"Lokaalravitsus", järg raamatule "Globaalpohmelus"User's  Kaupo Vipp project in the category Print

Aastal 2012 ilmus raamat "Globaalpohmelus" (GP), kuhu püüdsin koondada ülevaate täna tööstustsivilisatsiooni piinava globaalse heaolupohmeluse tagamaadest. Lugejate huvi selle vastu osutus üllatavalt suureks ja paberraamat on poodidest otsa saanud. Lisaks on mind sadakond korda kutsutud GP teemadel loenguid pidama, mis on olnud huvitav kogemus. Kohati lausa rõõmustav. Eriti kui inimesed astuvad ligi ning soojalt tänavad selle eest, et peale GP läbilugemist moodustas maailmas toimuv nende jaoks uuesti mõtestatud terviku ja päevauudistest kostuv muutus korraga loogiliseks. Nende 9 aasta jooksul, mil otsisin ja uurisin lõpuks GP-sse kokku koondatud materjale, elasin ka ise üle täpselt samasuguse selguse tekkimise. Mäletan hästi seda tunnet, kui varem segaseks jäänud globaalsed protsessid ja motiivid asetusid korraga loogiliselt ja süsteemselt omadele kohtadele. Nagu oleks ootamatult kokku saanud lootusetult kirju ja piinavalt suur pusle. Tulemusena esialgu tekkinud masendus hajus õnneks paari kuuga, nagu ka paljud GP lugejad on kirjeldanud. Et maailma arengud vahepeal hämmastavalt täpselt GP-s pakutud stsenaariume on järginud, see pole mitte minu teene, vaid teeb au GP-s refereeritud teadustööde autoreile.
 


 

Loenguil ja kirjades on mitmed lugejad ja GP-d õppematerjalina kasutavad õppejõud lausa nõudnud GP-le järje koostamist. Nad on seda põhjendanud nii, et probleemide kirjeldusega ei tohi piirduda, tuleb näidada ka konkreetseid väljapääse. See on muidugi palju raskem ja tähendab ühtlasi teatava vastutuse võtmist. Mulle tundus, et ainus võimalus taolise raamatu kokku panemiseks on lähtumine metodoloogilisest põhimõttest - olukordi ei saa muuta, saab muuta ainult nende tekkimise eeldusi, aga selleks tuleb eeldused kõigepealt välja selgitada.

Nii püüangi uues raamatus lühidalt kokku võtta need eeldused, mida me peaksime arvesse võtma ning neist lähtuvalt siis analüüsida maailmas ja Eestis välja pakutud lahendusi. See on olnud ootamatult pingutav, nõudes tohutu hulga materjalide läbitöötamist. Loomulikult ei pretendeeri raamat mingi "absoluutse tõe" kuulutamisele, aga abiks oma mõtete ja plaanide korrastamisel saab loodetavasti olla.

Kõige lihtsamaks asjaks uue raamatu juures osutus pealkiri. Küll naljaga pooleks, kuid siiski; loengutel mitmes erinevas Eestimaa nurgas on inimesed selle hämmastavalt ühtmoodi välja pakkunud: "Kuna eelmine oli Globaalpohmelus, sobib järjeks Lokaalravitsus!". Ma poleks ise selle peale tulnud, aga kui juba neljandat korda sama pakkumist kuulsin, hakkas see lõpuks päris loogiline, tabav ja ka sobivalt sarkastiline tunduma. Seega aituma soovitajaile :)

Raamat "Lokaalravitsus" võiks 2017 a kevade jooksul poodidesse jõuda. Selle kirjastamise ja trükkimise juures loodan ka Sinupoolsele hooandmisele.

Ette tänades
Kaupo Vipp


Lisamaterjale:
https://www.rahvaraamat.ee/p/globaalpohmelus/42496/et?isbn=9789949305803
http://globaalpohmelus.weebly.com/
https://www.youtube.com/watch?v=r6cBBq3cRHQ