;

"Hooandja" blog

Eia seiklus Tondikakul. Seiklust rohkem kui filmis.


 

Tegelikult ei olnud seekord nii nagu on tavaliselt, et alguses on raamat ja siis tehakse selle põhjal film. Seekord oli hoopiski vastupidi. Küll aga oli Eia-raamat autoril Anul peas olemas ja meeltes mõlkumas ikkagi ammu enne. Lihtsalt vahepeal sai Eesti saja-aastaseks ja EV100 programmi raamesse mahtus ilusasti just üks päris oma kodumaine ja kodustest asjadest rääkiv koguperefilm.

Me kõik mäletame eelmisest aastast kui menukas “Eia jõulud Tondikakul” oli.  Põhjus selleks oli lihtne. Meie filmimaailmas on küll olemas palju ja kõikvõimalikke supervõimetega ulmekangelasi, kes lahendavaid palju ja kõikvõimalikke supervõimeid nõudvaid ulmeprobleeme, aga ei olnud sellist, mis oleks päris inimestest, kes maadlevadki ehk ka veidi päris ja meile kõigile tuttavate probleemidega - et näiteks vanematel pole laste jaoks nii palju aega, kui võiks ja peaks; et meie metsasid raiutakse maha arutu kiirusega jmt. - aga oleks seejuures ikkagi vahva ja südamlik ja helge ja imeilus vaadata. Ning loomulikult lumi ja jõulud ja happy end. Just sellisest filmist tundsid inimesed puudust. Lapsed, aga mitte ainult. Eia-filmist sai meie kõige-kõige perefilmilikum perefilm üleüldse, selle sõna kõige paremas mõttes, mis puudutab ja edastab samas ka selge sõnumi - selleks, et muuta maailma, ei pea sa olema superkangelane, sest iga väiksemgi heategu jätab olulise jälje.
 


 

Ja aasta hiljem sai ka raamat kirja ja kaante vahele. Tiba teine nimi - “Eia seiklus Tondikakul – tuli sellest, et raamatusse said ka need Eia seiklused, mis filmi ära ei mahtunud ja mõned täitsa uued ka. Varasemast olid illustraator Sirly Oderil valmis ka juba pildid, mis nüüd said uue värske lihvi. Eia-raamat sai täpselt selline, nagu üks lasteraamat peabki olema – suur ja paks, huvitav lugeda, rohkete värviliste piltidega ja tugevate kõvade kaantega. Maailma kõige ilusam lasteraamat, nagu autor ise ütleb ja me oleme siinkohal temaga täiesti nõus.

Eia-raamat sai väga sobivalt valmis jõuludeks. Raamatu ja filmi autor Anu Aun ja illustraator Sirly Oder esitlesid uut Eia-raamatut 1.detsembril Solarise Apollo raamatupoes. Vestlusringi vedas raamatu kirjastaja, kes toreda kokkulangevusena on samuti Eia-nimeline – Eia Uus. Kohal olid ka filmist tuttavad lapsed – peaosalised ehk Eiat mänginud Paula Rits ja Atsi mänginud Siim Oskar Ots. Spetsiaalselt esitluse tarbeks oli nukumeister Ene Hindpere valmis meisterdanud ka mõned vahvad Eia-nukud, mis kohapeal kibekiirelt endale uued omanikud-mängukaaslased leidsid.

“Eia seiklus Tondikakul” valmis Hooandja eduka kampaania toel, mis kogus kokku 11500.- eurot, täites oma algse eesmärgi lause 115%-liselt. Aitäh, head hooandjad!
 


 


Ylle BööDi