"mujal nüüd – elsewhere today" raamatu väljaandmineUser's  Lembe Lokk project in the category Print

Tere.

Olen Lembe Lokk, laulja, näitleja, laulukirjutaja. Elan ja töötan juba pikemat aega põhiliselt Prantsusmaal, kuid Eesti on siiski see kodu, kus meel puhkab ja süda rahu saab. Vahel ei tea isegi miks. Ja sageli tuleb ette hetki, kus elu tundub kui mingi lõputu piiritsoon, ei-kellegi-maa.

Täna pöördun ma teie poole palvega toetada üht minu projekti. Et anda välja raamat "mujal nüüd – elsewhere today". See raamat räägib eksiilist või eelkõige eksiilitundest. Kahe maa, kahe identiteedi vahel olekust. Tajudest ja tunnetest, lõhnadest, mida on võimatu "seletada" või jagada kellegagi, kes pole neid kunagi kogenud.

Sellel raamatul on tegelikult juba päris pikk teekond seljataga.

"Mujal nüüd" on eelkõige mitu aastat minu elust. Hakkasin ühel hetkel üles kirjutama lauseid ja lausekatkeid, mis pähe kargasid või mida kuskil kuulsin ja mis mind ühel või teisel moel puudutasid. Me ei aima alati, kui keeruline võib olla oma juurte ja kodutunde säilitamine võõrsil. Kui sügavalt võib puudutada mõni möödaminnes visatud lause või kõrvaltänavast kostuv heli ja lõhn.

Kirjutasin neid tekste kümneid, võib-olla sadu. Kirjutasin neid mitu aastat. Kirjutasin ja panin nad siis jälle sahtlisse, kuni järgmise korrani. Et neid taas ümber kirjutada, kustutada, uusi lisada. Nagu mingi igivana alkohol, mida iga paari aasta tagant tuleb uude vaati villida ja filtreerida. Niimoodi küpsesid ka minu tekstid, kuni neist nõrgus välja kõik üleliigne ning alles jäi ainult see tuum, mis mind edasi viib.

Ausalt öeldes kirjutasin ma algselt üldsegi prantsuse keeles ja Prantsusmaal tuligi see tekstikogu ka mõni aasta tagasi kõige esimesena välja tunniajase raadiosaate kujul Prantsuse Kultuuriraadios France Culture. 

Mõni aeg hiljem kutsuti mind esinema USA'sse ja ma lasin oma tekstid ka inglise keelde tõlkida, et neid seal oma kontsertidel lugeda, sest minu arvates omandavadki need tekstid oma suurima mõju just kõva häälega lugedes.

Alles eelmisel aastal panin ma nad kõik ümber ka eesti keelde, sest kuigi ma sellest alateadlikult ilmselt hoidusin, tundus siiski oluline seda kõike ka eesti keeles väljendada.

"Mujal nüüd" tuleb Eestis välja kakskeelse raamatuna. Kõik tekstid on seal nii eesti kui inglise keeles, sest ma tahtsin, et ka lugejad võiksid kogeda seda kahe keele ja kultuuri vahel hulpimise tunnet ja jalutada eikellegimaal, mis on tänapäeval paljudele koduks.

Ma tänan kõiki, kes on juba selle raamatu loomisel nõu ja jõuga toeks olnud. Arvestades, et loomeprotsess on kestnud aastaid, siis ei maini ma siin kõiki, aga ma ei unusta mitte kedagi.

Konkreetselt selle raamatu puhul tänan ma (absoluutselt suvalises järjekorras) Peeter Ilusat ja Penikoorma kirjastust nende usalduse eest, Jaanika Peernat, kes loovutas raamatu kaane jaoks ühe oma teose, Simon Hamiltoni, kes on teinud absoluutselt fantastilise ingliskeelse tõlke, Sigrid Kinki, kes tegi toreda kujunduse. Tänan veel ka Iva Bittovat ja Tõnu õnnepalu, kes andsid paari lausega raamatule oma õnnistuse kaasa ja Piiat, kes mind alati vajadusel tagant torgib ja kukil tassib.

Tänan ka teid juba ette, kes te mind siia toetama olete tulnud.

Aitäh!!
 

  • Raamat on valmis ja peaks jaanipäevaks ka trükist välja tulema, nii kindlasti kui praegu midagi kindlasti lubada saab. Juulis tulen Eestisse pühendusi kirjutama, kui koroona muidugi uusi üllatusi ei varu. Aga igatahes toimub kõik niipea kui võimalik.
  • Raamatud saab kätte Tallinnas, Tartus, Rakveres, Viljandis, Narvas, Raplas või Pärnus. Sõbrakuller toob läbi sõites kohale või jätab kokkulepitud kohta. Võtame kõigiga ühendust.
  • Kui koroona tõesti ka suveks Eestisse tulla ei lase, siis saadan pühendusega kaardi, mille võid raamatusse kleepida, kui sa just ei soovi oodata, kuni piirid jälle lahti.
  • Kontserdikutsete kohta annan täpsemat infot niipea, kui võimalik. Hetkel on plaanis tulla Eestisse juulis ja novembris, aga kutse kehtib ka Prantsusmaal, kui siia satud. See kõik võib muidugi koroonaga nihkuda, aga enne 2021. aasta suve tulen kindlalt.
     
  • 61 backers
  • 1677€raised of 1500€ goal

Successful project

This project was funded on 22.May.2020