Andres Ehini valikkogu "Kimbuke sinilolli" avaldamineUser's  Kristiina Ehin project in the category Print

Soovime välja anda Andres Ehini 80. sünniaastapäevale pühendatud raamatu "Kimbuke sinilolli". Tegu on tema enam kui poole sajandi jooksul (1958-2011) kirjutatud luuletuste esimese täieliku valikkoguga, mis koosneb viiest luuletuste osast ning on reastatud kronoloogilises järjekorras. Valikkogu on koostanud Kristiina Ehin ja Ly Seppel-Ehin, toimetanud Kristel Ress ning kujundanud Eve Kask ja Anna Kaarma. Raamatus on 216 lehekülge. Peale varem ilmunud luuletuste sisaldab see raamat mitukümmend varem avaldamata luuletust, mille leidsime Rahvusarhiivist ühest Tartu KGB osakonna toimikust (julgeolek võis tol ajal kirjanike töid koguda kontrolli või tsensuuri eesmärgil). See oli meie jaoks vägagi üllatuslik leid, sest ka Andres Ehini koduarhiivis Raplas need luuletused puuduvad.

Andres Ehin alustas kirjanikuteed 60-ndate aastate kassetipõlvkonnas (kuhu kuulusid ka Jaan Kaplinski, Viivi Luik, Hando Runnel, Ly Seppel, Paul-Eerik Rummo jt.) ning kujundas välja oma isikupärase ja mängulise luulestiili, mida on nimetatud sürrealistlikuks. Ta on 12 luulekogu, mitmete proosaraamatute ja näidendite autor. Ta oli Tartu Ülikooli vabade kunstide professor ning Ülemaailmse Haikuassotsiatsiooni auliige. Tema luuleloomingut on avaldatud kümnetes keeltes ning ta oli ka ise kogu elu viljakas ilukirjanduse tõlkija.
 


Jaak Kadariku joonistus Andres Ehinist (guašš, pastell)

 

Valikkogu üks koostajatest Ly Seppel-Ehin on üks Andres Ehini luule parimaid asjatundjaid. Ta on Andrese abikaasa, pikaajaline tema luulekogude toimetaja ning paljude luuletõlgete kaasautor.

Koostajatel oli siht hoida tasakaalu Andres Ehini sürrealistlike ja traditsioonilisemas luulestiilis kirjutatud tekstide vahel. Valisime kogumikku suure hulga tekste, mida Andres Ehin ise kõrgelt hindas ja lisasime oma lemmikluuletusi tema teostest.
 


Ly ja Andres Ehin

 

Raamatu järelsõnas portreteerib oma isa ja tema loomingut 15 leheküljel tema tütar Kristiina Ehin. Järelsõna ilmestavad fotod Andres Ehini eluteest.
 


Kristiina, Andres ja Ly Ehin 1985.a.

 

Suurema osa oma elust vabakutselise kirjanikuna töötanud Andres Ehin (1940-2011) sõnastas 2000. aastal luulekogus "Alateadvus on alatasa purjus" oma poeetilised püüdlused nii: "Tahan väljendada seda, mis on minus, teistes inimestes ja looduses lihtsõnul seletamatut, salapärast ja ainulaadset. Usun, et on olemas punkte, kust vaadates vastuolud kaovad ja seostamatu muutub seostatavaks."
 


 

Oleme katsunud tuua võrdselt esile Andres Ehini noorusaja ja vanema põlve luuletused ning valida paremiku nii riimilistest kui ka vabavärsilistest tekstidest. Lisasime valiku tema haikudest ja päevakajalistest luuletustest, mida ta ise nimetas päevasalmideks.
 


 

Siiski olime sunnitud jätma välja palju sellist, mis väärinuks uuesti esiletoomist. Loodame, et Andres Ehini luule austajad leiavad üles tema varasemad luulekogud ja avastavad neist veel hulga vaimu värskendavaid tekste. Temalt on varem emakeeles ilmunud tosin luulekogu: "Hunditamm" (1968), "Uks lagendikul" (1971), "Luba linnukesel väljas jaurata" (1977), "Vaimusõõrmed" (1978), "Tumedusi rüübatan" (1988), "Täiskuukeskpäev" (1990), "Teadvus on ussinahk" (1995), "Alateadvus on alatasa purjus" (2000), "Udusulistaja" (2008), "Sitikas suudleb kuud" (2008), "Igavik vannitoas" (2010) ning "Pilvest ja varesest" (2012).

Valdur Mikita on artiklitekogumikus "Täiskui" iseloomustanud Andres Ehini loomingut nõnda:

"On peaaegu uskumatu, et eesti vaimu üks suurimaid humaniste oli ameti poolest sürrealist. Ehini sürrealismis on tohutu sügavus, niisugune, et selle sisse vaadates hakkab pea ringi käima: ühelt poolt metsik kujundiloome, mille all hubiseb ülimalt peen vaist, teiselt poolt määratu lugemus ja entsüklopeedilised teadmised. See haruldane kombinatsioon lubas tal luua oma jäljendamatult isikupärase maailma, leiutada oma mõtteruumi ja poeetilise universumi. Andres Ehinis vahest leidiski endale elupaiga tükike selle maailma lummavast salapärast."

Palume Hooandjate hoogu, et pakkuda lugejale vaimu värskendavat retke mööda Andres Ehini muhedaid ja sügavmõttelisi luuleradu. Neil teepervedel õitsevad sinilollid, ümber mesitarude luusib musikapp, muri mühiseb, uisutada saab nii jaal kui ka eil ning kui mähkida silmapiiri ümber väikese sõrme, võib tunda kuklas omaenese kauget pilku.

Loodame teie lahke abiga raamatu novembri lõpuks valmis saada ja välja anda. Enne jõulu saavad hooandjad oma tellitud kingitused postiga kätte.
 


 

Andres Ehini nimel tänades,
koostajad Kristiina Ehin ja Ly Seppel-Ehin