusime erinevaid variante, kuhu oma külalisi ära mahutada veidi regulaarsemalt.

Kui soovid lisainfot meie projekti kohta, siis kirjuta meile aadressil tere@estoniansaunas.com ja jälgi meie tegevusi Facebookis, Instagramis või Twitteris.
 


 

Auhindade kirjeldused

Aitäh otse saunast:
Oleme tänulikud ka väikese panuse eest. Ühe tassitäie kohvi hinna eest täname me oma toetajat oma blogipostituses ja meie videotervituses, mis saab üles filmitud ZiL-131 saunas ja hiljem postitatud meie YouTube'i kanalile.

Autahvel saunameistritele:
Toetaja nimi saab kirjutatud meie saunameistrite autahvlile, mis paigutatakse ZiL-131 kaubikusse ning lisaks saadame saunameistrile ka sellekohase digitaalse sertifikaadi.
 


 

Saunasessioon koos ZiL-131 SAUN teiste hooandjatega:
Toetaja saab ühel õhtupoolikul koos teiste hooandjatega meie ZiL-131 sauna külastada. Saunasessioonid toimuvad kokkulepitud aegadel aprillis, juunis, augustis ja septembris 2020. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

Leili t-särk:
Inglise keeles pole veel ühtegi sõna, mis oleks eesti keelest laenatud. Soovime seda muuta ja inglise keelde laenata meie ilusa sõna "leil". Särgi kandjana aitad kaasa sõna "leil" inglise keelde viimisel! Saadaval on kaks erinevat leili särki, ühel on meie slogan "Make leil not war", mille kirjutame ka meie ZiL-131 saunale. Teisel variandil on sõna "Leil" koos selle tähendusega inglise keeles. "Make leil not war" särgid on sõjaväe-rohelised, "Leil" särgid on saadaval erinevates värvides ja mõlemad variandid on erinevates suurustes.
 


 

Toetuse summas sisaldub ka särgi kohaletoimetamine ükskõik kuhu maailmas. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

"Make leil not war" saunalina:
Kirjutame oma kaubiku taha slogani "Make leil not war", mille prindime ka saunalinadele. See pole mitte niisama äge rätik, vaid aitab kaasa ka sõna "leil" inglise keelde viimisel. Inglise keeles pole veel ühtegi sõna, mis oleks eesti keelest laenatud. Soovime seda muuta ja inglise keelde laenata meie ilusa sõna "leil". Toetuse summas sisaldub ka saunalina kohaletoimetamine ükskõik kuhu maailmas. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

Rangi sauna sessioon teiste hooandjatega:
Võõrustame toetajat oma koduses Rangi saunas koos teiste hooandjatega. Meie hoovis asub Tallinna ainus avatud suitsusaun, kus tutvustame eesti sauna ajalugu, kombeid ja disaini. Meie kodusest saunast saab rohkem lugeda SIIT. Saunasessioonid toimuvad kokkulepitud aegadel nädalavahetustel aprillis, juunis, augustis ja septembris 2020. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.
 


 

Eravisiit viiele inimesele ZiL-131 sauna Tallinnas:
Võõrustame toetajat ja tema nelja sõpra/kolleegi meie ZiL-131 saunas 4 tunnise sessiooniga Tallinnas. Soovi korral võime ka saunalistega ajutiselt liituda, et rääkida eesti sauna ajaloost ja traditsioonidest. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

Põhjalik artikkel Estonian Saunas blogis:
Kirjutame projekti toetajast pikema artikli oma Estonian Saunas blogis. Postitus saab kokku pandud nii, et see oleks huvitav meie lugejatele, kuid jätaks kummarduse ka meie toetajale. Meie blogi on küll nišiteemaline, kuid tekstid on kõrge kvaliteediga. Meie postitused on otsingumootorites alati väga heal kohal, tänu millele tõmbame lehele palju veebiliiklust eesti sauna fännide ja lihtsalt saunakülastajate poolt. Oma kogemusest oleme näinud, et meie postitused on toonud meie mainitud äridele uusi kliente. SIIN näiteks üks artikkel, mis stiilis postitus tuleb. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

Põhjalik artikkel Estonian Saunas blogis ja YouTube'i video Estonian Saunas kanalis:
Kirjutame projekti toetajast pikema artikli oma Estonian Saunas blogis ning lisaks loome klipi oma Estonian Saunas YouTube'i kanalis. Postitus ja klipp saavad kokku pandud nii, et see oleks huvitav meie jälgijatele, kuid jätaks kummarduse ka meie toetajale. Meie blogi on küll nišiteemaline, kuid tekstid on kõrge kvaliteediga. Meie postitused on otsingumootorites alati väga heal kohal, tänu millele tõmbame lehele palju veebiliiklust eesti sauna fännide ja lihtsalt saunakülastajate poolt. Oma kogemusest oleme näinud, et meie postitused on toonud meie mainitud äridele uusi kliente. SIIN näiteks üks artikkel, mis stiilis postitus tuleb. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

Eraüritus Rangi saunas:
Võõrustame toetaja ettevõtet kuni 15 inimesele oma kodus Rangi suitsusaunas. Ürituse jooksul pakume grupile ka söögi- ja joogipoolist. Meie hoovis asub Tallinna ainus avatud suitsusaun, kus tutvustame oma külalistele eesti sauna ajalugu, kombeid ja disaini. Meie kodusest saunast saab rohkem lugeda SIIT. Saunasessioon toimub kokkulepitud ajal aastal 2020. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning oma e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

24 tundi ZiL-131 saunaga hooandja valitud kohas Harjumaal:
See auhind on ideaalne firma suveürituseks või talvepäevadeks. Laename sauna sobival ajal 2020 aasta jooksul. Toome sauna sinuni ja toimetame peale üritust ära. Soovi korral võime ka saunalistega ajutiselt liituda, et rääkida eesti sauna ajaloost ja traditsioonidest. Lisaks saab toetaja nimi kirjutatud meie saunameistrite autahvlile ning e-posti selle kohta digitaalse sertifikaadi.

 • 45 hooandjat
 • 2390€kogutud 4000€ eesmärgist

Lõppenud

See projekt ei kogunud vajaminevat summat ja lõppes 31.Mar.2020

Sarnased projektid

REBASESAAR ELUSTIILISALONGI JUUKSURI- JA RÄNNAKUBUSS

 • 73%kogutud
 • 4894€toetatud
 • 23 päeva veel

Õppevideo "Kuidas märgata eakatevastast väärkohtlemist ja mida edasi teha?"

 • 106%kogutud
 • 1690€toetatud
 • 2 päeva veel

Türi kirsiõitesse

 • 154%kogutud
 • 3384€toetatud
 • 2 päeva veel

Palverännutee interaktiivseks

 • 64%kogutud
 • 3195€toetatud
 • 34 päeva veel

Setomaal asuva Pikalombi loodusraja Kuresoo laudtee taastamine

 • 21%kogutud
 • 1250€toetatud
 • 44 päeva veel