Peep Sarapiku loomingu jäädvustamineUser's  mroomere project in the category Music

Laulupeohümniks kujunenud „Ta lendab mesipuu poole“ autori Peep Sarapiku surmast on möödunud 20 aastat. Sarapik, hüüdnimega Pepe, lahkus meie hulgast kõigest 45-aastasena. Tema looming on aga palju mitmekesisem ja rikkam, kui paar tuntuks lauldud koorilaulu.

Oma eluajal juhatas Pepe ERKI Kammerkoori. Nüüd on koor võtnud südameasjaks maestro loomingu jäädvustamise, säilitamise ja populariseerimise. Viie aasta eest valmis kooril esimene plaat, millele on salvestatud nii Sarapiku  isamaalist kui ka vaimulikku loomingut, sealhulgas tema ainus suurvorm „Kellamissa“. Plaat oli 2009. aasta parima kooriplaadi nominent, tänavu on sama plaat nomineeritud parima klassikaplaadi kategoorias.

Pepel on aga veel jäädvustamist väärivat, selle plaadistamise on ERKI Kammerkoor ette võtnud tänavu kevadel. Kontserdid, mis salvestatakse ja mille tulemusel sünnib plaat, toimuvad 14. aprillil kell 17.30 Kaarli kirikus ja 18. aprillil kell 12 Nigulistes. Kõik on kutsutud osa saama kirikukontserditest, sissepääs on tasuta.

 

Andeka looja repertuaari rikastavad ka kaasaegses helikeeles kirjutatud teosed, kus helilooja on osavalt mänginud meetrika, rütmide, laadide ja paralleelsete intervallidega, mõjudes helipildis omamoodi Arvo Pärdi tagurpidi solfedžona. Ettekandele tulevad ka mõned Sarapiku instrumentaalteosed orelile ja tšellole. Sidumaks tema eri aegadel kirjutatud loomingut tervikuks, kannab ERKI Kammerkoor ette „Mesipuu“ eellase, laulu „Ma lillesideme võtaks“, kus helilooja on kasutanud kahte Juhan Liivi luuletust – ühte salmiosas, teist refräänis, ja mis hiljem mitmeid kordi ümbertöötatuna jõudis kõigi koorilaulusõpradeni kui „Ta lendab mesipuu poole“.

Peep Sarapik (1949-1994) elas olenemata lühikesest east väga viljaka elu. Tema kohta kehtib lausung, et ta põles ereda leegiga. Kahjuks põles ta läbi juba enne 50. eluaastat.

Õnneks suutis Sarapik oma elu jooksul kirjutada hulgaliselt heliteoseid – suur hulk sellest on koorilooming (peamiselt sega- ja meeskoorile), on ka teada mõned instrumentaalpalad (keelpillidele ja orelile).  

Heliloomingu kõrval oli Sarapik pühendunud dirigent – ta juhatas Tallinna Õpetajate Meeskoori, mitmeid koore projektina, kõige pikemalt aga ERKI Kammerkoori - aastast 1981 ehk selle asutamisest kuni oma surmani 1994. aasta detsembris.

ERKI Kammerkoori asutasid Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) tudengid 1981. aasta sügisel. Algul vaid ERKI tudengitest koosnenud kammerkoori asusid dirigeerima Peep Sarapik (1949- 1994) ja Vello Rand (1955-2007).

2009. aasta kevadel tekkis endistel ERKI Kammerkoori liikmetel mõte tähistada varalahkunud dirigendi 15. surma- ja 60. sünniaastapäeva. Selleks kutsuti 1995. aastal tegevuse lõpetanud koor taas kokku ja anti kolm kirikukontserti, mille tulemusel valmis plaat „Ta lendab mesipuu poole“. CD helirežissöör oli hiljuti meie hulgast lahkunud Maido Maadik. Viis aastat hiljem ehk mullu sügisel kogunesime uuesti, et jäädvustada seni veel arhiivihämarustes olnud teosed. Seekord aitab plaadi kõlalisele ja tehnilisele vormistamisele kaasa Tanel Klesment. Kumbki plaat pole mõeldud jaemüügis müümiseks, vaid levitamiseks mälu-, muusika-, kultuuri- ja haridusorganisatsioonides.

Koori dirigeerivad Liivi Urbel ja Veljo Reier. Liivi oli 1980.-tel aastatel Pepe kõrval ERKI Kammerkoori abidirigent ja koori liige, praegu töötab ta muusikaõpetajana Tallinna 21. koolis. Veljo oli Pepe sõber ja ametivend, neid ühendab kummalisel kombel ka ühine sünnikuupäev – 19. september. Üle kümne aasta on Veljo juhatanud Toomkiriku koori.


Kui tahad olla osaline selles tänuväärses projektis, palun toeta Pepe loomingu plaadi väljaandmist!

Lisainfo erkikammerkoor.blogspot.com ja facebook/erkikammerkoor