Benjamin Britteni kammerooper “Kruvipööre”User's  Priit Mikk project in the category Music

Meie soov on tuua aprilli lõpuks Rahvusooper Estonia Kammersaalis lavale Benjamin Britteni kammerooper "Kruvipööre".
 
"Kruvipööre" on Benjamin Britteni kammerooper, mis on kirjutatud kolmele sopranile, tüdruksopranile, poiss-sopranile ja tenorile. Ooperi libreto aluseks on Henry Jamesi samanimeline kummitusjutt. Materjal on interpreete paelunud juba mitukümmend aastat, kuna see on nii muusika kui süžee poolest äärmiselt võluv ja kummastav. "Kruvipöörde" tegelasteks on lapsed ja vaimud ning loo tegevustik keerdub lahti vanas majas, mis ei taha oma minevikust lahti lasta. 
 
 
Lavastajalt: "Teema, mis mind selle materjali juures vast kõige rohkem kütkestab, on hirm ja täpsemalt hirmu suund. Benjamin Britteni ooperisse on lisatud üks rida, mida Jamesil originaalis ei olnud: "The ceremony of innocence is drowned" ehk "ja uputab süütuse tseremoonia" (Tlk Märt Väljataga). Rida pärineb W. B. Yeatsi luuletusest "Teine tulemine". Üks ring lõpeb ja teine saab alguse. Kruvipöörde keerdkäikude keskmeks olevas vanas majas saavad siin- ja sealpoolne ring servapidi kokku ja tegevuse käiku hakkab määrama see, kui hästi me iseend ja oma hirme tunneme ning sellest endale aru anname."
 
Dirigendilt: "Mind paelub selle ooperi juures kõige rohkem see, kuidas Britten on väga oskuslikult kõik meeleolud, diskussioonid ja konfliktid muusikasse kirjutanud. Selle teose puhul on märgiline kohe pärast sissejuhatavat proloogi orkestris kõlav 12-heliline "Kruvi"-teema. Ooper on kirjutatud ühesele orkestrikoosseisule, mis seab küll igale orkestrandile väga suure vastutuse, kuid annab seda enam ruumi musikaalsusele ja interpretatsioonile."
 
Benjamin Britteni kammerooper "Kruvipööre" jõuab lavale väga mitme Eesti kõrgkooli üliõpilaste abiga. Nii lavastaja, dirigent, produtsent kui ka lauljad ja orkestrandid õpivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Kunstnikud on Eesti Kunstiakadeemiast ja Tallinna Tehnikakõrgkoolist ja valguskunstnik ning videokunstnik Tartu ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast.
 
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, etendub "Kruvipööre" Rahvusooper Estonia Kammersaalis 29. ja 30. aprillil kell 19.00.
 
Hooandjas toetuse abil saame tasuda Rahvusooper Estonia kammersaali rendi ja tehnikakulud ning maksta professionaalsete muusikute töötasud. 
 
Lavastusmeeskond on südamest tänulik iga annetuse eest, mis "Kruvipöördel" etenduda lubab.
 
Lavastaja: Laura Kalle (EMTA Lavakunstikool) 
Dirigent: Ingrid Roose (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) 
Kunstnik: Mirjam Aimla (Eesti Kunstiakadeemia) 
Valguskunstnik: Mari-Riin Villemsoo (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia) 
Videokunstnik: Carmen Seljamaa (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
Dekoratsioonid: Eerik Kask (Tallinna Tehnikakõrgkool)
Osades: Arete Teemets, Hanno Mölderkivi, Kadi Jürgens, Kadri-Liis Kukk, Liisi Promet, Silver Piiroja
 
Ooper on inglise keeles.
 
Hooandjate pääsmed ootavad neid etendustel, samuti kavad ja fotod. Dekoratiivlambid valmivad mai lõpuks ning kostüümid anname üle samuti mais.
Dekoratiivlambid valmivad valguskunstniku ja tema isa koostööna ning lambi mõõdud on 25*25*25cm. Lambi kõigil külgedel on ooperist inspireeritud illustratiivsed lõiked.