Koomiksiajakiri "Tartu Surmaneedus"User's  Jüri Suurväli project in the category Print

Alustuseks vaata seda videot!
 
Olen koomiksientusiast Jüri Suurväli. Olen koomiksitest vaimustunud olnud nii kaua kui mäletan. Õppisin lugema soomekeelsetest Aku Ankka'dest ja olen mingil määral ka ise koomiksite joonistamist harrastanud. Minu suur unistus juba lapsest peale on olnud oma koomiksiajakiri. Meisterdasin juba lasteaias väikeseid vihikuid, kuhu joonistasin karikatuure ja piltlugusid. Aastatega on huvi üha suurenenud ja nüüd on paranenud ka võimalused luua oma ajakiri. 
 
Alustasin poolteist aastat tagasi plaaniga luua Eesti koomiksiajakiri, kuid projekti arenduse käigus jõudis kohale reaalsus Eesti koomiksiskeene seisukorrast: autorid on suhteliselt omaette; aastas antakse välja heal juhul paar raamatut, millest lõviosa lastele; puudub platvorm kohaliku täiskasvanute ja alternatiivkoomiksi avaldamiseks. Kokkuvõtlikult on elu siin koomiksimaastikul väga üksluine. Sain aru, et ainult kohalikku koomiksit avaldav ajakiri saaks ilmuda parimal juhul neli numbrit aastas ning suhteliselt õhukese väljaandena. Otsustasin muuta strateegiat ja laiendada ampluaad lühijuttudele ja luuletustele ning iseloometegevuste kajastamisele (kodupruulimine, squattimine, geriljaaiandus jne). Selline strateegia on võimaldanud alustastada Tartu Surmaneeduse ajakirja, mida nüüdseks olen printinud juba 5 numbrit.
 
Ajakiri on suuresti inspireeritud põrandaalusest loomeajakirjandusest ja eriti kuue- ja seitsmekümnendate lääne põrandaalusest koomiksiajakirjandusest. Ajakirja nime sain ühest b-kategooria Ameerika õudusfilmist "Death curse of Tartu", mille puhul vaimustas mind filmi antikangelase nime kirjapildi kattuvus minu kodulinna nimega. Ajakiri on mõeldud eelkõige inimestele, kes armastavad vürtsikat luulet, absurdseid novelle ja alternatiivseid koomikseid, ning neile, kes ei võta elu liiga tõsiselt. 
 
Avaldan ajakirja puhtast kirest ning majandusliku poole muretsen omast taskust. Ajakirjas avaldan üle Eesti kogutud lühijutte, koomikseid, luuletusi ja amatöörartikleid. Kui piisav kogus materjali on koos, töötan need läbi ja prindin koopiakeskuses välja. Seejärel klammerdan lehed kokku, voldin vihikuks ja pihustan aerosoolvärviga läbi žablooni kaanekujunduse elemendid värviliseks. Viimasel kahel numbril olen kasutanud värvilist printi, et mitte rikkuda piltide ilu. Paraku on selline tootmine üsna kallis: viimase numbri printimise hind tuli kallim kui jaemüügi hind. Kuna soovin ajakirja kvaliteeti ja kättesaadavust parandada samas hinda taskukohasena hoides otsustasin hakata ajakirja trükikojas trükkima. See jällegi eeldab suurema tiraaži tellimist, mis tähendab minu jaoks suuremat ühekordset väljaminekut. Koopiakeskuses sain printida nii palju, kui rahakott lubab ja müüdud numbrite raha eest  juurde printida. 
 
Trükikojas tootmine lubaks mul teha ajakirja A5 formaadi asemel A4 formaadis ja üleni värviliselt ning omahind tuleks enam-vähem sama, mis prinditud ajakirjal; suurem tiraaž võimaldab mul soodsamalt levida peale Tartu ka teistes Eesti linnades: juba on kokkulepped kahe koomikseid müüva pealinna poega; plaanis on leida edasimüüjad ka Pärnus, Viljandis, Haapsalus ja ka mujal. Samuti on plaanis pakkuda inimestele tellimise võimalust kohtadesse, kus ajakiri poelettidele ei jõua. 
 
Hooandjas kogutud summa aitab mul katta uue numbri trükikulud, kleepsude tootmise ja Hooandja kampaania teenustasu. 23. aprillil sai ajakiri ühe aastaseks ja sünnipäeva puhul otsustasin anda välja koomiksi erinumbri. Kuna olen õpilane ja teen ajakirja vabast ajast ja omast taskust, on mul vaja nüüd veidi Eesti koomiksilugejate toetust vajaliku kvaliteedihüppe ja aastapäevanumbri ellu viimiseks. See investeering tekitab mulle ka võimalused maksta loomingulistele panustajatele väikest tasu ja edaspidigi ajakirja üle Eesti ja kvaliteetsemalt välja anda. Kui kampaania õnnestub, ilmub Tartu Surmaneeduse uus number 21. mail ajakirja sünnipäevaüritusel Tartus. Promovideo aitas teha sõber Roland Seer.
 
Ajakirja koduleht on siin: facebook.com/TSNKirjastus
Sünnipäeva peo info on siin: facebook.com/events/1089887304365474/
 
Toeta Eesti ägedaimat alternatiivkoomiksi ajakirja!