Raamatu "Sõna saab Urmas Alender" väljaandmineUser's  Yoko Alender project in the category Print

"Roki üks põhilisi väärtusi ongi, et ta väljendab end enda kaudu."
UA Eesti Raadios, 1986

 


 

Hea Hooandja, palun Sinu toetust, et üheskoos teha üks sügav kummardus, et mäletada, et hoida elus pärandit, mis on seda väärt.

Hiljuti hääletasid Eesti inimesed Urmas Alenderi oma läbi aegade lemmikuimaks meeslauljaks. Tema hääle kõla tunneme hästi. Ent kuidas on tegelikult tema loominguga ja kes ta üldse inimesena oli? UA kirjutas 504 luuletust ja 303 laulu. Seda alates 15. eluaastast, vahel mitu tükki päevas, sest tal oli kiire. Eluaastaid sai lõpuks 40, täpselt nagu tema eeskujul John Lennonil. UA loominguks on enam kui laulud ja luuletused. On ka RUJA lugu, kohati tunnitäpsusega ülestähendatud Ruja story 1971-88, algusest lõpuni. Samuti UA fotoalbumid ja isiklikud kalendermärkmikud. Luuletused kaustades koondatud temaatiliste kavade kaupa, juures UA omakäelised illustratsioonid. Ühelt Eestimaa suvila pööningult ilmuvad välja UA diapositiivid, jällegi - pedantselt sorteeritud, kuupäevade ja asjaosaliste nimedega arhiveeritud. Kõik selleks, et see raamat saaks sünidida, on ette valmistatud. 
 


 

Mina olen neid asju ju näinud ammu, olen nendega koos kasvanud. Ometi tekkis alles siis, kui sain isast vanemaks see vajalik distants, mis lasi mul näha tervikut – elu kui looming. Nüüd saab sõna Urmas Alender.

Tegemist on mahuka projektiga – kaua tehtud kaunikene - ent tean, et see õnnestub. Suur osa ettevalmistustest on tehtud, nüüd on vaja veel jõuda nendeni, kes hoolivad.

Kui Sind huvitab, kui Sa hoolid, toeta ja luban, et Sa ei kahetse seda.

Yoko Alender, raamatu "Sõna saab Urmas Alender" koostaja

Urmas Alender loeb oma luuletust Meditatsioon üksinduse teemadel a.1989, Odra tn kodus.

Jälgi ka:
Facebook
Instagram

 

Raamat: "Sõna saab Urmas Alender"
Ilmub: November 2020,
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoja OÜ
Kõvaköide, formaat 240x339mm, 512 lk
Autor: Urmas Alender
Koostaja: Yoko Alender
Meenutused: Neeme Raud
Kujundus: Jan Tomson
Arhiivimaterjalid: Risto Lehiste
Keeletoimetaja: Inge Pitsner
Kirjastajad: Yoko Oma OÜ / Pilgrim OÜ

 


 

Autor

Urmas Alender (UA nagu ta ise sageli kirjutades ennast tituleeris) arhiveeris pidevalt enda loomingut, koostas laulude ja luuletuste kogumikke, loetelusid jms. Arhiivi põhjal on UA loomingut avaldatud ka pärast tema surma. Võib eksimata öelda, et ka selle raamatu autor on UA ise.

Koostaja

Raamatu pani kokku Yoko Alender Urmase koostatud laulikute, luulekaustade, Ruja päeviku ehk nn "Ruja story 1971–1988" ja Ruja fotoalbumi põhjal. Lisaks on kasutatud arhiivimaterjale Eesti Ajaloomuuseumi, Teatri- ja muusikamuuseumi, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Raadio ning ERR-i arhiividest ja erakogudest.

Meenutused

Ott Arder, Erki Berends, Jaan Elgula, Helgi Erilaid, Maria Faust, Tajo Kadajas, Rein Lang, Reet Linna, Hans H. Luik, Marju Länik, Eve Maremäe, Jüri Makarov, Margus Mikomägi, Krista Mölder, Jaanus Nõgisto, Reet ja Rein Oja, Virve Osila, Heli Pikk, Rein Rannap, Liia Sakkos, Heino Seljamaa, Raivo Sersant, Viktor Siilats, Rein Sikk, Valter Soosalu, Kärt Tomingas, Hendrik Toompere, Maarja Vaino, Maili Valgepea, Peeter Volkonski.

Fotod

Harri Egipt, Mati Kärmas, Ivan Makarov, Arno Saar, Kalju Suur, Tõnu Talivee, Tõnu Tormis, Gunnar Vaidla, Riho Valgur jt.

Raamatut tutvustavas videos on kasutatud videolõike ERR-i arhiivist, Eesti Filmiarhiivist ning Heino Maripuu ja Viktor Siilatsi eraarhiivist, heli Urmas Alenderi 1994. aasta Tartu Raadio saatest.
 

Neli värvifotot, mille vahelt saad 15 eurose kingituse valimisel ühe endale valida:
 


 


 


 


 


Raamatut soovitab Neeme Raud, kes aitas raamatu jaoks koguda sõprade, kaasaegsete ja austajate meenutusi:

"Urmas Alender oli Eesti esimene ja eredaima leegiga põlenud rockstaar. Absoluutne tipp, sügavad pettumused, mida aitasid leevendada vaiksed rõõmud, ja südantlõhestav traagika. Tema elus oli ei olnud peaaegu miski kunagi pooltoonides.

Ta oli äge mees. Oli sageli elupõletaja, kelle välise värvikuse taga valutas samas haavatud hing. Ta oli nii supermän kui traagiline kangelane, kes sündis valesse aega. Teame peast paljusid ta laule, teame fakte ta elust, aga kas ka teda ennast kogu välise butafooria taga?

Urmas Alender palub võimalust oma lugu lõpuks ise täielikult ära rääkida.

Brutaalses aususes on lugeja ees ta päevaraamatud, kus iga elatud päev kellaajalise täpsusega kirjas. Kõik ta laulutekstid ja luuletused. Ning ta elutöö, ansambli Ruja, päevik - legendiks saanud grupi esimesest päevast kuni tuhmi lõppvaatuseni Pamiiri eelmäestikus veoauto kastil. Lisaks kümned ja kümned seni koduarhiivides olnud fotod, mida keegi peale lähedaste ei ole seni näinud.

"Alender" on suurelt elatud elu suur testament. Oma mastaapsuses väärikas monument Eesti rockstaarile number 1."