Kogumik "Paras paar. Torupilli Juss & Cätlin Mägi" (raamat ja 2 CD-d)User's  Catlin Mägi project in the category Music

Ilmub sarjas Helisalvestusi Eesti Rahvaluule Arhiivist 14 / Recordings from the Estonian Folklore Archives14.


Eesti ühe kuulsama torupillimängija Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi kogumiku idee on küpsenud juba mitu head aastat. Õppides Viljandi Kultuurikolledžis (nüüd Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia) torupillimängu, puutusin kokku arhiivisalvestustega Eesti Rahvaluule Arhiivist. Torupilli Jussilt on ühtekokku salvestatud 33 erinevat pillilugu ja kolm laulu.

Et paremini süveneda vanameistri mängustiili, hakkasin üha enam mõtlema kõigi tema lugude äraõppimisele. Esialgu tundus kogu repertuaari omandamine üsna suur ettevõtmine, kuna tegemist on vanade, rikkalikult varieeruvate torupillilugudega. Ei ole selgeid kvadraatseid vorme, mida oleks lihtne meelde jätta. Siiski ei tahtnud ma mõttest loobuda ja alustasin 2015. aastal eesmärgipäraselt kogu Torupilli Jussi repertuaari omandamist.
 


 

Nüüdseks olen jõudnud sinnamaani, et kõik Torupilli Jussi erinevad torupillilood ja laulud on selgeks õpitud ja salvestatud. Kogumiku ühe plaadi peal kõlavadki minu poolt mängitud tänapäevased esitused Torupilli Jussi lugudest ning teisel plaadil needsamad lood, mängitud ligi 100 aastat varem, vanameistri enda poolt. Väljaanne ilmub kahes keeles (eesti ja inglise). Kogumiku juurde kuuluv raamat tutvustab Torupilli Jussi elu ja muusikuteed läbi rahvamuusika eestkõneleja ja rahvamuusika ringreiside korraldaja August Pulsti värvikate mälestuste. Lähemalt olen kirjutanud ka tema repertuaari vormilisest ülesehitusest ja mänguvõtetest.
 


Fotod Eesti Teatri- ja muusikamuuseumist.

Juss oli pillimees, naljamees, aga ka hea kaubamees. Ta ise rääkis, et kui oma purjekaga suvel Hiiust Tallinna küttepuid vedas ja seal ka teisi puulaevu leidis, siis oli hea nõu kallis. Juss kuulutanud ostjatele: "Kes minu laevalt puid ostab, sellele mengin lugu pilli kauba peele." Ja ostjaid kohe murdu. Kes siis ei soovi pilli kuulata. Ja kui hakkas pilli mängima, siis teine mees muudkui müüs puid. Kui Jussi laev tühi, said teised ka müüa.

Mehed räägivad, et Juss käinud oma purjekaga kord ka Soomes. Kui ta seal sadamas torupilli hüüdma pannud, siis tulnud nii palju rahvast kokku, et sadamasild tahtnud sisse vajuda. Et õnnetust ära hoida, keelanud politsei temale pillimängimise ära, et muidu upuvad kõik veel ära.
(August Pulst 1961. Mälestusi muusika alalt. Teatri- ja muusikamuuseum.)

Kogumik on saanud toetust Eesti Kultuurkapitalilt, kuid veel viimased sammud selle ilmumisel vajavad Teie toetust.

Koostajad/Compilers: Cätlin Mägi, Helen Kõmmus
Toimetaja/Editor: Janika Oras
Tõlge inglise keelde/Translation into English: Aari Juhanson
Tõlke toimetajad/Translation editors: Michael B. Stevenson, Olga Ivaškevitš
Kujundus ja küljendus/Design and layout: Kärt Einasto, Loomruum
CD 1 helirežii/Sound engineering of CD 1: Jaan Tamm
Master ja CD 2 helirežii/Mastering and sound engineering of CD 2: Janar Paeglis

Väljaandja EKM Teaduskirjastus/Publisher ELM Scholarly Press 2020
Kaasväljaandja Eesti Pärimusmuusika Keskus/Co-publisher Estonian Traditional Music Center

  • 84 backers
  • 2870€raised of 2800€ goal

Successful project

This project was funded on 09.Mar.2020

Related projects

Tarmo Johannes "Tumesoe" ("Dark-warm") Tallinn tour and album

  • 53%raised
  • 801€pledged
  • 10 days to go

Evy Anstalpold- debut album presentation

  • 28%raised
  • 140€pledged
  • 18 days to go