"Hooandja" blog

Ühisrahastuse imelaps Kirsty Mitchell. Wonderland/Imedemaa.

Kirsty Mitchell on omamoodi ühisrahastuse imelaps – tema rekordit Kickstarter'is saada 24 tunniga kokku eesmärgiks seatud summa ja üleüldse kokku suurim summa, mis üks fotoraamat eales on saanud (344 000 briti naela), pole keegi veel purustada suutnud. Tegu on väga isikliku projektiga – omal kombel läbielamise ja ülesaamisega leinast, mis noort ja algselt moekunsti taustaga fotograafi valdas oma ema traagilise surma järel. Just inglise keele õpetajast ema poolt talle lapsepõlvest loetud jutud ja nende tulemusel tekkinud mälestuskujutelmad olid need, mille põhjal Kirsty omaenda imedemaa karakterid ja fotolavastused sündisid. See on tütre tribüüt oma emale selle kõige sügavamal ja ehedamal kujul.
 


 

Omamoodi sütitav on näitusel vaadata filmikatkeid sellest, kuidas kõik sünnib ja pildiks kokku saab. Äärmiselt detailirohked kostüümid oma modellidele ja rekvisiidid piltidele valmistab Kirsty ise, pöörates ülimat tähelepanu igale pisemalegi osale. Mõnedele kulub aega kuni pool aastat. Võttepaikasid valmistatakse ette päevi, iga viimset kui lehekest, õit ja kõrrekest painutab ta tundide viisi ise üle. Modelle värvitakse ja sätitakse kaua ja hoolikalt. Ja seda kõike vaid selle ühe kaadri pärast, mis peab saama ainult ja täpipealt selline nagu Kirsty seda oma peas näeb. Kaader tõeliselt muinasjutumaalt, kus kohtuvad maagia ja reaalsus.
 


 

Aga need kaadrid ei ole tulemus. See ongi see Kirsty väga isiklik protsess ja teekond, millest need kaadrid vaid aimu annavad. Kuid kuigi isiklik - seda teekonda on lummav koos Kirstyga käia. Sestap oleks vist mõistlik kohe ette hoiatada, et poole tunniga näituselt läbi ei kappa. Üsna tõenäoliselt ei saa hakkama tegelikult tunnigagi. Ehk siis varu heaga rohkem aega, ära kiirusta, vaatle, loe, süvene. Sest just siis hakkab Imedemaa sinuga rääkima – räägib sulle oma lugusid, tekitab uued lood sinu sees ja tervitab sümbioosi, mis neist kahest seal kokku saab. Lase sel tekkida ja naudi seda.
 


 

Ja siis ära unusta peale näitust läbi põigata ka Fotografiska restoranist 6.korrusel, mille terrassilt avanev lummav vaade meie täitsa oma kodulinna-imedemaale just kogetut ülioivaliselt täiendab.

Eesti on esimene maa, kus Kirsty Mitchelli näitus Wonderland/Imedemaa on täies mahus eksponeeritud, kokku 74 fotot. Näitust saab Tallinna Fotografiskas külastada kuni 24.novembrini.
 


Ylle BööDi